Reklama

Niedziela Świdnicka

Kapłani pożegnali swoje mamy

W ostatnich miesiącach przyszło nam żegnać z tego świata zacnych kapłanów, a także ich ojców. Pod koniec grudnia Bóg również powołał do siebie i matki naszych duchownych.

[ TEMATY ]

Strzegom

ks. Marek Korgul

pogrzeb mamy

Tłumaczów

ks. Jarosław Genibor

archiwum prywatne

Cecylia Korgul przez wiele lat bardzo aktywnie angażowała się w Towarzystwo Przyjaciół Seminarium Duchownego

Cecylia Korgul przez wiele lat bardzo aktywnie angażowała się w Towarzystwo Przyjaciół Seminarium Duchownego

19 grudnia zmarła Romana Genibor, mama ks. Jarosława Genibora proboszcza z par. św. Piotra Kanizjusza z Włodowic, a dwa dni później 21 grudnia odeszła Cecyla Korgul mama ks. prał. Marka Korgula wikariusza biskupiego ds. katechezy.

Cierpienia ofiarowała za księży

Pochodząca z Kresów Romana Genibor z domu Białobrzeska, jak i cała jej rodzina doświadczyła gehenny Sybiru. Z dziesięcioosobowej rodziny pozostały tylko cztery osoby - w tym śp. Romana. Ojciec i pięcioro rodzeństwa zmarło na zesłaniu, na nieludzkiej ziemi. Po powrocie do Polski rodzina osiedliła się we Wrocławiu. Romana mimo poważnego uszczerbku na zdrowiu ukończyła szkołę średnią, a w latach 50 ubiegłego wieku związała się w sakramencie małżeństwa z Romanem Geniborem. W ich małżeństwie troje dzieci umiera zaraz po urodzeniu. Kolejne dziecko, którego oczekują, śp. Romana w czasie peregrynacji ikony Jasnogórskiej oddaje na własność Matce Bożej, aby urodziło się zdrowe. Tak na świat przychodzi syn Jarosław. W 1981 rok umiera jej mąż, a w 1992 cieszy się z prymicji swojego syna Jarosława. - Choroby, pobyt na Syberii powoli dają znać o sobie. Postępująca cukrzyca doprowadza śp. Romanę do utraty wzroku. Nie poddaje się jednak. Siły do życia czerpie od wiary w Boga. Wielką pomocą było dla niej Radio Maryja, z którym trwała na modlitwie – mówił podczas Mszy św. żałobnej w Tłumaczowie bp Adam Bałabuch, dodając, że życie śp. Romany było przygotowywaniem się na spotkanie z Panem.

Stanisław Bałabuch

Bp Adam Bałabuch wraz ks. Jarosławem Geniborem i dk. Wojciechem Pawliną podczas Mszy żałobnej w filialnym kościele w Tłumaczowie

Bp Adam Bałabuch wraz ks. Jarosławem Geniborem i dk. Wojciechem Pawliną podczas Mszy żałobnej w filialnym kościele w Tłumaczowie

Kiedy podupadła na zdrowiu w sierpniu 2019 r. zamieszkała u swego syna ks. Jarosława. - Swoją chorobę i cierpienia ofiarowała Bogu za wszystkich księży z diecezji Świdnickiej, jak to sama wyznała – swojemu synowi. Miała 86 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się we Wrocławiu, przewodniczył im bp Ignacy Dec.

Podtrzymywała na duchu

Reklama

Dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia w strzegomskiej bazylice św. Piotra i Pawła pod przewodnictwem bp Marka Mendyka odbył się pogrzeb Cecylii Korgul. Urodzona w 1938 roku w Tursku w powiecie Tarnowskim była szóstym dzieckiem spośród siedmiorga rodzeństwa. Lata jej dzieciństwa przypadły na trudne czasy wojny, po której rozpoczęła naukę, wieńcząc ją w 1955 roku egzaminem maturalnym. Następnie podążając za bratem Stanisławem przejechała do Świdnicy, a następnie zamieszkała w Strzegomiu, gdzie poznała swojego męża, z którym w 1960 roku zawarła sakramentalny związek małżeński. Owocem ich miłości było dwóch synów: Marek i Zenon. - Zapamiętaliśmy ją jako kobietę radosną, zawsze uśmiechniętą, z poczuciem humoru, ale i bardzo skromną. Choć życie jej nie rozpieszczało, odważnie przyjechała z rodzinnych stron w poszukiwaniu pracy właściwie nie znając nikogo. I dała sobie radę. Właściwie całe życie musiała liczyć tylko na siebie, ale nigdy się nie skarżyła na los czy różne dolegliwości. Było życiowo zaradna i często nawet nas kapłanów, ale i siostry zakonne, podtrzymywała na duchu – mówił w homilii bp Mendyk.

Swój czas na emeryturze poświeciła Kościołowi modląc się i troszcząc o kapłańskie powołania, a także wspierając edukację katolicką w diecezji świdnickiej, a wcześniej w legnickiej.

2020-12-23 18:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bestseler dla katechetów

[ TEMATY ]

Świdnica

katecheci

ks. Marek Korgul

dydaktyka

katechetyka

ks. Mirosław Benedyk

Ks. dr Marek Korgul prezentuje nowe wydanie „Dydaktyki dla katechetów”

Ks. dr Marek Korgul prezentuje nowe wydanie „Dydaktyki dla katechetów”

Ukazało się piąte wydanie „Dydaktyki dla katechetów” autorstwa ks. dr Marka Korgula.

Jest to pomoc zarówno dla przygotowujących się do posługi katechetycznej, jak i nauczycieli religii. Wydanie to zostało poszerzone i uzupełnione o aktualne zagadnienia związane ze zmieniającą się sytuacją m. in. w polskim systemie oświaty. Uzupełnienia spowodowane były także sytuacją związaną z pandemią i zdalnym nauczaniem, a także wydaniem nowych dokumentów katechetycznych, zarówno w Kościele powszechnym (Dyrektorium o katechizacji), jak i w Polsce (podstawa programowa i program katechezy). Katecheci otrzymali w tej publikacji wiele propozycji nowych metod, które w znacznym stopniu mogą ubogacić i urozmaicić ich warsztat pracy i posłużyć jeszcze skuteczniejszemu przekazowi wiedzy religijnej.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego pokora jest taka ważna?

Niedziela Ogólnopolska 24/2020, str. VII

Adobe.Stock.pl

Pytanie czytelnika:
Bardzo często nie umiem pogodzić się z tym, że ktoś źle mnie ocenia. Trudno mi jest też przyjąć wolę drugiego człowieka.
Dlaczego bycie pokornym jest takie trudne?

CZYTAJ DALEJ

Kolejne "Gorzowskie Wędrowanie"

2023-01-29 15:02

[ TEMATY ]

Bledzew

Gorzowskie Wędrowanie

bł. Matka Róża Czacka

Rafał Mołek

Od roku, co miesiąc, pielgrzymują do różnych parafii. Tym razem uczestnicy tzw. "Gorzowskiego Wędrowania" wyruszyli z parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp., a ich celem była parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bledzewie.

Tym razem 28 stycznia w wędrówce pielgrzymom towarzyszyły relikwie bł. Matki Róży Czackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję