Reklama

Rodzina

III Ogólnopolski Kongres Małżeństw – "Księżniczka i wojownik"

[ TEMATY ]

małżeństwo

kongres

Bożena Sztajner/Niedziela

"Księżniczka i wojownik" to temat III Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw, który rozpocznie się w piątek 4 października br. w Świdnicy. Organizatorzy, spodziewający się przyjazdu 175 par, chcą zwrócić uwagę na naturalny podział ról i wrażliwości kobiety i mężczyzny budujących związek małżeński.

- Lista uczestników jest już definitywnie zamknięta. I tak mamy więcej małżeństw, niż moglibyśmy przyjąć – mówi Katarzyna Urbaniak z sekretariatu Kongresu.

Reklama

Od 4 do 6 października 175 małżeństw z całej Polski będzie gościć w Świdnicy. To więcej niż zakładali organizatorzy. – Kilkanaście par zgodziło się, że będą brały udział na zasadzie telekonferencji, obok sali teatralnej, która jest miejscem spotkań plenarnych – mówi Katarzyna Urbaniak. – Ich determinacja, żeby wziąć udział w Kongresie, budzi nasz szczególny szacunek – dodaje.

Kongresowicze zostali poproszeni, żeby do spotkania przygotować się przez modlitwę Nowenną do św. Józefa, ponieważ na zakończenie pierwszego dnia kongresu małżonkowie oddadzą się w opiekę temu świętemu. Codziennie na swoją skrzynkę mailową otrzymują tekst modlitw przypisanych do danego dnia nowenny. – Wierzymy, że to dziewięciodniowe spotkanie jest niczym duchowe odliczanie oraz wytwarza między nami wszystkimi szczególną więź. Razem ze św. Józefem uczymy się bowiem głębszej miłości do Jezusa i Maryi – mówi Katarzyna Urbaniak.

W tym roku temat główny kongresu: "Księżniczka i wojownik" zwraca uwagę na naturalny podział ról i wrażliwości kobiety i mężczyzny budujących związek małżeński. – Zależy nam przede wszystkim na obudzeniu w żonach odpowiedzialności za mężów, a w nich samych pragnienie odkrycia i realizacji prawdy o sobie – wyjaśniają organizatorzy.

Reklama

Pomogą w tym prelegenci: ks. Stanisław Orzechowski "Orzech" – legendarny duszpasterz akademicki z Wrocławia, bp Ignacy Dec – biskup świdnicki, o. Konrad Małys – przełożony wspólnoty benedyktynów w Tyńcu, Marek Piekara – założyciel wspólnoty "Przymierze wojowników" z Krakowa, Mieczysław Guzewicz – konferencjonista i konsultor Rady ds. Rodziny KEP ze Wschowy, Tomasz Terlikowski – warszawski publicysta, Katarzyna Engelhard – menedżer ze Szczecina, Jacek Pulikowski – autor poradników rodzinnych z Poznania, Agnieszka i Jakub Kołodziejowie – terapeuci i redaktorzy pisma "Zbliżenia" z Lublina.

W tym roku oferta kongresowa została poszerzona o kolejne wydarzenia kulturalne. – Do tej pory w piątkowy i sobotni wieczór proponowaliśmy koncerty. W tym roku w piątek wystąpi Antonina Krzysztoń, a w sobotę pokażemy gościom znaną i cenioną przez świdniczan sztukę teatralną "Królik Królik" w reżyserii Juliusza Chrząstowskiego, a zrealizowaną w ramach projektu Alchemia Teatralna. Ale to nie wszystko. Otóż wstępem do otwarcia Kongresu jest wernisaż wystawy Ventzislava Piriankowa "Ikony Małżeńskie". Jestem przekonana, że obrazy mistrza, pełne z jednej strony zmysłowości, a z drugiej sacrum, znajdą uznanie nie tylko w oczach kongresowiczów. Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Dawnego Kupiectwa do połowy listopada; jest to z naszej strony dar dla wszystkich świdniczan, którzy z taką serdecznością przyjmują inicjatywę Kongresu Małżeństw w Świdnicy – dodaje Katarzyna Urbaniak. – Wernisaż ma swoje dopełnienie w postaci spotkania autorskiego ze Zbigniewem Nosowskim, redaktorem "Więzi" i autorem książki "Parami do nieba", prezentującej małżonków, którzy w ciągu dwóch tysięcy lat historii Kościoła osiągnęli świętość, a ich przykład ma służyć wszystkim wierzącym. Ilustracją publikacji są reprodukcje obrazów Piriankova, bardzo inspirujące – mówi.

Kongres jest organizowany przez Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Świdnickiej i Fundację Małżeństwo Rodzina. Po raz drugi zostaną wręczone statuetki Amicus Matrimoniorum (Przyjaciel Małżeństw), których laureatami zostali: ks. Stanisław Orzechowski, Irena i Jerzy Grzybowscy oraz Mieczysław Guzewicz.

Kongres jest unikatową inicjatywą w skali kraju. Patronują mu abp Józef Kowalczyk – Prymas Polski, bp Jan Wątroba – Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP oraz bp Ignacy Dec – Biskup Świdnicki. Pomysłodawcą i głównym organizatorem spotkania jest ks. Roman Tomaszczuk.

2013-10-03 14:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Burkina Faso: miłosierdzie mostem do dialogu międzyreligijnego

[ TEMATY ]

kongres

Zenon Hanas

Podczas IV Kongresu Bożego Miłosierdzia w Wagadugu w Burkina Faso o miłosierdziu mówili przedstawiciele innych wyznań i religii. Panel międzyreligijny został zatytułowany: „Miłosierdzie Boże, most, prowadzący ludzi do jedności”.

Podczas wystąpienia pastor Henri Ye opierał się Biblii, imam Alidou Ilboudo wskazywał fragmenty Koranu, które mówią o miłosierdziu i przebaczeniu. Melegue Traore, przedstawiciel lokalnej religii plemiennej, animizmu, mówił o naturalnych korzeniach miłosierdzia, które z natury przejawia się z relacjach społecznych poprzez wzajemną pomoc i solidarność we wspólnotach plemiennych oraz przez szacunek do przyrody.

CZYTAJ DALEJ

W pandemii wzrasta zainteresowanie ezoteryzmem

2021-09-27 14:13

[ TEMATY ]

okultyzm

Adobe.Stock

Podczas pandemii Covid-19 nastąpił ogromny wzrost zainteresowania ezoteryzmem i okultyzmem. W Stanach Zjednoczonych dziesięciokrotnie wzrosła w tym czasie liczba ludzi, którzy konsultowali się z wróżbitami. Ludzie boją się jutra, a nauka okazała się zawodna – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Jean-Christophe Thibaut, który od dwudziestu lat pełni posługę uwolnienia w diecezji Metz. Ostrzega on, że praktyki ezoteryczne to najczęstsza przyczyna demonicznych zniewoleń.

Francuski kapłan podkreśla, że gwałtowny rozwój okultyzmu był możliwy dzięki internetowi i sieciom społecznościowym, gdzie łatwo można znaleźć niezbędne instrukcje, bez potrzeby nawiązywania dodatkowych kontaktów. Ludzie nie zdają sobie jednak sprawy z grożących im niebezpieczeństw.

CZYTAJ DALEJ

Zbliżając się do milczenia. Premiera polskiego przekładu twórczości narodowego pisarza Węgier!

2021-09-28 11:40

[ TEMATY ]

książka

Mat.prasowy

Kolejna pozycja z tzw. Serii Węgierskiej wydawnictwa Biały Kruk (po Lutni i mieczu oraz Panoramie Siedmiogrodzkiej) przedstawia tym razem postać i twórczość Jánosa Pilinszkyego (1921-1981).

Poeta i prozaik z Budapesztu, wywodzący się ze strony ojca od polskiego uchodźcy, należy do najbardziej uznanych pisarzy węgierskich XX wieku; już za życia był w ojczyźnie otaczany swoistym kultem. Zyskał także szerokie zainteresowanie na zachodzie Europy, gdzie przekładami jego utworów zajmowali się tacy twórcy literatury współczesnej jak Michel Deguy, Pierre Emmanuel, Ted Hughes czy noblista Tomas Tranströmer.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję