Reklama

Kościół

Bp Bab: Projektem na szczęśliwe małżeństwo jest świętość

Małżeństwo i rodzina w swojej miłości uobecniają samego Boga. Małżonkowie są równi w swojej nieskończonej wartości, jaką ma każdy człowiek, a jednocześnie głęboko ze sobą zjednoczeni - powiedział bp Adam Bab. Biskup pomocniczy przewodniczył Eucharystii odpustowej w kościele pw. Świętej Rodziny na lubelskich Czubach.

[ TEMATY ]

biskup

małżeństwo

rzwicakoscielna.pl

W homilii bp Bab nazwał rodzinę „Bożym projektem na szczęśliwe życie”. - Czy jesteście w swoich rodzinach szczęśliwi i czy kojarzycie to swoje rodzinne szczęście ze świętością? Jesteśmy tutaj po to żeby wrócić do tych pierwszych, pierwotnych pragnień życia w szczęśliwej udanej rodzinie, czyli w Świętej Rodzinie. Trzeba zapytać Autora naszego człowieczeństwa i Autora rodziny, Stwórcę - naszego Boga, jaki jest ten projekt na szczęśliwe rodzinne życie – mówił.

Biskup zauważył, że Bóg stwarzając małżeństwo obdarzył małżonków godnością w wymiarze indywidualnym, jako kobietę i mężczyznę oraz jako wspólnotę osób. Małżeństwo i rodzina uobecniają samego Boga w swojej miłości. Małżonkowie są równi w swojej nieskończonej wartości, jaką ma każdy człowiek, a jednocześnie głęboko ze sobą zjednoczeni. Kiedy mężczyzna i kobieta są razem, kiedy się nawzajem kochają, to w tej miłości służą sobie. Pan Bóg tak to wymyślił, że kiedy jest bardzo szczególny, intymny i święty moment celebracji tej miłości w małżeńskim zjednoczeniu, może zaistnieć kolejna osoba, kolejny człowiek – wskazywał kaznodzieja.

Wyjaśniając biblijny opis stworzenia Ewy z żebra Adama, bp Bab stwierdził, że pierwszy człowiek widział w swojej małżonce kogoś równego sobie. – Mógł stwierdzić: to ktoś, kim się może zachwycić, tak jak się zachwycił sobą i ten ktoś może się nim zachwycić. Człowieka nie wolno używać, nie wolno traktować jak przedmiot, jak rzecz. Człowieka wolno, a nawet trzeba kochać i szczególną przestrzenią wspólnotą, gdzie ta miłość się wydarza jest małżeństwo - podkreślił bp Bab.

Reklama

Po Mszy św. nastąpiło uroczyste oddanie lubelskiej parafii pod opiekę Świętej Rodziny i odśpiewanie hymnu Te Deum. Wieczorem odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu wokalistów: Alicji Węgorzewskiej i Macieja Miecznikowskiego. Za organami i fortepianem zasiądzie Robert Grudzień.

Lubelska świątynia ku czci Świętej Rodziny jest wotum dziękczynnym za pontyfikat Jana Pawła II. Powstała w miejscu, w którym Papież Polak 9 czerwca 1987 r. sprawował Eucharystię, w ramach III Pielgrzymki do Polski. O pamiętnej wizycie przypomina stojący na placu kościelnym krzyż, który był elementem papieskiego ołtarza.

2020-12-27 12:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misjonarz nowym biskupem pomocniczym

[ TEMATY ]

biskup

archiwum.misyjnedrogi.pl/

Ks. dr Jan Piotrowski, mianowany 14 grudnia przez papieża biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej będzie jednym z tych nielicznych członków Konferencji Episkopatu Polski, którzy byli misjach. Dotychczasowy proboszcz parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu przez 6 lat pracował w Kongu-Brazzaville oraz 4 lata w Peru.

CZYTAJ DALEJ

Czy wiara chroni przed lękiem?

Niedziela Ogólnopolska 19/2022, str. 12-13

[ TEMATY ]

duchowość

Adobe Stock, montaż: Anna Wiśnicka

Lęk jest zbyt ludzką sprawą, żeby się nią nie zajmowała Biblia, i zbyt Bożą, żeby Bóg zostawił człowieka bez jakichkolwiek wskazówek.

To, co Pismo Święte mówi na temat lęku, można zawrzeć w co najmniej czterech myślach.

CZYTAJ DALEJ

Ponownie zakwitną Pola Nadziei

2022-10-07 13:01

[ TEMATY ]

Częstochowa

hospicjum

Pola Nadziei

Nicky/Pixabay

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej zaprasza na uroczyste rozpoczęcie kampanii „Pola Nadziei” 2022/2023 do ogrodów Centrum Opieki Paliatywnej Palium przy ul. Kopernika 17a w Częstochowie w poniedziałek 10 października, czyli w dniu Światowego Dnia Hospicjów i Opieki Paliatywnej.

Zapraszamy dzieci i młodzież ze szkół oraz przedszkoli wraz z opiekunami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję