Reklama

Polska

Gniezno: trwają prace nad programem formacyjnym przed ŚDM 2016

[ TEMATY ]

młodzi

Gniezno

korom / Foter / Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

W Gnieźnie obraduje grupa robocza Krajowego Duszpasterstwa Młodzieży opracowująca trzyletni program mający przygotować młodzież do Światowych Dni Młodzieży 2016. Wypracowane propozycje zaprezentowane zostaną podczas wtorkowego zebrania plenarnego KEP. Spotkanie rozpoczęło się w piątek 4 października i potrwa do niedzieli 6 października. W skład kilkunastoosobowego zespołu roboczego wchodzą duszpasterze młodzieży i delegaci młodych z różnych stron Polski. Opracowywany program ma być gotowy na pierwszą niedzielę Adwentu, kiedy rozpocznie się realizacja nowego czteroletniego programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce. Do niego właśnie sięgnięto przygotowując program formacyjny przed ŚDM 2016.

„Opracowywany program będzie adresowany nie tylko do aktywnych duszpasterstw młodzieżowych, ale do wszystkich parafii, także tych, w których duszpasterstwo młodzieży nie istnieje. Chcemy, by również tam powstały małe grupy młodzieżowe. Pragniemy również zaktywizować i niejako przyciągnąć do Kościoła tych, którzy są na jego peryferiach lub poza nim. Chcemy im pokazać, że są chciani i kochani w Kościele” – mówi ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

Reklama

W czasie spotkania w Gnieźnie wypracowano podstawowe założenia wspomnianego trzyletniego programu formacyjnego. Będzie on korespondował i odwoływał się do ogólnopolskiego programu duszpasterskiego. Każdy rok poświęcony będzie innej tematyce: w pierwszym będzie to Słowo Boże, w drugim sakramenty, w trzecim caritas.

„W pierwszym roku chcemy, aby młody człowiek spotkał się z historią biblijną, z Jezusem obecnym w Słowie Bożym i nawiązał z Nim osobistą relację. W kolejnym roku pragniemy mu zaproponować drogę sakramentów świętych, w trzecim natomiast chcemy wyprowadzić go niejako na zewnątrz, a więc do świata, który bardzo potrzebuje chrześcijańskiego świadectwa” – tłumaczy ks. Suchodolski.

Przygotowane przez grupę roboczą propozycje zaprezentowane zostaną biskupom w najbliższy wtorek podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Póki co uczestnicy obrad podzielili się nimi z Prymasem Polski abp Józefem Kowalczykiem, który przyjął ich w sobotę w rezydencji Arcybiskupów Gnieźnieński. Podczas krótkiego spotkania Prymas przypomniał genezę Światowych Dni Młodzieży i wspominał pierwsze spotkania. Jak mówił, mało kto dawał szansę powodzenia tej inicjatywie, która ostatecznie przyniosła i nadal przynosi tak obfite owoce.

Reklama

Abp Kowalczyk wspominał również pomysłodawcę Światowych Dni Młodzieży bł. Jana Pawła II, który – jak dodał – inspirację do zorganizowania cyklicznych spotkań z młodzieżą zaczerpnął z doświadczeń wywiezionych z Polski. Prymas przypomniał również zaangażowanie papieża Polaka na rzecz pokoju oraz jego wielką troskę o Ojczyznę, zwłaszcza w dramatycznym okresie stanu wojennego. Papież – jak mówił abp Kowalczyk – niejednokrotnie powtarzał, że naród podzielony to naród słaby, że siła tkwi w jedności i tej jedności – stwierdził Prymas – bardzo nam dziś potrzeba.

Na koniec życzył uczestnikom spotkania owocnej pracy i wyraził nadzieję, że Światowe Dni Młodzieży 2016 nie będą kopią poprzednich spotkań, ale będą przedsięwzięciem oryginalnym, odwołującym się do naszego słowiańskiego ducha i naszej narodowej kultury.

2013-10-05 15:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zabawa k. Tarnowa

„Wzorze żywej wiary… módl się za nami”. Pod takim hasłem od 26 lipca do 2 sierpnia do sanktuarium bł. Karoliny przyjechała prawie 70-osobowa grupa młodzieży, aby utworzyć, już po raz czwarty, Miasteczko Modlitewne.

CZYTAJ DALEJ

USA: „Ministerstwo Prawdy” nadchodzi?

2022-05-19 09:04

[ TEMATY ]

USA

Adobe Stock

W amerykańskiej administracji powstała w ostatnim czasie specjalna komórka mająca zajmować się weryfikowaniem informacji i doniesień pojawiających się w mediach. Czy jednak taki państwowy fact-checking nie jest przekroczeniem uprawnień rządu i państwa?

Powstanie "Disinformation Governance Board" ogłosił 27 kwietnia bieżącego roku sekretarz departamentu bezpieczeństwa krajowego USA Alejandro Mayorkas. Miało to miejsce podczas przesłuchania w Izbie Reprezentantów nad budżetem na 2023 rok dla departamentu, na czele którego stoi Mayorkas. Komórka zajmować ma się rządową weryfikacją informacji pojawiających się w amerykańskiej przestrzeni medialnej. Chodzi głównie o kwestie obejmujące kryzys uchodźczy na granicy z Meksykiem, listopadowe wybory do Kongresu, czy wojnę na Ukrainie.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina/ Generał Hromow: wierzymy, że Rosjanie dotrzymają danego słowa w sprawie obrońców Azowstalu

2022-05-19 16:29

[ TEMATY ]

Mariupol

rosyjska agresja na Ukrainę

jeńcy

PAP/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT HANDOUT

Obrońcy Azowstalu w Mariupolu

Obrońcy Azowstalu w Mariupolu

Wierzymy, że Rosjanie dotrzymają danego słowa w sprawie losu obrońców Azowstalu – powiedział w czwartek generał Ołeksij Hromow, zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, odpowiadając na pytanie PAP o los żołnierzy wywiezionych dwa dni temu przez Rosjan z Mariupola.

Ze względu na bezpieczeństwo wojskowych generał nie podał szczegółowych informacji. Przekazał jedynie, że „zmniejszyła się intensywność działań wojennych w Mariupolu” i „obecnie ewakuujemy naszych bohaterów z Mariupola”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję