Reklama

Jasna Góra

Na Jasnej Górze można już odwiedzać ruchomą szopkę

Szopkę na Jasnej Górze tradycyjnie udostępniono wiernym w Boże Narodzenie. Podobnie, jak w ostatnich latach, składa się ona z dwóch części – tradycyjnej Betlejemki na klasztornym dziecińcu oraz szopki ruchomej, ze zwierzętami, która stanęła na fosach.

Jak przypomniało biuro prasowe Jasnej Góry, hasłem Betlejemki tradycyjnie są słowa tematu roku duszpasterskiego w Kościele w Polsce, czyli "Zgromadzeni na świętej wieczerzy”.

Tzw. szopka górna, to tradycyjna chata ustawiona na dziedzińcu Jasnej Góry. W niej po pasterce o północy przełożony generalny zakonu paulinów składa figurę Dzieciątka Jezus. Na tzw. fosach znajduje się szopka ruchoma, ze zwierzętami.

W specjalnie zbudowanej chacie przedstawiane jest tam jerozolimskie i polskie Betlejem. Spośród ponad 400 figurek, mających po 35 cm wysokości, ok. 300 jest ruchomych.

Postaci nawiązują do tradycji codziennego życia – są kowal, piekarz, rybak, praczki, ludzie zbierający drewno, krzątający się przy swoich domach czy pasterze opiekujący się zwierzętami. Są też lalki ubrane w regionalne polskie stroje, a także postaci paulinów, poruszające się dzięki mechanizmom.

Od wielu lat jasnogórską szopkę przygotowuje o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator. Cytowany w informacji sanktuarium uspokajał, że także w tym roku w dolnej szopce nie zabraknie żywych zwierząt.

„To dla uciechy dzieci. Będzie nasza emerytka, oślica Amelka i w tym roku dołączy do niej mama-oślica ze swym źrebięciem. Będzie dużo ptaków. Zwierzęta też chwalą Pana Boga i będą dopełniać wystroju naszej jasnogórskiej szopki” – zapowiadał o. Kraszewski.

Jak zapewnił również cytowany kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak, Jasna Góra nieustannie otwarta jest dla pielgrzymów. „Oczywiście trwamy cały czas w obostrzeniach sanitarnych, jednakże zapraszamy pielgrzymów, aby przybyć tu, na Jasną Górę, aby się pomodlić, aby doświadczyć Jezusa, który się rodzi w naszych sercach, aby też poczuć ten świąteczny klimat” – wskazał o. Pastusiak.

„Staraliśmy się, aby mimo trwającej pandemii przychodzący ludzie mogli zobaczyć szopki i przepiękne choinki w Kaplicy Matki Bożej i w bazylice, żeby ta trwająca pandemia nie zagłuszyła tego, co jest istotą naszego chrześcijaństwa, czyli miłości Boga do człowieka, który rodzi się nie tylko w Betlejemskiej stajni, ale rodzi się w sercu każdego z nas” – dodał kustosz.

Reklama

Zachęcił do odwiedzania, razem z najmłodszymi pielgrzymami, m.in. ruchomej szopki. „Ona będzie otwarta, chociaż pewnie trzeba będzie chwilę postać w kolejce, bo oczywiście będziemy wpuszczać mniejszą liczbę osób z racji obostrzeń sanitarnych. Niemniej jednak zachęcamy i zapraszamy do pielgrzymowania na Jasna Górę” – podkreślił o. Pastusiak.

Szopkę na wałach można odwiedzać - z zachowaniem zasad sanitarnego bezpieczeństwa - od Bożego Narodzenia, w godzinach krótszych niż zwykle, bo w 9-18. Szopka ta zwyczajowo jest udostępniana do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ mok/

2020-12-25 10:50

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szopki motywują do tworzenia

Niedziela małopolska 51/2019, str. VI

[ TEMATY ]

konkurs

Kraków

szopka

szopka

szopki

Archiwum M. Fortuny-Sudor

Tadeusz Gillert w czasie tegorocznej wystawy na Rynku Krakowskim

Tadeusz Gillert w czasie tegorocznej wystawy na Rynku Krakowskim

– Robienie szopki to pewnego rodzaju choroba, to uzależnienie jak nałóg – uśmiechając się, mówi Tadeusz Gillert, jeden z najstarszych krakowskich szopkarzy.

Emerytowany inżynier górnik, malarz amator, kolekcjoner, skończył 87 lat. Jest mężem, ojcem, dziadkiem, pradziadkiem. Mieszka w Krzeszowicach, chociaż w Krakowie można go także spotkać.

CZYTAJ DALEJ

To nie koniec, ale początek...

2022-10-05 21:21

O. Jan Maria Szewek

W bazylice Franciszkanów bracia neoprofesi: Serhiy Horovyy, Mateusz Hnat, Szymon Greszta i Paweł Babik publicznie ślubowali żyć w posłuszeństwie, bez własności i w czystości do końca swoich dni.

 W bazylice Franciszkanów bracia neoprofesi: Serhiy Horovyy, Mateusz Hnat, Szymon Greszta i Paweł Babik  publicznie ślubowali żyć w posłuszeństwie, bez własności i w czystości do końca swoich dni.

    W uroczystość św. Franciszka z Asyżu trzej bracia z Polski i jeden z Ukrainy w bazylice Franciszkanów w Krakowie publicznie ślubowali żyć w posłuszeństwie, bez własności i w czystości do końca swoich dni.

    Podczas liturgii wierni modlili się o dary Ducha Świętego dla nich, aby z każdym dniem coraz bardziej upodabniali się do Chrystusa czystego, ubogiego i posłusznego woli Ojca; aby ponad wszystko pragnęli mieć Bożego ducha i pozwolili prowadzić się Jego uświęcającemu działaniu; aby Bóg podtrzymywał w nich żywą miłość do ubóstwa, do życia braterskiego i do Kościoła; aby im pobłogosławił, uświęcił i konsekrował ich.

CZYTAJ DALEJ

Św. Franciszek ukochał nade wszystko Chrystusa

2022-10-06 16:22

Marek Zygmunt

Eucharystia w parafii św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu

Eucharystia w parafii św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu

Mszy św. odpustowej koncelebrowanej we wrocławskiej wspólnocie p.w. św. Franciszka z Asyżu przewodniczył wikariusz generalny ks. Adam Łuźniak.

– Dzisiaj w sposób szczególny św. Franciszek z Asyżu jest obecny w naszym zgromadzeniu jako ojciec naszej parafii – mówił proboszcz ks. Kazimierz Sroka, witając wszystkich uczestników uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję