Reklama

Na szlaku drewnianej tradycji

Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna z siedzibą w Rzeszowie, realizująca zadanie publiczne „Promocja Szlaku Architektury Drewnianej”, w jego ramach ogłosiła wakacyjny konkurs pt. „Z dziennika turysty: wakacje na trasie drewnianej tradycji”. W konkursie mogą wziąć udział kroniki fotograficzne nadsyłane przez turystów odwiedzających Szlak Architektury Drewnianej. Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach: „Najwytrwalszy odkrywca szlaku”, dla osoby która odwiedzi największą liczbę obiektów na szlaku oraz „Najciekawsza kronika podróżnicza”, na najciekawszą kronikę-reportaż ze szlaku (3-7 zdjęć). Kroniki można nadsyłać do 30 września br. na adres PROT, 35-959 Rzeszów, ul. Szopena 51 pok. 302 oraz prot@prot.rzeszow.pl.
Podkarpacki Szlak Architektury Drewnianej był niedawno miejscem koncertów pieśni ku czci Matki Bożej pt. „Zdrowaś bądź Panienko” w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej „Vox Angeli”, jakie odbyły się w wakacyjne weekendy: 30 czerwca oraz 7, 14 i 15 lipca. Koncerty odbywały się w obiektach na Szlaku, kolejno: w kościele św. Wojciecha w Krośnie, kościele Wniebowzięcia Matki Bożej w Średniej Wsi, cerkwi św. Michała Archanioła w Smolniku, obecnie kościele rzymskokatolickim pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, oraz w kościele św. Iwona i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Iwoniczu-Zdroju. W programie koncertów znalazły się pieśni średniowiecznych pielgrzymów z Llibre Vermell de Montserrat z XIV wieku, Cantigas de Santa Maria z XIII wieku, staropolska liryka maryjna oraz tradycyjne pieśni z regionu Podkarpacia. Pieśni tradycyjne zostały zaczerpnięte z żyjącej wciąż tradycji, zebrane i zarejestrowane przez Bartosza Gałązkę - podkarpackiego Kolberga. Uczestnicy koncertów otrzymywali śpiewnik z tekstami wybranych utworów, dzięki czemu mogli doświadczyć radości wspólnego muzykowania. Każdy koncert kończyła prezentacja średniowiecznego instrumentarium z pracowni Leszka Pelca „Caelo et serra”, podczas której można było obejrzeć, dotknąć a nawet spróbować samodzielnej gry na kopiach dawnych instrumentów.
Koncerty podobnie jak konkurs zostały objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej. Fundatorami nagród w konkursie są: Dwór Kombornia Hotel&Spa****, Sanatorium Piast z Iwonicza Zdroju oraz Hotel Nowy Dwór*** w Świlczy.
Zadanie Promocja Szlaku Architektury Drewnianej jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Zainteresowani konkursem „Z dziennika turysty: wakacje na trasie drewnianej tradycji” więcej informacji na temat obiektów znajdujących się na podkarpackim Szlaku Architektury Drewnianej znajdą m.in. na: www.podkarpackie.pl/szlak. Więcej informacji na temat konkursu, jego regulaminu oraz karty zgłoszenia dostępne są natomiast na stronie: www.podkarpackie.travel.pl.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ONZ/ Prezydent Duda: Polska walczy o świat bez dominacji jednych państw nad drugimi

2020-09-21 19:02

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

źródło: prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Tak jak 75 lat temu Polska walczyła o świat bez dominacji jednych państw nad drugimi, tak dąży do tego samego, aktywnie uczestnicząc w pracach Organizacji Narodów Zjednoczonych - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas debaty poświęconej 75. rocznicy powstania ONZ.

W związku z pandemią koronawirusa podczas tegorocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ oraz towarzyszących mu debat uczestnicy dyskusji, szefowie państw i rządów, ministrowie i wiceministrowie mogli nagrać swoje wystąpienia; są one odtwarzane na sali obrad po krótkim wprowadzeniu przez fizycznie obecnego tam przedstawiciela danego kraju przy ONZ.

W poniedziałek odbywa się debata z okazji 75. rocznicy powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych, w której bierze udział prezydent RP.

Duda w swoim wystąpieniu, które zostało odtworzone w sali obrad, podkreślił: "tak jak 75 lat temu Polska walczyła o świat bez dominacji jednych państw nad drugimi, tak samo przez ostatnie 75 lat dąży do tego samego, aktywnie uczestnicząc w pracach Organizacji Narodów Zjednoczonych".

Wskazał, że do polskiego dorobku w ramach ONZ "z pewnością należy włączyć wysiłki Rafała Lemkina na rzecz uwrażliwienia społeczności międzynarodowej na niewypowiedziane okrucieństwo zbrodni ludobójstwa". Duda zaznaczył, że Lemkin był najpierw autorem samego terminu, a następnie współtwórcą projektu konwencji ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa z 1948 roku.

Innym ważnym osiągnięciem Polski w dziedzinie prawa międzynarodowego - mówił Duda - było uchwalenie przez ONZ Konwencji o prawach dziecka w 1989 roku.

Prezydent przypomniał też, że Polska sześciokrotnie była pochodzącym z wyboru państwem członkowskim Rady Bezpieczeństwa ONZ, zasiadając w niej łącznie przez 11 lat. Ostatni raz w latach 2018-2019.

Polski przywódca zaznaczył, że obecnie Polska kontynuuje tę misję w Radzie Praw Człowieka, w której będzie zasiadać do 2022 roku.

"We wszystkich naszych aktywnościach na forum ONZ kierujemy się zasadą, że tylko stosunki międzynarodowe oparte o pryncypia i normy prawa międzynarodowego mogą przynieść światu pokój, a prawo powinno być nie tylko przestrzegane, ale wciąż udoskonalane" - oświadczył polski przywódca.

Prezydent podkreślił też polski wkład w międzynarodowe wysiłki w walce ze zmianami klimatycznymi. Wskazał, że w ostatnich latach Polska trzykrotnie gościła konferencje klimatyczne ONZ. (PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ mobr/ kar/

CZYTAJ DALEJ

Żywy Różaniec w Łagiewnikach

2020-09-21 22:44

plakat/ archiwum

W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w sobotę - 26 września odbędzie się XI Pielgrzymka Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej. Hasłem pielgrzymki są słowa Jana Pawła II: „Różaniec to modlitwa, którą bardzo ukochałem”.

- To jedno z wydarzeń w stulecie urodzin św. Jana Pawła II. Będziemy przyzywać jego wstawiennictwa i wpatrywać się w jego różaniec. On powiedział: „Różaniec to modlitwa, którą bardzo umiłowałem” - mówi ks. Stanisław Szczepaniec, diecezjalny moderator Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej. I informuje, że pielgrzymkowe spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00. Zapowiada: - Zaplanowaliśmy wspólną modlitwę, konferencję, będą świadectwa i komunikaty, a także adoracja Najświętszego Sakramentu. Uwieńczeniem naszego spotkania będzie Eucharystia sprawowana o godz. 12 pod przewodnictwem naszego metropolity ks. abp Marka Jędraszewskiego.

Jak podkreśla kapłan, modlitwa różańcowa jest dziś bardzo potrzebna. - W różańcu zawiera się to wszystko, co jest w Ewangelii i to wszystko, co jest we Mszy świętej. Różaniec jest nam dany jako dar zbawienia. Wszystkie tajemnice, jakie są w życiu Jezusa i Maryi, są obecne w różańcu. Jeżeli całe Boże zbawienie, całą miłość Boga wyrażamy i zawieramy w modlitwie, modlimy się z Maryją, modlimy się z całym Kościołem, to potęga tej modlitwy jest niesamowita: ona nas przemienia i ona wyprasza błogosławieństwo dla świata. Dlatego Kościół przez wieki zachęcał do modlitwy różańcowej, a dzisiaj to wezwanie brzmi jeszcze mocniej – zaznacza ks.Szczepaniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję