Reklama

Kościół

Lublin: Paczka do Paki, czyli aukcja i pomoc więźniom przed świętami

Jest prowadzona zdalnie, towarzyszą jej emocje i charytatywny cel. W Lublinie trwa przedświąteczna aukcja prac wykonanych przez więźniów. Centrum Wolontariatu wystawiło na sprzedaż obrazy, pudełka, ozdoby świąteczne i biżuterię.

[ TEMATY ]

Lublin

więzienie

więzień

kurierlubelski.pl

Na licytacji pojawiła się też nietypowa makieta łodzi wikingów. Dochód z aukcji pójdzie na zakup paczek dla osadzonych, stąd nazwa inicjatywy: "Paczka do Paki".

Świąteczne paczki dla skazanych, to stała inicjatywa wolontariuszy z programu „Eleutheria”. Działają przy Centrum Wolontariatu w Lublinie, pracują z osadzonymi i tymi, którzy opuszczają więzienia.

- Teraz – w czasie pandemii koronawirusa – wnoszenie paczek na teren zakładów karnych jest zabronione, ale chcemy, by paczki trafiły tam inną drogą. Można je robić tylko poprzez internetowe wpłaty i stąd też pomysł na aukcję – wyjaśnia jej inicjatorka i koordynatorka, Karolina Wychowaniak.

Na aukcji pojawiły się już różne przedmioty, które przez lata wolontariusze otrzymywali od osadzonych. Można licytować obrazy namalowane przez więźniów, ale też ozdoby świąteczne i biżuterię. Te elementy wykonała żona jednego ze skazanych. - Każdy przedmiot ma swoją wartość i historię, a licytujący wzbogacają się o unikatowe przedmioty, w zasadzie niedostępne nigdzie indziej – dopowiada Karolina Wychowaniak.

Dużo emocji wzbudziła licytacja makiety średniowiecznego okrętu. Ręcznie zrobioną łódź wikingów wystawił na aukcji lubelski duchowny, ks. Mieczysław Puzewicz. Drakkar zrobili dla niego skazani, którym pomaga w powrocie do społeczeństwa. Jak mówi duchowny – to okazały okręt. Ma ożaglowanie, wiosła na wypadek flauty i gniazdo dla majtka okrętowego. – Pozbywam się go z nostalgią, ale cieszę się, że można było zamienić ten upominek w bardzo konkretną pomoc dla kilku więźniów - mówi ks. Puzewicz, który podczas licytacji okrętu uzbierał 650 zł. Duchowny przypomina też ewangeliczne słowa: „Byłem w więzieniu, a odwiedziliście Mnie”. - Przed pandemią mogłem odwiedzać więźniów, teraz jest to niemożliwe. Utrzymuję jednak z nimi kontakt, a przekazanie im paczek jest też pewną odpowiedzią na tę sytuację – mówi ks. Puzewicz.

Reklama

W aukcję zaangażowało się już ponad 70 osób. - Każdy przedmiot jest licytowany, ceny są podbijane, a ostateczna kwota od zwycięzcy trafia do puli środków, które pójdą na paczki dla więźniów – mówi Karolina Wychowaniak. Podkreśla, że aukcja ma charytatywny charakter, ale przynosi też sporo zabawy. Dodatkowo każda wylicytowana rzecz zostaje potem elegancko spakowana i wysłana zwycięzcy. – A są też tacy, którzy nie licytują przedmiotów, ale wpłacają same pieniądze – dodaje.

Do tej pory podczas aukcji udało się zebrać około 4 tysiące złotych, które w całości pójdą na zakup śledzi, kawy, herbaty, czy drobnych upominków. Paczki trafią do osadzonych, którzy są pod opieką wolontariuszy, a przebywają w aresztach i zakładach karnych na terenie całej Polski. Często są to także osoby bezdomne albo kompletnie samotne.

Sprzedaż przedmiotów odbywa się w ramach aukcji "Paczka do Paki". Można je licytować do świąt, na facebookowej grupie: Aukcje Charytatywne Centrum Wolontariatu. Inicjatywę można też wspomóc poza licytacją. W tym przypadku pieniądze należy wpłacać na konto Centrum Wolontariatu w Lublinie. Jego numer, to: 64 1240 1503 1111 0000 1753 2101.

2020-12-22 18:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa za więźniów ma sens - rozmowa z kapelanem Zakładu Karnego w Głogowie

[ TEMATY ]

modlitwa

więzień

Graziako

"Trzeba prosić Boga, aby dał się odnaleźć więźniom, którzy szczerze Go szukają. A tym, którzy nie szukają, aby odmienił serca i myślenie" - mówi KAI ks. Sebastian Kluwak, kapelan w Zakładzie Karnym w Głogowie. 26 marca obchodzony jest Dzień Modlitw za Więźniów.

Krzysztof Król (KAI): Od kiedy jest Ksiądz kapelanem w więzieniu?

CZYTAJ DALEJ

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

2022-12-01 12:30

[ TEMATY ]

Grecja

Krzysztof Kwaśniewicz/pl.wikipedia.org

Polski arcybiskup Jan Romeo Pawłowski został nuncjuszem apostolskim w Grecji. Papieską nominację ogłosiło dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Jan Romeo Pawłowski urodził się 23 listopada 1960 roku w Biskupcu (archidiecezja warmińska), jako pierwszy z czterech synów Stanisława i Magdaleny. W 1979 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1985 roku z rąk kardynała Józefa Glempa. W latach 1985-1987 pracował jako wikariusz w parafii farnej w Bydgoszczy, pełniąc jednocześnie funkcję sekretarza ówczesnego wikariusza biskupiego dla Bydgoszczy biskupa Jana Wiktora Nowaka. W latach 1987–1991 przebywał w Rzymie, gdzie odbył studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. W tym samym czasie w odbył studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Kościelnej, przygotowujące do pracy w placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

[ TEMATY ]

Watykan

choinka

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Setki lampek włączono na stojącym koło obelisku, udekorowanym bombkami świerku białym, przywiezionym do Watykanu z małej górskiej miejscowości Rosello w Abruzji. Ozdoby choinkowe wykonały dzieci i nastolatki z tamtejszego ośrodka rehabilitacji psychiatrycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję