Reklama

Aspekty

Słubice: uczczono Bohaterów Powstania Wielkopolskiego

W parafii Ducha Świętego w Słubicach uczczono Bohaterów Powstania Wielkopolskiego.

[ TEMATY ]

Powstanie Wielkopolskie

Słubice

gen. Stanisław Taczak

Michał Sobociński

27 grudnia 2020 r. do Panteonu złożona została ziemia z grobu pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia 2020 r. do Panteonu złożona została ziemia z grobu pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego

W 102. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 27 grudnia 2020 r. w trakcie Mszy św. w intencji jego Bohaterów do Panteonu Pamięci Żołnierza Polskiego złożona została ziemia z grobu pierwszego dowódcy powstania gen. bryg. Stanisława Taczaka z Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan oraz z Bezimiennych Mogił Powstańczych z Czerwonej Wsi (gmina Krzywiń, powiat kościański). Ziemia została pozyskana przez grupę rekonstrukcyjną z Wielkopolski, która współpracuje z inicjatorami Panteonu Pamięci Żołnierza Polskiego.

– Powstanie Wielkopolskie zostawiło swój ślad również na ziemi słubickiej. 9 stycznia 1919 ze świeżo zdobytej Ławicy pierwszy lot bojowy z Poznania odbył się na przedmieścia Frankfurtu nad Odrą, by zbombardować lotnisko, które obecnie znajduje się na terenie Słubic. Warto dodać, że zdobycie lotniska Ławicy uznawane jest za jedną z największych i najciekawszych potyczek Powstańców Wielkopolskich – mówi Michał Sobociński, inicjator powstania Panteonu Pamięci Żołnierza Polskiego. 

Dodaje, że w kościele Ducha Świętego w gablocie obok Panteonu znajdują się dwa medale powstańca wielkopolskiego, zaś z końcem lutego z okazji rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego w Panteonie zostanie złożona kolejna ziemia – tym razem z nieznanych grobów żołnierzy Armii Krajowej.

Z okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego została także przygotowana wystawa poświęcona gen. Stanisławowi Taczakowi, uzupełniona o zdjęcia z powstania oraz mapę ówczesnej Wielkopolski z zaznaczonymi działaniami bojowymi powstańców. 

2020-12-28 20:08

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słubice. Modlitwa za poległych żołnierzy

Do Słubickiego Panteonu Pamięci Żołnierza Polskiego dołączyła ziemia pobrana z miejsc stacjonowania Polskich Kontyngentów Wojskowych w Afganistanie, Iraku i Rumunii.

W uroczystościach, które 21 listopada odbyły się w kościele pw. Ducha Świętego, wziął udział poczet sztandarowy oraz asysta honorowa z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego wraz z historycznym sztandarem 57 Pułku Piechoty Wielkopolskiej Karola II Króla Rumunii, odznaczonego Krzyżem Orderu Virtuti Militari za wojnę 1918-1921. Uroczystą Mszę świętą koncelebrowali ks. Marcin Krechowicz i ks. Marek Żuchowski, zaś aktu uroczystego złożenia ziemi dokonał wraz z kapłanami starosta słubicki Leszek Bajon. W czasie Eucharystii wierni modlili się w intencji 121 żołnierzy poległych podczas służby w Polskich Kontyngentach Wojskowych, jednak nie zapomniano też o modlitwie za służby mundurowe pełniące obecnie służbę na wschodniej polsko-białoruskiej granicy Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

XXI Ogólnopolska Zbiórka Żywności „Tak. Pomagam!”

2022-12-01 21:29

CAL

W dniach 2 i 3 grudnia w wybranych sklepach w Lublinie, Lubartowie, Chełmie, Piaskach, Rejowcu Fabrycznym, Krasnymstawie, Trawnikach, Niemcach, Dorohusku i Dysie (w sumie w 41 placówkach handlowych) odbędzie się zbiórka żywności dla podopiecznych Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję