Reklama

Niedziela Częstochowska

Aby święta miały wymiar nadziei

Dzięki zaangażowaniu ludzi dobrej woli rekordowa liczba paczek, czyli ok. 5100, trafiła do osób potrzebujących w Częstochowie i parafiach archidiecezji. A to wszystko po to, aby święta Bożego Narodzenia miały wymiar nadziei i szacunku.

– Radość narodzin Syna Bożego i tej miłości, która jest większa od jakiegokolwiek cierpienia, odosobnienia i śmierci, mamy przekazać światu. Chrystus narodził jest w Betlejem, czyli w Domu Chleba, teraz rodzi się w kościołach, kiedy staje się chlebem dla nas. Ten symbol białego opłatka pokazuje nam, że Bóg jest nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata i nie bójmy się tego świata, który buntuje się przeciw Bogu, a tym samym nie ma miejsca dla człowieka – mówił abp Wacław Depo 23 grudnia w Częstochowie podczas spotkania świątecznego dla osób samotnych, bezdomnych i ubogich.

Reklama

Dlaczego przyszli na spotkanie świąteczne organizowane przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej? W tym roku nie mogli połamać się opłatkiem i złożyć sobie życzeń, ale byli razem. Ktoś właśnie dla nich zorganizował spotkanie i catering na wynos. W takiej formie odbyła się tradycyjna wigilia dla osób bezdomnych, ubogich i potrzebujących z uwagi na sytuację epidemiczną, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Dla niektórych to jedyny akcent świąteczny, bo jak twierdzą, święta nie różnią się dla nich od innych dni w roku. – Na święta zostałem zaproszony do znajomych, a potem w samotności, jak zwykłe, można powiedzieć 10 lat – mówi Adam. Marek powiedział krótko: – Pochowałem rodziców i dlatego tutaj jestem. Wobec tych historii szczególnego znaczenia nabierają słowa ks. Marka Batora, dyrektora archidiecezjalnej Caritas: – Spotkanie świąteczne jest symbolem tego, że ludzi potrzebujących nie można zostawić bez wsparcia. Mimo przeszkód udało się, a to za sprawą tego, że widocznie Pan Bóg chciał, abyśmy w tym roku się spotkali i nie mieli przerwy w świętowaniu.

Obok Caritas Polska i archidiecezjalnej Caritas w organizację tego spotkania i przygotowanie paczek dla potrzebujących zaangażowały się m.in.: Centrum Duchowości „Święta Puszcza”, restauratorzy częstochowscy, Selgros, Servire, sieć Biedronka, Vitroszlif, Urząd Miasta Częstochowy, Rycerze Kolumba, Fundacja św. Barnaby, Fundacja Adullam, Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Agape”, MOPS, żołnierze wojsk obrony terytorialnej, wolontariusze i pracownicy częstochowskiej Caritas.

2020-12-23 18:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowe przestrzenie dla ewangelizacji

W Kościele powszechnym w maju obchodzony jest Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, w tym roku - 12 maja. W naszym kraju, decyzją Konferencji Episkopatu Polski, ten dzień świętowany jest w trzecią niedzielę września, tym razem przypada 15 września 2013 r. Jeszcze papież Benedykt XVI wydał orędzie na tegoroczny - 47. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu pt. „Portale społecznościowe: bramy prawdy i wiary; nowe przestrzenie dla ewangelizacji”. Tekst orędzia został ogłoszony 24 stycznia 2013 r., w święto św. Franciszka Salezego. Benedykt XVI zaproponował refleksje na temat dynamicznie rozwijających się cyfrowych sieci społecznościowych. Napisał w orędziu, że „sprzyjają one tworzeniu się nowej «agory» - otwartej przestrzeni publicznej, w której ludzie dzielą się swoimi pomysłami, informacjami, opiniami i gdzie mogą również powstawać nowe więzi i formy wspólnoty”. Tekst orędzia papieskiego dostępny jest na stronie: www.niedziela.pl. Abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, w związku z ŚDŚSP skierował do ludzi mediów swoje słowo, które publikujemy obok, oraz udzielił im pasterskiego błogosławieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Jubileusz 800 lat Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

2021-07-24 18:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Franciszkański Zakon Świeckich

800‑lecie

BPJ

Jubileusz 800 lat istnienia świętował na Jasnej Górze Franciszkański Zakon Świeckich. Tercjarze modlili się o radość i odwagę w wyznawaniu Chrystusa, o umocnienie wiary, powołania w duchowości franciszkańskiej. - By z większą mocą nieść Ewangelię w dzisiejszych czasach, tak samo trudnych, skomplikowanych, jak osiem wieków temu – podkreślali.

Do jubileuszu przygotowywano się przez 9 lat. W czasie nowenny rozważano przesłanie św. Franciszka z Asyżu z jego „Listu do wszystkich wiernych”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję