Reklama

Jubileuszowa XX Pielgrzymka Piesza Diecezji Legnickiej na Jasną Górę

Niedziela legnicka 30/2012

Coraz większymi krokami przybliża się dzień jubileuszowej XX Pielgrzymki Pieszej z Legnicy na Jasną Górę. Pierwsi pielgrzymi wyruszą ze Zgorzelca w połowie rozpoczętego dziś tygodnia. W święto św. Jakuba Apostoła - patrona pielgrzymów ze Zgorzelca wyruszy Grupa V. W kolejne dni na pielgrzymkowym szlaku - gwieździstego zejścia do Legnicy będą wyruszać kolejni pielgrzymi. 26 VII wyrusza Jelenia Góra i Krzeszów oraz Lubań; 27 VII ruszą pielgrzymi z Bolesławca, Lwówka Śląskiego i Polkowic; 28 VII wyruszą z Lubina, Prochowic i Jawora, z Chojnowa oraz ze Złotoryi i Wilkowa.
Podobnie jak w latach ubiegłych, pielgrzymów w Legnicy gościnnie przyjmują wierni z legnickich parafii. Następnego dnia w niedzielę 29 VII o godz. 7.00 wszyscy zgromadzą się w legnickiej katedrze, aby wraz z bp. Stefanem Cichym uczestniczyć w porannej modlitwie Kościoła. Nabożeństwo oficjalnie rozpocznie wspólną drogę do duchowej stolicy Polski. Pielgrzymi na swojej trasie będą mieli nowe miejscowości oraz sprawdzone już trakty. Wspólna droga prowadząca po polskich drogach w pięknej lipcowo-sierpniowej scenerii stwarza pielgrzymom możliwość do przeżycia owocnej modlitwy i pięknej radości we wspólnocie żywego Kościoła.
Hasłem pielgrzymki są słowa: „Kościół naszym domem”, a jej program nawiązuje do wspólnoty Kościoła w wymiarze Kościoła domowego, Wspólnoty parafialnej, Kościoła diecezjalnego oraz powszechnego. „Przewodnikiem” w dziesięciodniowych rekolekcjach będzie rok liturgiczny, dzięki któremu „odczytujemy” misterium Chrystusa, działającego i żyjącego w swoim Kościele. Odnaleźć lub też potwierdzić swoje własne miejsce w Kościele, to zadanie jakie stawiamy sobie na tegoroczną pielgrzymkę.
Na trasie pielgrzymki pątnikom będą towarzyszyć różne wydarzenia. Wspomnieć warto choćby niektóre. Już pierwszego dnia pielgrzymki na noclegu w Wądrożu Wielkim rozegrane zostaną pielgrzymkowe mistrzostwa w piłkę nożną - już dziś dziękujemy dyrekcji szkoły z Wądroża Wielkiego za udostępnienie miejscowego orlika na rozgrywki piłkarskie o Puchar Głównego Przewodnika (profesjonalne losowanie grup, nastąpi po Mszy św. w Taczalinie). W „Wielki Czwartek pielgrzymkowy”, gdy będziemy przechodzić przez Brzeg, przeżywać będziemy prymicje kapłańskie. W Lisowie pielgrzymi będą mogli wziąć udział w modlitwie uwielbienia prowadzonej przez Poldka Twardowskiego z Poznania. Jak co roku na trasie odwiedzi nas ks. Stanisław Orzechowski, a Mszy św. przewodniczyć wówczas będzie ks. Marian Kopko - twórca i wieloletni główny przewodnik legnickiej pielgrzymki (zaproszeni zostali także inni księża tworzący na przestrzeni 20 lat naszą pielgrzymkę). Nie zabraknie i w tym roku Górki przeprośnej, niezapomnianego miejsca na corocznym pątniczym szlaku prowadzącym przez pielgrzymkową Górę Przemieniania, skąd widać już wyraźnie światło bijące z Clara Montany. Wszak taki jest zasadniczy cel pielgrzymki, wejść w światło bijące od przemienionego Mistrza. A następnie zanieść to światło swoim bliskim i nieść je na współczesne areopagi naszego codziennego świata.
Zakończenie pielgrzymki nastąpi 7 sierpnia na Jasnej Górze. O godz. 12.45 nastąpi powitanie i prezentacja grup na wałach jasnogórskich, a o godz. 14.30 uroczystej Mszy św. na wałach przewodniczyć będzie Biskup Legnicki.
Zapisy na pielgrzymkę trwają u księży przewodników (szczegóły dotyczące przewodników można znaleźć na stronie internetowej www.pielgrzymka.legnica.pl). Będzie można także zapisać się w dniu wyjścia pod katedrą. Punkt informacyjny XX PPL będzie działał już od godz. 6.00.
Koszty XX PPL: rocznik urodzenia 1994 i młodsi - 65 zł; dorośli - 110 zł; rodzina (np. dziadek-ojciec-syn itp.) - 200 zł. Opłata zawiera: polisę ubezpieczeniową; identyfikator; transport bagażu; opiekę medyczną; opiekę kwatermistrzowską; opiekę wyspecjalizowanych służb porządkowych; znaczek pielgrzymkowy.
Zachęcamy! Bądź odważny i nie zwlekaj! Dołącz do nas, aby stać się człowiekiem Tego, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żegnamy kapłana sługę

2020-07-09 22:05

[ TEMATY ]

archidiecezja częstochowska

Msza św. żałobna

ks. kan. dr Jan Sambor

Beata Pieczykura/Niedziela

– Żegnamy kapłana sługę, sługę Boga, wychowawcę kapłanów, pasterza, Jezus go powołał. Niech Matka Boga, Matka Kapłanów, prowadzi Cię do Wiecznego Kapłana Jezusa Chrystusa – mówił arcybiskup senior Stanisław Nowak podczas Mszy św. żałobnej.

Ks. kan. dr Jan Sambor, emerytowany proboszcz parafii św. Judy Tadeusza w Częstochowie, prefekt i dyrektor administracyjny Wyższego Seminarium Duchownego, prorektor Wyższego Instytutu Teologicznego im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie, wykładowca katolickiej nauki społecznej, zmarł nagle 7 lipca 2020 r. w wieku 74 lat, w 43. roku kapłaństwa.

9 lipca Mszy św. żałobnej w kościele św. Wojciecha Biskupa Męczennika w Częstochowie przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak. Licznie zgromadzeni (kapłani różnych stopni i godności z całej archidiecezji częstochowskiej, siostry zakonne i wierni świeccy) modlili się o życie wieczne dla śp. ks. kan. dr. Jana Sambora oraz ks. prof. Jana Związka i dziękowali za życie, służbę Bogu, diecezji maryjnej i ludziom.

W homilii abp Nowak powiedział, że „w majestacie śmierci jest głos Boga” i podkreślił: –Śmierć boli i ma coś z tragedii, jest wydarzeniem brutalnym, ale wierzymy, że została przezwyciężona. Choć serca płaczą na pogrzebie, to wiemy, że śmierć została utopiona w śmierci Boga Człowieka i zanurzona w Jego zmartwychwstaniu. Dlatego pocieszamy się słowem Bożym. Kaznodzieja przypomniał wiernym, jak ważna jest modlitwa za kapłanów. W tym duchu powiedział: – Jak umiera kapłan cierpimy, bo tak potrzeba nam kapłanów. Jak umiera kapłan, nasze serce płacze.

Beata Pieczykura /Niedziela

10 lipca w kościele św. Judy Tadeusza Apostoła w Częstochowie Mszy św. żałobnej przewodniczył biskup senior Antoni Długosz. Powiedział on, że Zmarły w ciekawy sposób zrealizował posługę proroka i świadka wiary. Dziś dziękujemy i z wdzięcznością wierzymy, że „życie ks. Sambora nie kończy jego nagła śmierć. Pamiętamy przesłanie Chrystusa, który mówi: «Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby umarł, żył będzie» (J 11, 25)”. Po Liturgii nastąpiła eksporta do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Borusowej. Tam o godz. 16.00 Mszy św. pogrzebowej będzie przewodniczył bp Andrzej Przybylski. Po Eucharystii ciało zmarłego ciało zmarłego Kapłana zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Ksiądz kan. dr Jan Sambor urodził się w 1 maja 1946 r. w Borusowej (w diecezji tarnowskiej). Ukończył technikum rolnicze. Pracował m.in. przez rok jako kierownik w Rolniczych Zakładach Doświadczalnych Nawożenia i Gleboznawstwa. W dojrzałym wieku usłyszał głos Pana i w 1971 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego diecezji częstochowskiej w Krakowie. 29 maja 1977 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Stefana Bareły. Przez 6 lat był wikariuszem w parafii w Żarkach-Letnisko. Potem został prefektem i dyrektorem administracyjnym Wyższego Seminarium Duchownego. Likwidował seminarium częstochowskie w Krakowie i kształtował seminarium w Częstochowie. Był prorektorem Wyższego Instytutu Teologicznego im. Stolicy Mądrości w Częstochowie, wykładowcą katolickiej nauki społecznej, dyrektorem biblioteki seminaryjnej. Był kanonikiem honorowym kapituły zawierciańsko-żareckiej. W 2007 r. został proboszczem parafii św. Judy Tadeusza w Częstochowie, dziekanem dekanatu św. Józefa. W 2016 r. przeszedł na emeryturę i posługiwał w parafii św. Wojciecha w Częstochowie. Zmarł nagle 7 lipca 2020 r. w Maluszynie.

CZYTAJ DALEJ

COMECE: budujmy bardziej sprawiedliwą i przyjazną Europę

2020-07-10 20:53

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Europa

kryzys

COMECE

Vatican News

Wobec kryzysu i trudności, które przeżywa, Europa potrzebuje wspólnego działania, aby była bardziej sprawiedliwa, gdzie wszyscy będą mieli jednakowe szanse i będą jednakowo traktowani, gdzie poszanowany będzie zrównoważony rozwój. Opinię tę wyraził sekretarz generalny Komisji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) po spotkaniu ze stałym obserwatorem Niemiec przy Unii Europejskiej Michaelem Claussem. Kraj ten od 1 lipca br. sprawuje prezydencję w UE.

Ks. Manuel Barrios Prieto podkreślił, że u początków powstania Unii leżała świadomość, iż tylko wspólnie można przezwyciężyć trudności i budować pokój i dobro wspólne. Wskazał także na główne tematy ważne z punktu widzenia Kościoła. Mówi sekretarz generalny COMECE

Głos Kościoła głosem biednych, obrony życia, najsłabszych

„Uważam, że głos Papieża jest dziś jednym z najbardziej autorytatywnych na poziomie światowym wśród różnych spraw, o których mówi. Są tematy, na poziomie europejskim, które są bardzo istotne, jak ochrona stworzenia, czyli temat troski o nasz wspólny dom. To jest bardzo ważne i naprawdę razem musimy się o niego troszczyć, nie tylko ludzie wierzący, ale także i wszyscy ludzie dobrej woli, gdyż rozwój Unii Europejskiej niesie ze sobą zrównoważony rozwój, dbałość o przyszłe pokolenia ze wszystkimi trudnościami, które może on ze sobą przynieść – powiedział w wywiadzie dla Radia Watykańskiego ks. Manuel Barrios Prieto. - Naszym zdaniem najważniejsze są następujące tematy: troska o najsłabszych w naszych społeczeństwach, o tych, którzy tracą pracę, o osoby, które naprawdę zostaną dotknięte kryzysem gospodarczym. Trzeba myśleć o młodych, którzy poniosą koszty tego kryzysu, a którzy będą wchodzić w świat pracy. Nie można zapominać także o temacie migracji, który dla Kościoła jest tak ważny. To czas, kiedy jako Kościół musimy zabrać głos, który jest także głosem biednych, rodzin, głosem obrony życia, obrony najsłabszych, sprawiedliwości. Obronimy się razem, tylko w ten sposób możemy przezwyciężyć kryzys. Albo wszyscy zwyciężymy, albo wszyscy poniesiemy porażkę. Istnieje bowiem ryzyko, że projekt europejski, który narodził się po II wojnie światowej, rozmyje się i to dla ludzkości byłoby wielką stratą.“

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję