Reklama

Niedziela Częstochowska

Jasna Góra: zamiast wigilijnej wieczerzy świąteczne paczki dla potrzebujących

Z powodu pandemii także na Jasnej Górze zamiast wigilijnej wieczerzy do biednych trafią świąteczne paczki. Jak co roku paulini wspierają, tych którzy na co dzień korzystają z pomocy Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego. Przygotowanych zostało kilkadziesiąt specjalnych podarunków z głównie z produktami żywnościowymi.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Boże Narodzenie

Karol Porwich /Niedziela

- Jesteście dla nas bardzo ważni, jesteście częścią tej wspólnoty, którą jest Jasna Góra - zapewniał przeor sanktuarium, który dziś spotkał się z biednymi.

O. Samuel Pacholski podkreślał, że „Chrystus przychodzi, by pokazać, że jest solidarny z tymi najbiedniejszymi, że każdy z nas ma godność ludzką, że każdy w swoim człowieczeństwie jest teraz podobny do Boga, który stał się człowiekiem. Te święta przypominają nam o tym, że mamy mieć serca otwarte na najuboższych, bo w nich przyjmujemy Chrystusa”. Jasnogórski przeor zauważył, że „nikt z nas nie jest tak biedny, by nie mógł podzielić się z drugim, choćby swoją obecnością, czasem, radą, modlitwą czy wspólną kolędą”.

Reklama

O. Zygmunt Bola, opiekun Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego podkreśla, że ze względu na pandemię nie ma w tym roku możliwości spotkania się na wspólnej wieczerzy wigilijnej, która zawsze odbywała się w barze Domu Pielgrzyma, dlatego przygotowane paczki są bogatsze niż zwykle.

- Przygotowaliśmy kilkadziesiąt paczek, są przeznaczone dla naszych stałych podopiecznych. Są one dosyć okazałe, chodziło bowiem o to, by ci ludzie sami mogli zorganizować sobie wigilię - powiedział paulin.

Podziel się cytatem

Już wcześniej podopieczni Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego otrzymali wigilijne opłatki i jasnogórskie kalendarze.

Reklama

Po świętach znowu ruszy akcja „nietrafionych prezentów”. Można przynosić lub przesyłać nie tylko ubrania, ale także np. sprzęt AGD czy elektroniczny.

Jasnogórski Punkt Charytatywny działa od 26 lat i nawet teraz, w czasie pandemii, paulini - choć z ograniczeniami - nie zaprzestali posługi potrzebującym. Polega ona na wydawaniu żywności, ubrań i środków czystości. Na ich zakup, obok zakonnych pieniędzy, mnisi przeznaczają też te składane przez pielgrzymów do specjalnych skarbonek.

Punkt mieści się przy ul. św. Barbary 6. Czynny jest od poniedziałku do soboty w godz. 8.00 - 9.30, a w niektóre dni dłużej.

Z pomocy Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego w ciągu roku korzysta ok. 700 rodzin - sporadycznie lub stale ok. 300 osób.

2020-12-23 14:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę przeniesiona

Z powodu coraz bardziej realnego zagrożenia, jakim stał się koronawirus, z przykrością informujemy, że w duchu poczucia odpowiedzialności odwołujemy Pielgrzymkę Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę. Nasze coroczne spotkanie miało się odbyć, tradycyjnie, w sobotę poprzedzającą Dzień Świętości Życia, czyli 21 marca.

Sytuacja społeczna staje się coraz bardziej napięta. Naszym obowiązkiem jest dostosowanie się do wszelkich wymogów sanitarnych, aby nikogo nie narazić na niebezpieczeństwo. Równocześnie obserwujemy, że w obliczu pandemii koronawirusa środowiska, które zwykle głośno wołają o legalne mordowanie dzieci w łonach matek, teraz solidaryzują się w walce o ocalenie zdrowia i życia obywateli przed nowym zagrożeniem. Pokazuje to, że pierwszym pragnieniem i wyborem człowieka jest zawsze życie! Życie, a nie śmierć!

CZYTAJ DALEJ

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Redaktor naczelny „Niedzieli”: Maryjo, chcemy być skutecznym narzędziem w Twoich dłoniach

2022-01-23 21:08

[ TEMATY ]

media

dziennikarze

Apel Jasnogórski

ks.Jarosław Grabowski

Karol Porwich/Niedziela

– Matko Słowa, zawierzamy Ci ludzi mediów, tych, od których oczekuje się prawdomówności, rzetelności i skuteczności – powiedział 23 stycznia podczas Apelu Jasnogórskiego ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli”.

Duchowny podkreślił w rozważaniu, że Bóg wybrał Maryję do dialogu ze sobą, dialogu, który rozstrzyga o losach świata. Wskazał, że dialog, podobnie jak miłość, jest konieczny. – Bez dialogu nie wyobrażamy sobie codziennego życia. Dialog zbliża ludzi, buduje pokój, zwalcza uprzedzenia – zaznaczył ks. Grabowski. – O tym dialogu przypomina nam trwający Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, podczas którego nie tylko modlimy się razem z chrześcijanami różnych denominacji, ale też stopniowo, małymi krokami, budujemy jedność – przez spotkania, wyrazy przyjaźni, pokonywanie nieporozumień i żywą wiarę – kontynuował.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję