Reklama

Rodzina

III Ogólnopolski Kongres Małżeństw – "Księżniczka i wojownik"

[ TEMATY ]

małżeństwo

kongres

Bożena Sztajner/Niedziela

"Księżniczka i wojownik" to temat III Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw, który rozpocznie się w piątek 4 października br. w Świdnicy. Organizatorzy, spodziewający się przyjazdu 175 par, chcą zwrócić uwagę na naturalny podział ról i wrażliwości kobiety i mężczyzny budujących związek małżeński.

- Lista uczestników jest już definitywnie zamknięta. I tak mamy więcej małżeństw, niż moglibyśmy przyjąć – mówi Katarzyna Urbaniak z sekretariatu Kongresu.

Od 4 do 6 października 175 małżeństw z całej Polski będzie gościć w Świdnicy. To więcej niż zakładali organizatorzy. – Kilkanaście par zgodziło się, że będą brały udział na zasadzie telekonferencji, obok sali teatralnej, która jest miejscem spotkań plenarnych – mówi Katarzyna Urbaniak. – Ich determinacja, żeby wziąć udział w Kongresie, budzi nasz szczególny szacunek – dodaje.

Kongresowicze zostali poproszeni, żeby do spotkania przygotować się przez modlitwę Nowenną do św. Józefa, ponieważ na zakończenie pierwszego dnia kongresu małżonkowie oddadzą się w opiekę temu świętemu. Codziennie na swoją skrzynkę mailową otrzymują tekst modlitw przypisanych do danego dnia nowenny. – Wierzymy, że to dziewięciodniowe spotkanie jest niczym duchowe odliczanie oraz wytwarza między nami wszystkimi szczególną więź. Razem ze św. Józefem uczymy się bowiem głębszej miłości do Jezusa i Maryi – mówi Katarzyna Urbaniak.

W tym roku temat główny kongresu: "Księżniczka i wojownik" zwraca uwagę na naturalny podział ról i wrażliwości kobiety i mężczyzny budujących związek małżeński. – Zależy nam przede wszystkim na obudzeniu w żonach odpowiedzialności za mężów, a w nich samych pragnienie odkrycia i realizacji prawdy o sobie – wyjaśniają organizatorzy.

Pomogą w tym prelegenci: ks. Stanisław Orzechowski "Orzech" – legendarny duszpasterz akademicki z Wrocławia, bp Ignacy Dec – biskup świdnicki, o. Konrad Małys – przełożony wspólnoty benedyktynów w Tyńcu, Marek Piekara – założyciel wspólnoty "Przymierze wojowników" z Krakowa, Mieczysław Guzewicz – konferencjonista i konsultor Rady ds. Rodziny KEP ze Wschowy, Tomasz Terlikowski – warszawski publicysta, Katarzyna Engelhard – menedżer ze Szczecina, Jacek Pulikowski – autor poradników rodzinnych z Poznania, Agnieszka i Jakub Kołodziejowie – terapeuci i redaktorzy pisma "Zbliżenia" z Lublina.

Reklama

W tym roku oferta kongresowa została poszerzona o kolejne wydarzenia kulturalne. – Do tej pory w piątkowy i sobotni wieczór proponowaliśmy koncerty. W tym roku w piątek wystąpi Antonina Krzysztoń, a w sobotę pokażemy gościom znaną i cenioną przez świdniczan sztukę teatralną "Królik Królik" w reżyserii Juliusza Chrząstowskiego, a zrealizowaną w ramach projektu Alchemia Teatralna. Ale to nie wszystko. Otóż wstępem do otwarcia Kongresu jest wernisaż wystawy Ventzislava Piriankowa "Ikony Małżeńskie". Jestem przekonana, że obrazy mistrza, pełne z jednej strony zmysłowości, a z drugiej sacrum, znajdą uznanie nie tylko w oczach kongresowiczów. Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Dawnego Kupiectwa do połowy listopada; jest to z naszej strony dar dla wszystkich świdniczan, którzy z taką serdecznością przyjmują inicjatywę Kongresu Małżeństw w Świdnicy – dodaje Katarzyna Urbaniak. – Wernisaż ma swoje dopełnienie w postaci spotkania autorskiego ze Zbigniewem Nosowskim, redaktorem "Więzi" i autorem książki "Parami do nieba", prezentującej małżonków, którzy w ciągu dwóch tysięcy lat historii Kościoła osiągnęli świętość, a ich przykład ma służyć wszystkim wierzącym. Ilustracją publikacji są reprodukcje obrazów Piriankova, bardzo inspirujące – mówi.

Kongres jest organizowany przez Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Świdnickiej i Fundację Małżeństwo Rodzina. Po raz drugi zostaną wręczone statuetki Amicus Matrimoniorum (Przyjaciel Małżeństw), których laureatami zostali: ks. Stanisław Orzechowski, Irena i Jerzy Grzybowscy oraz Mieczysław Guzewicz.

Kongres jest unikatową inicjatywą w skali kraju. Patronują mu abp Józef Kowalczyk – Prymas Polski, bp Jan Wątroba – Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP oraz bp Ignacy Dec – Biskup Świdnicki. Pomysłodawcą i głównym organizatorem spotkania jest ks. Roman Tomaszczuk.

2013-10-03 14:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

IV Kongres Nowej Ewangelizacji: młodzież w centrum uwagi duszpasterzy i animatorów

"Matura, czy inicjacja chrześcijańska? Bierzmowanie w kontekście nawrócenia pastoralnego" - to temat rozpoczynającego się dziś na Jasnej Górze IV Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji. Przez cztery kolejne dni biskupi, duszpasterze i animatorzy z całej Polski będą dzielili się doświadczeniami przygotowania młodych ludzi do sakramentu bierzmowania i zastanawiali, w jaki sposób jeszcze skuteczniej odpowiedzieć na ich potrzeby. Gościem specjalnym spotkania będzie abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji.

Ten kongres ma na celu rzucenie nowego światła na przygotowania do bierzmowania. Ten prowokacyjny tytuł: "Matura, czy inicjacja chrześcijańska, stawia pytanie: czy bierzmowanie jest pożegnaniem z Kościołem, czy wejściem "na dobre" w jego struktury - wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. Michał Olszewski SCJ, mówiąc o idei kolejnej edycji ogólnopolskiego spotkania, zrzeszającego członków wspólnot ewangelizacyjnych, animatorów i wszystkich, którzy zastanawiają się jak owocnie dzielić się wiarą w codziennym życiu. Jak zapowiada, prelegenci zaproszeni do udziału w kongresie podejmą ten temat od strony teoretycznej, natomiast wspólnoty i ruchy prowadzące 9 warsztatów, towarzyszących kongresowi, podzielą się praktyką działań ewangelizacyjnych i zaproponują uczestnikom konkretne narzędzia i pomysły na przygotowanie młodzieży do sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież zapewnił o swej modlitwie za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 14:28

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty, za pośrednictwem sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kardynała Pietro Parolina wystosował telegramy kondolencyjne na ręce nuncjusza apostolskiego w Turcji arcybiskupa Marka Solczyńskiego oraz nuncjusza apostolskiego w Syrii, kardynała Mario Zenariego w związku tragicznym trzęsieniem ziemi, które minionej nocy nawiedziło południową Turcję i północną Syrię. Pociągnęło ono za sobą co najmniej 1 400 ofiar śmiertelnych.

W telegramie skierowanym na ręce papieskiego przedstawiciela w Turcji kard. Parolin zapewnił o duchowej bliskości Ojca Świętego wobec wszystkich poszkodowanych. „Powierzając tych, którzy zginęli miłosierdziu Wszechmogącego, składa serdeczne kondolencje tym, którzy opłakują ich stratę. Jego Świątobliwość modli się również, aby personel ratunkowy był wspierany w opiece nad rannymi i w trwających działaniach pomocowych Bożymi darami męstwa i wytrwałości” – napisał watykański sekretarz stanu.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: formacja do kapłaństwa ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą

2023-02-06 20:04

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

Formacja ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą i ciągłej pracy nad sobą - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przewodniczył Mszy św. w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu na rozpoczęcie trzydniowej Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP. Główny temat obrad to „Ludzki i duchowy wymiar etapu propedeutycznego”.

W homilii Prymas Polski podkreślił, że podczas sesji prelegenci będą pochylać się nad ludzkim i duchowym wymiarem etapu propedeutycznego. - Jak zapisaliśmy we wskazaniach dotyczących programu formacyjnego na etapie propedeutycznym, „na drodze całego tego etapu konieczne jest ukierunkowanie działań wychowawczych na dwa zasadnicze cele: podjęcie metodycznej i systematycznej formacji ludzkiej na podstawie kompetentnego i wnikliwego rozeznania wychowawczego, a zarazem położenie właściwych fundamentów dla życia duchowego, co oznacza przyjęcie wiary w Jezusa Chrystusa” – zaznaczył abp Wojciech Polak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję