Reklama

Jubileuszowa XX Pielgrzymka Piesza Diecezji Legnickiej na Jasną Górę

Ks. dr Mariusz Majewski, główny przewodnik XX PPL
Edycja legnicka 30/2012

Coraz większymi krokami przybliża się dzień jubileuszowej XX Pielgrzymki Pieszej z Legnicy na Jasną Górę. Pierwsi pielgrzymi wyruszą ze Zgorzelca w połowie rozpoczętego dziś tygodnia. W święto św. Jakuba Apostoła - patrona pielgrzymów ze Zgorzelca wyruszy Grupa V. W kolejne dni na pielgrzymkowym szlaku - gwieździstego zejścia do Legnicy będą wyruszać kolejni pielgrzymi. 26 VII wyrusza Jelenia Góra i Krzeszów oraz Lubań; 27 VII ruszą pielgrzymi z Bolesławca, Lwówka Śląskiego i Polkowic; 28 VII wyruszą z Lubina, Prochowic i Jawora, z Chojnowa oraz ze Złotoryi i Wilkowa.
Podobnie jak w latach ubiegłych, pielgrzymów w Legnicy gościnnie przyjmują wierni z legnickich parafii. Następnego dnia w niedzielę 29 VII o godz. 7.00 wszyscy zgromadzą się w legnickiej katedrze, aby wraz z bp. Stefanem Cichym uczestniczyć w porannej modlitwie Kościoła. Nabożeństwo oficjalnie rozpocznie wspólną drogę do duchowej stolicy Polski. Pielgrzymi na swojej trasie będą mieli nowe miejscowości oraz sprawdzone już trakty. Wspólna droga prowadząca po polskich drogach w pięknej lipcowo-sierpniowej scenerii stwarza pielgrzymom możliwość do przeżycia owocnej modlitwy i pięknej radości we wspólnocie żywego Kościoła.
Hasłem pielgrzymki są słowa: „Kościół naszym domem”, a jej program nawiązuje do wspólnoty Kościoła w wymiarze Kościoła domowego, Wspólnoty parafialnej, Kościoła diecezjalnego oraz powszechnego. „Przewodnikiem” w dziesięciodniowych rekolekcjach będzie rok liturgiczny, dzięki któremu „odczytujemy” misterium Chrystusa, działającego i żyjącego w swoim Kościele. Odnaleźć lub też potwierdzić swoje własne miejsce w Kościele, to zadanie jakie stawiamy sobie na tegoroczną pielgrzymkę.
Na trasie pielgrzymki pątnikom będą towarzyszyć różne wydarzenia. Wspomnieć warto choćby niektóre. Już pierwszego dnia pielgrzymki na noclegu w Wądrożu Wielkim rozegrane zostaną pielgrzymkowe mistrzostwa w piłkę nożną - już dziś dziękujemy dyrekcji szkoły z Wądroża Wielkiego za udostępnienie miejscowego orlika na rozgrywki piłkarskie o Puchar Głównego Przewodnika (profesjonalne losowanie grup, nastąpi po Mszy św. w Taczalinie). W „Wielki Czwartek pielgrzymkowy”, gdy będziemy przechodzić przez Brzeg, przeżywać będziemy prymicje kapłańskie. W Lisowie pielgrzymi będą mogli wziąć udział w modlitwie uwielbienia prowadzonej przez Poldka Twardowskiego z Poznania. Jak co roku na trasie odwiedzi nas ks. Stanisław Orzechowski, a Mszy św. przewodniczyć wówczas będzie ks. Marian Kopko - twórca i wieloletni główny przewodnik legnickiej pielgrzymki (zaproszeni zostali także inni księża tworzący na przestrzeni 20 lat naszą pielgrzymkę). Nie zabraknie i w tym roku Górki przeprośnej, niezapomnianego miejsca na corocznym pątniczym szlaku prowadzącym przez pielgrzymkową Górę Przemieniania, skąd widać już wyraźnie światło bijące z Clara Montany. Wszak taki jest zasadniczy cel pielgrzymki, wejść w światło bijące od przemienionego Mistrza. A następnie zanieść to światło swoim bliskim i nieść je na współczesne areopagi naszego codziennego świata.
Zakończenie pielgrzymki nastąpi 7 sierpnia na Jasnej Górze. O godz. 12.45 nastąpi powitanie i prezentacja grup na wałach jasnogórskich, a o godz. 14.30 uroczystej Mszy św. na wałach przewodniczyć będzie Biskup Legnicki.
Zapisy na pielgrzymkę trwają u księży przewodników (szczegóły dotyczące przewodników można znaleźć na stronie internetowej www.pielgrzymka.legnica.pl). Będzie można także zapisać się w dniu wyjścia pod katedrą. Punkt informacyjny XX PPL będzie działał już od godz. 6.00.
Koszty XX PPL: rocznik urodzenia 1994 i młodsi - 65 zł; dorośli - 110 zł; rodzina (np. dziadek-ojciec-syn itp.) - 200 zł. Opłata zawiera: polisę ubezpieczeniową; identyfikator; transport bagażu; opiekę medyczną; opiekę kwatermistrzowską; opiekę wyspecjalizowanych służb porządkowych; znaczek pielgrzymkowy.
Zachęcamy! Bądź odważny i nie zwlekaj! Dołącz do nas, aby stać się człowiekiem Tego, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.

Reklama

Pan Bóg wycenił mnie na Parkinsona

2019-04-30 09:16

Łukasz Krzysztofka
Edycja warszawska 18/2019, str. 6

Dobrze znają go ci, którzy poszukują odpowiedzi na kwestie praktyki wiary w życiu codziennym. Ks. Piotr Pawlukiewicz daje teraz swoim życiem odpowiedź na najtrudniejsze pytanie – o sens krzyża i cierpienia

Artur Stelmasiak
Ks. Piotr Pawlukiewicz wycofuje się z dotychczasowych form duszpasterzowania

Znany kaznodzieja i rekolekcjonista w rozmowie z Pawłem Kęską ze Stacji 7 swój krzyż nazwał wprost – pan Parkinson. – Zawitał w moim domu po cichu. Kiedy się o nim dowiedziałem, to już się trochę rozgościł. Na razie ta choroba da się jeszcze jakoś zepchnąć na bok, da się pracować – mówił kapłan, który o swojej chorobie dowiedział się w 2007 r. Nie poddaje się jej jednak.

Ks. Pawlukiewicz uważa, że krzyż od Jezusa jest pomocą w osiągnięciu nieba. – Pan Bóg wycenił mnie na Parkinsona i przyjąłem tę wycenę. Robię co mogę, co będzie, zobaczymy. Co tu się martwić jutrzejszym dniem, jeżeli dzisiejszy może się skończyć przed północą – powiedział rekolekcjonista. – Chrystus daje ci krzyż doważony do ciebie, lekarstwo na zamówienie.

Były duszpasterz parlamentarzystów przyznał, że obecnie robi dużo badań medycznych i wycofuje się ze sposobów duszpasterzowania, które prowadził, poszukując innych. – Chciałbym zmienić akcenty homiletyczne. Mówić o rzeczach, których kiedyś się bałem, o tym, kiedy człowiek jest bezradny, bezsilny, kiedy słyszy, że choroba jest nieuleczalna. Dopóki mnie ludzie rozumieją, dopóki rozumieją moje słowa, to w imię Chrystusa będę głosił Ewangelię – podkreśla.

Ks. Pawlukiewicz stara się teraz nie odprawiać Mszy św. publicznie, ponieważ choroba ma różne kaprysy. Eucharystię odprawia sam u siebie.

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. Jej objawy to przede wszystkim ograniczenie ruchu oraz drżenie. Leczenie choroby Parkinsona jest możliwe, jednak nie da się wyleczyć jej całkowicie. Po pewnym czasie doprowadza do inwalidztwa. Zmagał się z nią św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Hiszpania: eksperci katoliccy przestrzegają przed separatyzmem baskijskim

2019-12-05 20:28

mz (KAI/AyO) / Madryt

Separatyzm baskijski w dalszym ciągu podsyca nienawiść w Hiszpanii – uważają eksperci z uniwersytetów katolickich w tym kraju. Podczas konferencji zorganizowane na uniwersytecie katolickim w Walencji wskazali, że dzieje się tam pomimo faktu, iż 4 maja 2018 r. w trakcie zorganizowanej we francuskiej miejscowości Cambo-les-Bains uroczystości władze baskijskiej organizacji terrorystycznej ETA oficjalnie ją rozwiązały.

wikipedia

Zdaniem uczestników spotkania utrzymującej się nienawiści w Kraju Basków sprzyja regularne wychwalanie przez separatystów działań ETA, która zabiła łącznie 539 osób.

Tylko w tym roku do prokuratury generalnej w Madrycie wpłynęło kilka skarg na tego rodzaju postawy ekstremistów baskijskich, podejmujących z honorami bojowników ETA wychodzących na wolność. Jeden z takich wniosków złożył rząd Pedro Sancheza.

Główne zadanie w swoich 60-letnich działaniach zbrojnych ETA widziała w utworzeniu niezależnego państwa Basków na pograniczu północn0-zachodniej Hiszpanii i południowo-zachodniej Francji. Mimo samorozwiązania się organizacji władze w Madrycie twierdzą, że pociągną do odpowiedzialności wszystkich ukrywających się przed wymiarem ścigania baskijskich terrorystów.

Z szacunków hiszpańskich służb specjalnych wynika, że policja poszukuje nadal co najmniej 50 baskijskich separatystów. Jedynie około dziesięciu z nich mieszka w Hiszpanii. Pozostali ukrywają się głównie w Ameryce Łacińskiej.

Według Pedra Ontoso, historyka ETA, tamtejszych separatystów przez wiele lat popierało wielu duchownych baskijskich, chociaż episkopat hiszpański jednoznacznie potępiał te działania. W wydanej w maju 2019 r. książce “Z Biblią i parabellum” Ontoso wymienił przypadki współpracy baskijskich duchownych z bojownikami ETA. Wskazał, że niektóre zamachy, w tym pierwszy z 2 sierpnia 1968, terroryści zaplanowali w budynkach należących do miejscowych parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem