Reklama

Niedziela Świdnicka

Niedziela Świętej Rodziny

Bp Marek Mendyk: Trzeba uczyć rozróżniania dobra od zła, rozpoznawania prawdy od kłamstwa, piękna od brzydoty

O potrzebie szerokiego zaangażowania mediów, które konsekwentnie będą kształtować zdrowy światopogląd, służący rozwojowi człowieka i całego społeczeństwa – mówił bp Marek Mendyk.

[ TEMATY ]

rodzina

Świdnica

bp Marek Mendyk

ks. Mirosław Benedyk

Bp Marek Mendyk zachęcał, aby rodziny zechciały ufnie otworzyć swoje serca na działanie Boga w te trudne dni.

Bp Marek Mendyk zachęcał, aby rodziny zechciały ufnie otworzyć swoje serca na działanie Boga w te trudne dni.

Świąteczna Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa Świdnickiego w niedzielę Świętej Rodziny z Nazaretu zgromadziła katedrze świdnickiej w dużej mierze małżeństwa i osoby zaangażowane w diecezjalne duszpasterstwo rodzin.

Kombinowanie po swojemu

Bp Mendyk podejmując rozważania nad słowem Bożym przedstawił obraz dwóch rodzin: Sary i Abrahama oraz Maryi i Józefa. – Obie rodziny otrzymały od Boga obietnice. Obie rodziny musiały borykać się z wielkimi trudnościami. I to takimi, że wydawały się nie do pokonania. Bezdzietnego Abrahama, którego niepokoją Boże obietnice: „Uczynię bowiem z ciebie wielki naród, będę ci błogosławił”, ale którego bardzo gryzie to, że zejdzie z tego świata bezdzietny, a majątek, który ciężką pracą pasterza zgromadził, stanie się własnością obcych. Z kolei Józef nie był małym chłopcem i dobrze wiedział, że nie on jest ojcem Jezusa. Człowiekowi, który sam był sprawiedliwy, wszystko nagle się zawaliło. Zobaczmy: obaj – i Abraham, i Józef – kombinują po swojemu, po ludzku – mówił biskup, który tę sytuację porównał z czasami nam współczesnymi. - Kombinujemy po swojemu, po ludzku. Kilka milionów Polaków – jakiś czas temu – jako lekarstwo na wszystkie nieszczęścia wybrało emigrację. I choć może się to wydawać jakimś sposobem, to w efekcie spowodowało to zapaść demograficzną, społeczną. Wprawdzie jakąś nadzieją są rodziny powracające z emigracji, ale – nie oszukujmy się – jest to zaledwie mała cząstka. Poza tym rodziny zamiast mieć się lepiej – rozsypują się na potęgę – stwierdził hierarcha.

Wiara karmiona modlitwą

Bp Mendyk podkreślił, że Abraham i Józef, mimo iż w trudnościach obydwaj kombinowali po ludzku, bardzo szybko przestawili się na inny tor, ponieważ zaufali Bogu, a swoją wiarę karmili modlitwą. - Modlitwa jest podstawą ufności człowieka wobec Boga, ale też i człowieka względem człowieka. Z takiej modlitwy rodzi się nadzieja i siła w chwilach i sytuacjach najtrudniejszych. Człowiek przestaje wtedy kombinować i układać życie po swojemu, przestaje wynajdywać różne dziwne sposoby na wyjście z trudnych sytuacji – wyjaśniał ordynariusz świdnicki, zachęcając, aby rodziny zechciały ufnie otworzyć swoje serca na trudne dni, które już są.

Reklama

ks. Mirosław Benedyk

Bp Marek Mendyk błogosławi Ewangeliarzem

Bp Marek Mendyk błogosławi Ewangeliarzem

Potrzeba zaangażowania mediów

- Mamy oczy szeroko otwarte, widzimy co się dzieje – stwierdził bp Mendyk. - Wcześniej nie udało się marksistom przejąć władzy przy pomocy wojska, czy później milicji, nie udało się zawładnąć Zachodem, więc realizują to teraz za pośrednictwem kultury – dodając, że w założeniach programowych ten dział, który określany jest jako „świeckie państwo”, rozpisany został bardzo szczegółowo, a jego ważnym elementem jest akcja zniszczenia w przestrzeni publicznej autorytetu Jana Pawła II, propagandowe niszczenie autorytetu Kościoła, atakowanie kapłanów, zachęcanie i instruowanie wiernych do złożenia aktu apostazji.

- Należy o tym nie tylko mówić, ale odważnie na nowo podjąć to czego uczył nas św. Jan Paweł II, a co określał mianem „kultury życia”. Chodzi nie o jednorazowe działania, ale o tworzenie wzorców kulturowych, podkreślających godność ludzkiego życia – mówił biskup, który w ostatnich słowach zaapelował do mediów, które w dzisiejszych czasach kształtują postawy młodego pokolenia.

- Dziś potrzeba szerokiego zaangażowania mediów, które nie ograniczą się tylko do sporadycznych emisji krzepiących programów czy filmów, ale będą konsekwentnie kształtować zdrowy światopogląd, który będzie służył rozwojowi człowieka i całego społeczeństwa. Trzeba wrócić do fundamentów. Trzeba uczyć rozróżniania dobra od zła, rozpoznawania prawdy od kłamstwa, piękna od brzydoty, harmonii, rytmu i stosowności od kiczu i wulgarności. Kto przeklina ma przeklęte życie. Nie wolno tego robić. Trzeba abyśmy te zadania chcieli odważnie podjąć, natychmiast. Zanim okaże się wszystko „za późno”. Mamy ten komfort, że widzimy do czego doprowadziła taka degradacja wartości na zachodzie Europy. Nie musimy tego powielać. Nie wolno nam tego powtarzać – przestrzegał bp Marek Mendyk.

ks. Mirosław Benedyk

Małgorzata i Zenon ze Świdnicy w tym roku świętowali 40. rocznicę ślubu, dziś odnowili swoją małżeńską przysięgę

Małgorzata i Zenon ze Świdnicy w tym roku świętowali 40. rocznicę ślubu, dziś odnowili swoją małżeńską przysięgę

Podczas Mszy św. wiele par odnowiło przyrzeczenia małżeńskie, aby jeszcze piękniej i doskonalej mogli wypełniać swoje śluby miłości, jedności, uczciwości i trwaniu aż do śmierci.

2020-12-27 19:48

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Kościół nie może przestać głosić prawdy o rodzinie

[ TEMATY ]

rodzina

abp Wacław Depo

BOŻENA SZTAJNER

„Kościół jest naszym domem. Stanowimy rodzinę Boga odkąd Syn Boży stał się człowiekiem i streścił w sobie biografię każdego człowieka”.- mówił do wiernych i rodzin abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który 30 grudnia przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: wierzę, że dzięki naszemu wspólnemu wsparciu Ukraina zwycięży

2023-01-31 17:16

[ TEMATY ]

Ukraina

Andrzej Duda

PAP/Andrzej Lange

Polska i Łotwa świetnie współpracują we wspieraniu Ukrainy, wierzę głęboko, że dzięki wspólnemu wsparciu Ukraina pokona wroga. Chcielibyśmy żyć z Rosją i Rosjanami w pokoju, ale niestety, jak widać nie da się, bo napadają, rabują, chcą odebrać wolność - powiedział w Rydze prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się we wtorek z Polakami mieszkającymi na Łotwie. Podczas uroczystości prezydent wręczył odznaczenia państwowe: Srebrne i Złote Krzyże Odrodzenia Polski oraz polskie flagi. "To są odznaczenia (...) za ciężką, wieloletnią pracę, za ogromny wkład państwa w codzienne umacnianie po pierwsze polsko-łotewskich relacji, po drugi - za podtrzymywanie tu, na Łotwie polskiej tradycji, kultury" - podkreślił prezydent, zwracając się do odznaczonych.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: podczas szczytu NATO w Wilnie chcemy uzyskać gwarancje zwiększenia obecności i potencjału infrastruktury militarnej

2023-02-01 13:08

[ TEMATY ]

NATO

mrallen/Fotolia.com

Podczas szczytu NATO w Wilnie chcemy uzyskać gwarancje zwiększenia obecności wojskowej z grup batalionowych do poziomu brygadowego oraz wzmocnienia potencjału infrastruktury militarnej - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

Polska para prezydencka Andrzej i Agata Kornhauser-Duda od wtorku przebywają z oficjalną wizytą na Łotwie. W środę prezydent Duda wziął udział w konferencji prasowej wraz z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję