Reklama

Intronizacja relikwii bł. Jana Pawła II w Nowym Warpnie

Tegoroczna uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła dla mieszkańców Nowego Warpna była wyjątkowa i niepowtarzalna. Tego dnia miała miejsce intronizacja relikwii bł. Jana Pawła II w pięknie odnowionej nowowarpieńskiej świątyni. Świątyni, która poprzez wymianę wszystkich okien i drzwi, renowacji wieży z nowymi zegarami i całego poszycia dachowego, a także poprzez pomalowanie jej - swoją zewnętrzną fakturą przypomina dzisiaj Zamek Królewski w Warszawie. Również piękne wnętrze zostało wzbogacone poprzez dostojną kaplicę - nazwaną kaplicą bł. Jana Pawła II. To właśnie w niej pod koniec Mszy św., przy śpiewie Litanii do bł. Jana Pawła II, zostały przeniesione relikwie Największego ze Słowian. Ten moment był wzruszający, ale i cała uroczystość, której przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Wypełnioną po brzegi parafialną świątynię zaszczyciło 14 kapłanów wraz z władzami wojewódzkimi, powiatowymi, gminnymi i różnorodnymi służbami publicznymi, m.in. strażakami i leśnikami.
W słowie powitania ks. prob. Stanisław Drewicz, od tego dnia kustosz relikwii bł. Jana Pawła II, witając Pasterza archidiecezji, postawił sobie i zebranym pytanie: Jak to się stało, że relikwie bł. Jana Pawła II znalazły się w Nowym Warpnie? Idąc w duchu wiary w swych zamyśleniach, nie miał wątpliwości, że tak chciał sam Błogosławiony, a ludzie w tym pomogli. Impuls dał Władysław Kiraga, ówczesny przewodniczący Rady Miasta Nowego Warpna, który wraz z mieszkańcami Podgrodzia ofiarował obelisk i pamiątkową tablicę poświęcone naszemu Papieżowi. Także popiersie bł. Jana Pawła II, które zdobi piękną kaplicę papieską, jest darem Pana Burmistrza. Ale gorąca modlitwa i życzliwość abp. Andrzeja Dzięgi oraz wielkie wsparcie ks. kan. prof. zw. dr. hab. Henryka Wejmana w tej drodze łaski przyniosły ten szlachetny owoc. Relikwie pierwszej klasy, w kaplicy Arcybiskupów Krakowskich podczas uroczystej koncelebry, kard. Stanisław Dziwisz w obecności ks. prof. H. Wejmana przekazał na ręce ks. prob. Stanisława Drewicza, który przyjął je z głębokim wzruszeniem i przejęciem, ale także z wielkim zobowiązaniem.
W dokumencie potwierdzającym autentyczność relikwii kard. Stanisław Dziwisz napisał: „Z pozdrowieniami i pasterskim błogosławieństwem naszą powaga potwierdzamy autentyczność cząstki krwi bł. Jana Pawła II umieszczonej w kapsule, by była czczona i ukazywana wiernym” (Kraków, dn. 5 sierpnia 2011 r.).
Metropolita w słowie Bożym nie miał wątpliwości, że Papież, który znał dobrze Polskę i wiele miejsc osobiście nawiedził jako pielgrzym, również słyszał o Nowym Warpnie, tym najbardziej wysuniętym na północno-zachodnim skrawku Polski. I chociaż nie był tutaj za życia, to jednak chciał, aby w swoich relikwiach być tutaj po swoje śmieci, aby z tego miejsca stawać się Latarnią, oświecając blaskiem Ewangelii tę ziemię i ziemie zagranicznych sąsiadów. Na koniec Ksiądz Arcybiskup dodał, iż teraz jest już w „nowym” Nowym Warpnie.
Głęboko przeżyta Msza św., ubogacona śpiewem Polickich - Chóru Kościelnego „Maria Cantat” i Zespołu Folklorystycznego „Balbiny”, a także Parafialnego Zespołu Śpiewaczego „Arcolada” wprowadziła wszystkich jej uczestników w ten istotny wymiar spotkania z Najwyższym poprzez swojego Błogosławionego Sługę. Całując relikwie bł. Jana Pawła II, Ksiądz Arcybiskup, ksiądz proboszcz, kapłani i wierni nie mieli wątpliwości, że unosił się tutaj duch niepowtarzalnych spotkań z naszym umiłowanym Rodakiem. Po zainstalowaniu relikwii, poświęceniu kaplicy i modlitwach wstawienniczych do Boga za przyczyną bł. Jana Pawła II za Ojczyznę, parafię, polskie rodziny i za dobro relacji sąsiedzkich, wszyscy odśpiewali „Barkę”.
W słowie podziękowania ks. prob. S. Drewicz wyraził słowa wielkiego uznania dla Arcybiskupa Metropolity za troskę i intronizację relikwii, a także tym wszystkim, dzięki którym ta świątynia stała się tak piękną zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. W uznaniu za to szlachetne dzieło Ksiądz Arcybiskup wręczył im pamiątkowe medale, specjalnie wybite na tę uroczystość. Na koniec ksiądz proboszcz dodał: „Niech zatem ta świątynia, rozbrzmiewająca poprzez festiwale chórów, spotkania ekumeniczne, wystawy artystyczne, a obecnie promieniująca łaskami rozdawanymi przez Boga za wstawiennictwem Maryi i Jej wiernego sługę bł. Jana Pawła II - służy wszystkim «Ad maiorem Dei gloriam»”.
Ksiądz Arcybiskup wyraził swoją nieukrywaną wdzięczność na ręce ks. prob. S. Drewicza za piękno świątyni, a nade wszystko za przeżytą liturgię połączoną z intronizacją relikwii, która powinna strać się - jak zaznaczył Metropolita wobec ceremoniarza diecezjalnego ks. kan. dr. Andrzeja Krzystka - wzorcowa dla innych tej rangi uroczystości.
Nowe Warpno znane z pięknego położenia i rodzącego się uzdrowiska - o czym wspomniał także Metropolita, mówiąc, iż wyjście ze świątyni głównym wejściem powinno wszystkich kierować na ową przestrzeń wód i lasów, na to niepowtarzalne piękno przyrody - od tego podniosłego wydarzenia znane nam będzie z wyjątkowej przestrzeni sakralnej: pięknej świątyni i urokliwej kaplicy bł. Jana Pawła II z jego relikwiami.
Należą się słowa wielkiego uznania dla ks. prob. Stanisława Drewicza za wielką troskę o rozkwit życia kulturowego, artystycznego, a nade wszystko duchowego nowowarpieńskiej parafii. Niech to miejsce obecności relikwii bł. Jana Pawła II stanie się ucieleśnieniem oczekiwań każdego nawiedzającego je poprzez wysłuchane modlitwy i ich ucałowanie. Najbliższa szczególna okazja tych duchowych przeżyć będzie miała miejsce podczas odpustu parafialnego w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia, godz. 14), na którą ksiądz proboszcz wszystkich gorąco zaprasza.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyborcy Bosaka przeciw Rafałowi Trzaskowskiemu. Stworzyli klip "MimoWszystkoDuda"

2020-07-06 15:29

[ TEMATY ]

prezydent

Andrzej Duda

youtube.com/MimoWszystkoDuda

W sieci pojawiło się krótkie nagranie pod tytułem: „Mimo wszystko Duda”. Jak tłumaczą autorzy, to oddolna akcja patriotów, którzy w pierwszej turze wyborów prezydenckich zagłosowali na Krzysztofa Bosaka, a w drugiej zagłosują - „mimo wszystko” - na Andrzeja Dudę.

„Mimo Wszystko Duda”

Polska to ogromna odpowiedzialność, a jako narodowcowi nie wypada mi postąpić inaczej. PAD to nie mój kandydat, ale Rafał Trzaskowski to nie moja cywilizacja — stwierdził Marek Miśko, twórca głośnej kampanii „Respect Us”, związany z wSensie.tv i Fundacją Polska Ziemia.

W ramach akcji „MimoWszystkoDuda” opublikowano nagranie, w którym wyborcy Krzysztofa Bosaka opowiadają, dlaczego w II turze wyborów prezydenckich postawią na Andrzeja Dudę. Są to głosy pragmatyczne. Zwolennicy Konfederacji i narodowcy nie wyobrażają sobie, by prezydentem RP został liberalno-lewicowy Rafał Trzaskowski. Dlatego stawiają na „pozytywnego” i bliskiego ich wartościom kandydata walczącego o reelekcję na najwyższy urząd w państwie.

„Nie chcę, by Polska znalazła się w potrzasku”

- Powiem wam, co się stanie, kiedy wybory wygra Rafał Trzaskowski. Donald Tusk wróci do kraju i stanie na czele zjednoczonej opozycji. Najpóźniej w marcu ‘21 roku ten sam Donald Tusk zostanie premierem Polski. Pamiętam te czasy. Nie mam specjalnych złudzeń co do Andrzeja Dudy. Mimo wszystko… Duda — podkreśla Miśko.

To będzie wybór moralny, między cywilizacjami — stwierdza historyk Leszek Żebrowski.

Nie chcę, by Polska znalazła się w potrzasku. Dlatego w II turze zagłosuję na kandydata pozytywnego – Andrzeja Dudę — mówi przedsiębiorca dr Tomasz Dorosz

Jako osoba o narodowych poglądach nie wyobrażam sobie, aby przez najbliższe 5 lat reprezentował mnie w świecie człowiek, dla którego moje wartości, są rasistowskie, faszystowskie czy ksenofobiczne — opowiada 24-letni Bartek.

To niezwykle trudny wybór, ale nie wspierając rewolucji z Zachodu, która niszczy nasze wartości, po prostu dajemy sobie czas na alternatywę — stwierdza Damian Kita ze Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Uczestnicy nagrania – narodowcy i wyborcy Krzysztofa Bosaka - powtarzają: „Mimo wszystko Duda”.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: nie brakuje pieniędzy na realizację programów socjalnych i wierzę w to, że nie zabraknie

2020-07-06 21:28

[ TEMATY ]

wybory

Andrzej Duda

wybory 2020

TVP Info

Sytuacja jest dobra i śmiało mogę powiedzieć, że jest ona pod kontrolą. Pieniędzy na realizację programów socjalnych nie brakuje i wierzę w to, że nie zabraknie - powiedział podczas debaty w Końskich prezydent Andrzej Duda.

Podczas debaty TVP w Końskich prezydent został zapytany jakie będzie źródło finansowania obecnie wypłacanych programów socjalnych.

Prezydent podkreślił, że sytuacja gospodarcza Polski mimo kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa jest "całkiem niezła". Przypomniał, że Polska znajduje się na drugim miejscu UE pod względem najniższego bezrobocia. "Można powiedzieć, że pod tym względem te działania, które podjąłem z rządem Zjednoczonej Prawicy po to, by zapobiegać pandemii koronawirusa pod względem gospodarczym, by ratować polską gospodarkę są działaniami skutecznymi" - powiedział Duda.

Podkreślił, że wprowadzenie programów socjalnych było możliwe dzięki przeprowadzeniu "bardzo dobrych reform podatkowych" i uszczelnieniu systemu poboru podatków. "Ogromną część udało nam się odzyskać VAT-u. W okresie rządów Platformy Obywatelskiej 50 mld VAT-u rocznie wypływało gdzieś, znikało, nie trafiało do polskiego budżetu. My uszczelniliśmy tę lukę w takim stopniu, że kilkadziesiąt miliardów VAT-u zaczęło trafiać do budżetu i to umożliwiło realizację wszystkich programów takich jak 500 plus, 300 plus, 13. emerytura" - mówił.

"Sytuacja jest dobra i śmiało mogę powiedzieć, że jest ona pod kontrolą. Pieniędzy na realizację tych elementów nie brakuje i wierzę w to, że nie braknie" - dodał prezydent.

Obok mównicy Andrzeja Dudy ustawiano pustą mównicę z nazwiskiem Rafała Trzaskowskiego.(PAP)

autorzy: Aleksandra Rebelińska, Rafał Białkowski

reb/ rbk/ pko/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję