Reklama

Dobrze wykorzystany czas

Ponad 1600 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich skorzysta w czasie tegorocznych wakacji z oaz organizowanych w kilkunastu ośrodkach na terenie Małopolski przez Ruch Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej. W oazie II stopnia Dzieci Bożych w Mariackim Domu Rekolekcyjnym w Zembrzycach uczestniczyło na I turnusie (30.06 - 16.07) 52 uczniów szkół podstawowych.

Formacja

Hasło tegorocznych rekolekcji to: „Wzrastam dzięki Słowu Bożemu”. - Tę przewodnią ideę realizowaliśmy przede wszystkim podczas codziennego odmawiania i rozważania kolejnych tajemnic różańcowych. Poszczególne dni zostały wypełnione bogatym programem, który pomagał duchowo formować uczestników. Każdy dzień przeplatała wspólna modlitwa - mówi prowadzący oazę w Zembrzycach ks. Rafał Brewczyk. Kapłana wspomagali: s. Wiesława, klerycy - Krzysztof Jobda, Marek Ruciński i Jan Dziedzina oraz sześcioro animatorów.
Podczas porannej modlitwy dzieci przypominały sobie kilka obowiązujących zasad. „Codziennie: 1. Pomodlę się za braci; 2. Powiem coś dobrego o drugim człowieku; 3. Zrobię coś przyjemnego dla bliźniego. Zawsze: 1. Podziękuję za doznaną przysługę. 2. Przeproszę za wyrządzoną przykrość. 3. O rzeczy potrzebne poproszę uprzejmie. Nigdy: 1. Nie będę krzyczał na drugiego. 2. Nie będę przezywał kolegów. 3. Nie będę dokuczał słabszym”.
Uczestnicy poznawali sanktuaria w Małopolsce, uczyli się szacunku do innych osób, przyjaznego stosunku do przyrody, kształtowali samarytańskie postawy. Natomiast celem spotkań w „Szkole liturgii” było wprowadzenie w głębsze poznanie roku liturgicznego oraz przygotowanie do aktywnego udziału w służbie liturgicznej. Z kolei podczas „Namiotu spotkania” młodzi rozważali treści Pisma Świętego.
Wzbogacaniu życia religijnego i rozbudzaniu wrażliwości artystycznej służyły poznawane na oazie pieśni. - To zajęcia bardzo lubiane przez dzieci. Piękny śpiew w ich wykonaniu ubogacał nabożeństwa, wypełniał także ich wolne chwile - mówi s. Wiesława, dodając, że podopieczni uczyli się także dobrych manier oraz troski o ład i porządek.
Organizatorzy zatroszczyli się również o ciekawe gry i zabawy. Całodzienne wycieczki do Kalwarii Zebrzydowskiej oraz do Parku Miniatur w Inwałdzie uatrakcyjniły czas oazowiczom i dostarczyły wielu przeżyć. Zdrowemu wypoczynkowi służyły spacery i wędrówki po okolicy.

Reklama

Oceny

Na gazetce ściennej oazy jej uczestnicy zamieszczali serduszka z dedykowanymi życzeniami i opiniami. Wśród dedykacji znalazłem słowa skierowane do animatorki Katarzyny Słomki, licealistki z Mogilan: „Jesteś super animatorką. Masz genialne poczucie humoru”. - Myślę, że humor i serdeczny stosunek do moich podopiecznych ułatwia mi kontakt z nimi - mówi Kasia. - Animatorką jestem drugi raz. Oaza to dla mnie najlepszy sposób na zagospodarowanie czasu w okresie wakacji. Wzbogaca mnie bowiem o życiowe doświadczenia i cenne wartości.
- Przyjechałam na oazę, bo bardzo chciałam w niej uczestniczyć - zwierza się Izabela Rusek, uczennica kl. V z Krakowa. - Jestem wdzięczna moim rodzicom, że zgodzili się na mój wyjazd, bo mam możliwość lepiej poznać Boga, a przez modlitwę wypraszać potrzebne łaski. Poza tym czuję się tu bardzo dobrze. - Jesteśmy zadowoleni, że możemy tu być razem - wyznają bliźniacy - Łukasz i Mateusz Przewroccy, uczniowie klasy VI z Bochni. - Oaza uczy nas poznawać i kochać Boga, a przez to stawać się lepszymi. Tu jest nam bardzo dobrze, a nasi opiekunowie są super! Podobne opinie były powszechne wśród oazowiczów w Zembrzycach. Ich radosne usposobienie, ale i chętny udział w zaplanowanych zajęciach dowodzi, że był to czas dobrze wykorzystany dla zdrowego wypoczynku i wzrastania w miłości do Boga.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej u chorych na COVID-19 w Szpitalu Zakaźnym

2020-07-16 09:44

[ TEMATY ]

relikwie

COVID‑19

Archidiecezja Krakowska

Szpital Zakaźny w Warszawie jest pierwszym szpitalem w stolicy posiadającym relikwie błogosławionej pielęgniarki, która swoje życie oddała służbie chorym i Panu Bogu – mówi kapelan o. Łukasz Baran CSsR.

Szpital został przekształcony w jednostkę, która zajmuje się głównie hospitalizacją osób zarażonych COVID-19. W tej trudnej sytuacji, jaką musi mierzyć się personel medyczny, orędownictwo i przykład życia bł. Hanny Chrzanowskiej jest cenną pomocą w codziennej służbie chorym.

Podczas Mszy świętej 12 lipca do kaplicy szpitalnej pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy znajdującej się na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie zostały wprowadzone relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej, pielęgniarki.

Na uroczystości był obecny personel medyczny szpitala, który z radością przywitał relikwie patronki pielęgniarek w murach swojego szpitala. Warto także wspomnieć, że relikwiarz i relikwiarium (tron na relikwie) zostały ufundowany przez personel medyczny szpitala. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił kapelan szpitala o. Łukasz Baran.

Bł. Hanna Chrzanowska (ur. 1902 r. w Warszawie) była pielęgniarką, działaczką charytatywną i pedagogiem. Prowadziła wykłady dla pielęgniarek, przygotowywała dla nich programy szkolne. Znana jest, jako pionierka pielęgniarstwa domowego. Zaangażowała się też w organizowanie opieki pielęgniarskiej w czasie II wojny światowej. W latach 1929-39 redagowała miesięcznik „Pielęgniarka Polska” – pierwsze w Polsce czasopismo zawodowe dla pielęgniarek.

W trudnych, komunistycznych czasach była osobą wielkiej wiary, organizowała opiekę religijną nie tylko dla chorych, ale i dni skupienia, refleksji czy wyjazdy pielgrzymkowe dla pielęgniarek. Zmarła w opinii świętości w 1973 r. w Krakowie.

Bł. Hanna Chrzanowska jest świadkiem – szczególnie dla pielęgniarek i lekarzy - jak pochylać się nad chorym człowiekiem, jak pomagać leczyć ciało i nie zapominać o duszy człowieka. Została beatyfikowana przez papieża Franciszka w 2018 r.

Wojewódzki Szpital Zakaźny na warszawskiej Woli, w którym od wielu lat posługę duszpasterską pełnią redemptoryści z klasztoru przy ul. Karolkowej, specjalizuje się w leczeniu chorób zakaźnych. Jest to czołowy ośrodek medyczny w zakresie chorób zakaźnych nie tylko w kraju, ale również w Europie.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: ludzie morza u Matki Bożej Szkaplerznej

2020-07-16 17:18

[ TEMATY ]

Hiszpania

Matka Boża Szkaplerzna

Bożena Sztajner/Niedziela

W Hiszpanii przypadające dziś liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej jest Dniem Ludzi Morza. Zgodnie z tradycją marynarze wypływają z figurą Maryi na barwnie przybranych kutrach i łodziach.

Tak było i dzisiaj choć pandemia nie pozwoliła na zorganizowanie wieczornych procesji ani wspólnego świętowania. W tym roku przypada stulecie duszpasterstwa ludzi morza.

W wielu hiszpańskich portach rybackie łodzie wypłynęły dzisiaj w morze z figurą Matki Bożej Szkaplerznej, aby prosić o opiekę dla siebie i swoich rodzin. Powrót był jednak skromniejszy niż zazwyczaj z powodu koronowirusa. Figura Maryi została przeniesiona do kaplic, gdzie pozostanie przez cały dzień. W tym roku z powodu pandemii na ulice nie wyjdą barwne procesje.

„Ta sytuacja zachęca nas, aby modlić się bardziej niż kiedykolwiek za ludzi morza, którzy pomimo stanu alarmowego swoją pracą podtrzymują ekonomię światową przewożąc podstawowe produkty dla naszego życia. Osobiście cierpią i ponoszą wielkie ofiary – wielu zostało odizolowanych na statkach, kontrakty są zerwane, a porty zamknięte” – napisał bp Luis Quinteiro Fiuza, odpowiedzialny za duszpasterstwo ludzi morza z ramienia Episkopatu. „Wyrażamy naszą wdzięczność kapelanom i wolontariuszom, którzy choć nie mogli wejść na pokład, aby nie szerzyć COVID-19, to jednak znaleźli nowe kreatywne formy, aby kontynuować, wesprzeć i być blisko ludzi morza” – dodał.

Warto zauważyć, że pomimo sekularyzacji święto Matki Bożej Szkaplerznej El Carmen (z Góry Karmel) wciąż cieszy się dużą popularnością w Hiszpanii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję