Reklama

20. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

Wiernie trwają

Ci, którzy służą Prawdzie, zwyciężają swój egoizm, kochają Boga, swoje serce i drugiego człowieka, mają odwagę być nieobojętni, a siłę do takiego życia znajdują na kolanach, wpatrzeni w oblicze Czarnej Madonny i słuchają Jej słów: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5) mój Syn, w dniach 7-8 lipca na górze jasnej przekonali się, że jest ich ogromna rzesza

Jako Rodzina Radia Maryja po raz 20. w jasnogórskim domu Matki zaczerpnęli ze stągwi wiary, miłości i radości, przedstawili Maryi swoje troski z nadzieją, że Ona opowie o nich swojemu Synowi. Prosili więc Boga przez wstawiennictwo Matki Jezusa o wolność słowa, mediów i Telewizji Trwam, objęli modlitwą także sprawy Ojczyzny.
Pierwsi pielgrzymi przybyli na Jasną Górę 7 lipca i na wałach uczestniczyli w wieczornej Mszy św. pod przewodnictwem łomżyńskiego biskupa seniora Stanisława Stefanka. Ksiądz Biskup umocnił ich, powtarzając słowa, które zapisał św. Paweł: „Nie jesteś już niewolnikiem, lecz synem”. I dalej wyjaśniał, że wolność jest darem Syna Bożego. W tym kontekście przypominał: - Prawo wolności jest pierwszym i podstawowym prawem konstytuującym człowieka, życie narodu, na tym opierają się wszystkie inne konstytucje. Wołał o prawdę i sprawiedliwość dla wszystkich inicjatyw na świecie oraz publicznie upominał się o godność człowieka - ochrzczonego, rozmiłowanego w Bogu i Ojczyźnie, życzliwego wobec bliźnich. Podkreślił również znaczenie Radia Maryja i wszystkich dzieł przy nim powstałych, których siłą jest miłość, bo, jak powiedział: - Walcząc o wolność zagrożoną, trwamy, bo kochamy.
Oprawę liturgiczną Eucharystii przygotowała Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Świątniki Górne i parafialna schola „Beatus” z parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Świątnikach Górnych.
Na zakończenie tego dnia rozważanie Apelu Jasnogórskiego poprowadził o. dr Tadeusz Rydzyk, który modlił się o silną i żywą wiarę. - Przychodzimy do Ciebie tak bardzo obdarowani i ciągle obdarowywani - mówił. - Przychodzi do Ciebie Twoja rodzina. Ty nas prowadź. Posługuj się nami.
Niedzielne uroczystości rozpoczęły Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny. Następnie pielgrzymi wysłuchali koncertu religijno-patriotycznego, m.in. gry Orkiestry im. Tadeusza Moryto z Łącka, fragmentów literatury patriotycznej, a także piosenek grupy „Zayazd” i Kapeli znad Baryczy. Czas do Mszy św. wypełniły rozmowy z pątnikami przybyłymi z całego kraju i reprezentującymi Polonię, m.in. z Hamburga, Luksemburga, Kolonii oraz USA. W trosce o przyszłość Polski, w tym też młodego pokolenia, głos zabrali: ks. dr Krzysztof Mielnicki, dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, zwrócił uwagę na sytuację katechezy w polskiej szkole oraz zagrożenia wynikające z decyzji rządu, m.in. próbę likwidacji katechezy w szkołach oraz ograniczenia podstaw programowych w tym zmniejszenie godzin historii; poseł mec. Elżbieta Barys, nauczyciel akademicki, polityk, przypomniała obowiązki władzy, rosnący deficyt w obszarach militarnym i ekonomicznym Polski, przytoczyła statystyki mówiące, że zadłużenie Polski jest dwa razy większe niż Grecji; dziennikarz Wojciech Reszczyński podkreślił, że media powinny służyć narodowi, a nie władzy; były minister środowiska Jan Szyszko podjął temat sprzedaży Polskich Lasów.
Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. sprawowana w języku łacińskim pod przewodnictwem abp. Josepha Tobina, sekretarza Watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, byłego generała redemptorystów. Homilię wygłosił ordynariusz diecezji kieleckiej bp Kazimierz Ryczan. W modlitwie uczestniczyli: licznie zgromadzona Rodzina Radia Maryja, parlamentarzyści, przedstawiciele rodzin smoleńskich. Na początku liturgii o. dr Tadeusz Rydzyk został przyjęty do Konfraterni Zakonu Paulinów. O. Zachariasz Jabłoński - definitor generalny Zakonu Paulinów wymienił szczególne zasługi nowego konfratra dla pogłębienia kultu Matki Bożej, m.in. organizację pielgrzymek Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę i do Amerykańskiej Częstochowy, codzienną transmisję Apelu Jasnogórskiego na falach Radia Maryja i na antenie Telewizji Trwam oraz transmisje z wydarzeń jasnogórskich.
W duchu umiłowania Maryi Ksiądz Biskup nawiązał w homilii do dialogu między Matką a Synem Bożym: „Synu, wina nie mają”. I odniósł te słowa do rzeczywistości społecznej, religijnej i politycznej w Polsce. - Synu, zobacz, ministerstwo odcina młodzież od korzeni narodu i niszczy pamięć historyczną, nauczyciele strajkują. A Maryja przypomina, że wiara i religia są obszarami niepodległości ojczyzny. - „Synu, wina nie mają”. Należy usunąć obcych bogów z życia społecznego: - Demokracja bez wartości przemienia się w totalitaryzm - odważnie mówił bp Ryczan. W Polsce przekształciła się już w oligarchię i kontroluje wszystkie dziedziny życia, jeszcze bardziej niż demokracja komunistyczna. Demokracja nie jest prawem Boskim, nie ma mocy ustanawiania praw moralnych sprzecznych z Dekalogiem. Dlatego w wyniku głosowania nie można pozwolić na aborcję, eutanazję, małżeństwa homoseksualne, rozwody czy dyskryminowanie obywateli, grup etnicznych, wyznaniowych. Jezus bowiem nie był tolerancyjny dla zła, ono było, jest i będzie grzechem. - „Synu, wina nie mają”. Media powołują się na sprawiedliwość, równość, prawdę, ale są sposoby, by audycje zmanipulować i przy pomocy psychologów społecznych wykreować zbrodniarza na bohatera. - Wówczas sprawiedliwość nie jest sprawiedliwością, równość jest dyskryminacją, a prawda jest kłamstwem - wyjaśniał kaznodzieja.
Przypomniał również kolejny dialog między Jezusem a sługami: „Napełnijcie stągwie wodą”. „Zaczerpnijcie teraz”. „Zanieście gospodarzowi” i dodał, że odpowiedzią na te polecenia jest czyn. Rodzina Radia Maryja winna zaczerpnąć z pełnej stągwi wiary, nadziei i miłości, a potem zanieść te wartości do urzędów, partii politycznych i Europy. - Idźcie do sąsiadów, do biur sołeckich, gminnych, miejskich, powiatowych, wojewódzkich. Powiedzcie im, nie budujcie na piasku ani rodziny, ani szkoły, ani Kościoła, ani Ojczyzny. Nieście do domów w Polsce i na świecie wino zbawienia. Wino miłości człowieka. Wino troski o Ojczyznę. Wino pokornej modlitwy - apelował do zebranych bp Ryczan.
Za te słowa pokrzepienia podziękował o. dr Tadeusz Rydzyk. Wyraził także wdzięczność księżom biskupom, Konferencji Episkopatu Polski oraz wszystkim za wsparcie na rzecz przyznania Telewizji Trwam miejsca na multipleksie. Podkreślił, że wszyscy jesteśmy konfratrami, czyli współsiostrami i współbraćmi paulinów. Wspomniał o rozmowie z bp. Andrzejem Suskim, będącym w tym czasie w Rzymie, której owocem jest propozycja zorganizowania w październiku pielgrzymki do Rzymu, jak miało to miejsce za czasów bł. Jana Pawła II, by objąć modlitwą Benedykta XVI i podziękować mu za list z okazji 20. rocznicę powstania Radia Maryja oraz prosić o błogosławieństwo Papieża Polaka.
Oprawę liturgii zapewniła Orkiestra Koncertowa Victoria z parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie-Rembertowie, pod dyrekcją Juliana Kwiatkowskiego.
W czasie celebracji pątnicy usłyszeli pozdrowienie Benedykta XVI dla Rodziny Radia Maryja modlącej się „za Ojczyznę, za rodziny, o wolność słowa”. Odpowiedzią na duchową jedność był telegram do Ojca Świętego z zapewnieniem o stałej modlitwie w intencjach Papieża. Na zakończenie wielka rodzina odmówiła Koronkę do Bożego Miłosierdzia.
Na jasnogórskim placu znajdowały się punkty sprzedaży książek i materiałów pielgrzymkowych, wśród nich m.in. „Niedzieli” i książek wydanych przez Tygodnik Katolicki „Niedziela”. Były zbierane podpisy przeciwko dyskryminacji Telewizji Trwam i nie przyznaniu jej miejsca na cyfrowym multipleksie; nadal można to uczynić. Swój sprzeciw wyraziło 2 311 622 osób (stan na 13 lipca).
Radośni, umocnieni pielgrzymi żegnali się słowami: Do zobaczenia za rok!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi Włosi odkrywają przyszłego błogosławionego - giganta internetu

2020-09-22 15:11

[ TEMATY ]

Włochy

Carlo Acutis

vaticannews.va

Włoska młodzież przygotowuje się do beatyfikacji 15-letniego geniusza komputerowego. W tym celu zorganizowano m.in. specjalną pielgrzymkę po Asyżu i okolicy, bo właśnie w tym umbryjskim mieście pochowany jest Carlo Acutis i tam 10 października odbędzie się jego beatyfikacja.

Pielgrzymka rozpoczęła się w klasztorze Krzyża Świętego, a zakończyła w bazylice św. Franciszka spotkaniem z miejscowym ordynariuszem abp. Domenico Sorrentino.

Przez cały dzień młodzi wędrowali szlakami otaczającymi Asyż poznając po drodze zapiski przyszłego błogosławionego, który, jak zapowiadają włoskie media, może zostać pierwszym oficjalnym patronem internetu. „Młodych pociąga to, że Carlo należy do ich pokolenia i że potrafił mówić o Bogu ich językiem. Porusza ich także to, że swą świętość wypracował w normalnym życiu nastolatka, a nawet w internecie” – podkreśla Selene Degli Espositi, która z ramienia duszpasterstwa młodzieży organizowała pielgrzymkę.

Jej uczestnicy włączyli się również w przygotowania do beatyfikacji. Poprzedzi ją nocne czuwanie w Asyżu, którego kulminacyjnym punktem będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. By wyjść naprzeciw normom sanitarnym związanym z pandemią, podobne czuwania odbywać się będą równolegle w dziesięciu kościołach Asyżu. Motto spotkania nawiąże do dewizy życiowej Carla Acutisa: „Eucharystia moją autostradą do nieba”.

Przyszły błogosławiony był komputerowym gigantem przekonanym o tym, że Bóg mocno działa także on-line. I właśnie internet wykorzystywał do głoszenia Ewangelii, a przede wszystkim opowiadania o mocy Eucharystii, którą uważał za swą siłę. Od chwili I Komunii św. codziennie uczestniczył w Mszy św. i nigdy nie zaniedbywał pierwszopiątkowej spowiedzi. Za przyczyną Carla jego rodzice wrócili do Kościoła. Chłopak, w którego żyłach płynie polska krew, zmarł na ostrą białaczkę w 2006 roku w opinii świętości.

Siedem lat po śmierci rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. W lutym 2020 roku papież Franciszek uznał cud za jego wstawiennictwem, kiedy w sposób niewytłumaczalny dla medycyny zostało uzdrowione brazylijskie dziecko, co otworzyło drogę do październikowej beatyfikacji.

CZYTAJ DALEJ

Bp Pindel: Pismo Święte jest do czytania do końca życia

2020-09-25 15:49

[ TEMATY ]

Pismo Święte

bp Roman Pindel

Adobe.Stock

O kursorycznym czytaniu całego Pisma Świętego – od początku do końca – mówił m.in. w kolejnej audycji radiowej na antenie „Anioła Beskidów” bp Roman Pindel.

Profesor-biblista, który co tydzień na falach eteru oraz na specjalnym internetowym podcaście przybliża rozumienie Pisma Świętego, tym razem udzielił konkretnych wskazówek, jak odkrywać słowo Boże dla siebie. Zwrócił też uwagę, że pragnienie czytania Pisma Świętego jest łaską.

„Słowo Boże poznaje się tak, jak się odkrywa ziemię - warstwa po warstwie. Mamy więc czytać całą Biblię - całe życie” – wytłumaczył biskup.

„To swoista łaska, która mogła się przejawić w różny sposób: przez spotkanie z człowiekiem, który czyta Pismo, jakieś wydarzenie, jak nawrócenie, czy przynaglenie do modlitwy” – wyliczył biskup. Zaznaczył, że doświadczenie odkrycia, iż Bóg przemawia do nas osobiście przez słowo Boże może zmienić całkowicie życie.

Zdaniem biskupa, choć nie ma jednej metody czytania Biblii, należy ją „po prostu czytać”. „Podobnie bowiem nie zdobywa się sprawności w pływaniu poprzez lekturę wielu książek na ten temat ani przez teoretyczne rozważanie na temat wyższości jednego stylu nad drugim. Nieodzowne jest pływanie” – stwierdził duchowny, wyjaśniając na czym polega czytanie kursoryczne: przeczytanie uważne Nowego Testamentu, by przejść potem do Starego Testamentu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję