Reklama

Aspekty

Słubice: uczczono Bohaterów Powstania Wielkopolskiego

W parafii Ducha Świętego w Słubicach uczczono Bohaterów Powstania Wielkopolskiego.

[ TEMATY ]

Powstanie Wielkopolskie

Słubice

gen. Stanisław Taczak

Michał Sobociński

27 grudnia 2020 r. do Panteonu złożona została ziemia z grobu pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia 2020 r. do Panteonu złożona została ziemia z grobu pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego

W 102. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 27 grudnia 2020 r. w trakcie Mszy św. w intencji jego Bohaterów do Panteonu Pamięci Żołnierza Polskiego złożona została ziemia z grobu pierwszego dowódcy powstania gen. bryg. Stanisława Taczaka z Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan oraz z Bezimiennych Mogił Powstańczych z Czerwonej Wsi (gmina Krzywiń, powiat kościański). Ziemia została pozyskana przez grupę rekonstrukcyjną z Wielkopolski, która współpracuje z inicjatorami Panteonu Pamięci Żołnierza Polskiego.

– Powstanie Wielkopolskie zostawiło swój ślad również na ziemi słubickiej. 9 stycznia 1919 ze świeżo zdobytej Ławicy pierwszy lot bojowy z Poznania odbył się na przedmieścia Frankfurtu nad Odrą, by zbombardować lotnisko, które obecnie znajduje się na terenie Słubic. Warto dodać, że zdobycie lotniska Ławicy uznawane jest za jedną z największych i najciekawszych potyczek Powstańców Wielkopolskich – mówi Michał Sobociński, inicjator powstania Panteonu Pamięci Żołnierza Polskiego. 

Dodaje, że w kościele Ducha Świętego w gablocie obok Panteonu znajdują się dwa medale powstańca wielkopolskiego, zaś z końcem lutego z okazji rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego w Panteonie zostanie złożona kolejna ziemia – tym razem z nieznanych grobów żołnierzy Armii Krajowej.

Z okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego została także przygotowana wystawa poświęcona gen. Stanisławowi Taczakowi, uzupełniona o zdjęcia z powstania oraz mapę ówczesnej Wielkopolski z zaznaczonymi działaniami bojowymi powstańców. 

2020-12-28 20:08

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: modlitwa w 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

[ TEMATY ]

Powstanie Wielkopolskie

wikipedia.org

Bp Grzegorz Balcerek przewodniczył Mszy św. w poznańskiej farze w 103. rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, która po raz pierwszy obchodzona jest jako święto państwowe. O godz. 16.40 we wszystkich kościołach archidiecezji poznańskiej zabiły z tej okazji kościelne dzwony.

W uroczystościach pod pomnikiem Powstania Wielkopolskiego wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Powstańców wspominano na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, gdzie złożono kwiaty na mogiłach pierwszego powstańczego dowódcy generała Stanisława Taczaka i pułkownika Wincentego Wierzejewskiego. Kwiaty złożono też przy tablicach Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

CZYTAJ DALEJ

Posłany, aby wprowadzać Chrystusowy pokój

Niedziela przemyska 50/2021, str. I

[ TEMATY ]

bł. ks. Bronisław Markiewicz

michalici.pl

Bł. ks. Markiewicz jest patronem roku duszpasterskiego w archidiecezji

Bł. ks. Markiewicz jest patronem roku duszpasterskiego w archidiecezji

Bł. ks. Bronisław Markiewicz - duchowy orędownik i przewodnik.

Błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz urodził się 13 lipca 1842 r. w Pruchniku. W przemyskim seminarium przygotowywał się do kapłaństwa i wpatrywał w Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Ksiądz Markiewicz przez całe swoje życie zachęcał wiernych, dzieci i młodzież, do uczestnictwa we Mszy św., do częstego, nawet codziennego przyjmowania Komunii św. oraz do adoracji Najświętszego Sakramentu. Starał się kształtować w ich sercach cześć i miłość dla Jezusa Eucharystycznego. Pisał: „Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie zasługuje na cześć najgłębszą i na uwielbienie największe, bo jest Stworzycielem, Panem i Zbawcą naszym, bo umiłował nas miłością najtkliwszą i nieskończoną...”. W zapiskach życia wewnętrznego ks. Bronisław Markiewicz zanotował: „Najwyższa czynność moja Msza św.: już większej godności na świecie nie osiągnę ani nawet w niebie... Biada temu kapłanowi, który sobie cokolwiek innego wyżej ceni...; Msza św. centrum życia mego”. W grudniu 1911 r. ks. Markiewicz ciężko zachorował. Zmarł 29 stycznia 1912 r. w otoczeniu swoich najbliższych współpracowników i wychowanków. Data i miejsce jego beatyfikacji, 19 czerwca 2005 r. w Warszawie, zbiegły się z uroczystą Mszą św. wieńczącą obchody Krajowego Kongresu Eucharystycznego.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: „Przestań biec. Zacznij żyć”

2023-01-31 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

Od 10-11 lutego odbędzie się Forum Charyzmatyczne, podczas którego obecni będą założyciele wspólnoty Przymierze Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję