Reklama

Jasna Góra

VI Ogólnopolska Pielgrzymka Poligrafów, Drukarzy i Wydawców

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

BPJG / Magda Nowak

„Słowo drukowane nie powinno ranić serca drugiego człowieka. To powinno być słowo nadziei” - mówił w homilii ks. Mariusz Frukacz, zastępca redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, który 6 października przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze z racji VI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Poligrafów, Drukarzy i Wydawców.

Mszę św. koncelebrował m.in. ks. Roman Szpakowski SDB, dyrektor Wydawnictwa Salezjańskiego i prezes Stowarzyszenia Wydawnictw Katolickich. W pielgrzymce wzięli pracownicy drukarni, wydawnictw, członkowie Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga ze swoim kanclerzem Jackiem Kuśmierczykiem.

Reklama

W homilii ks. Mariusz Frukacz podkreślił, że „bardzo często w naszych czasach doświadczamy tego, że słowo drukowane rani, zadaje ból, a nawet w przez środki społecznego przekazu zadaje śmierć cywilną”. - Tymczasem ludzie potrzebują słowa dobrego, słowa prawdy i umocnienia. Słowo drukowane powinno leczyć rany serca i nieść nadzieję - mówił ks. Frukacz.

Nawiązując do prośby Apostołów skierowanej do Jezusa: „Panie, przymnóż nam wiary”, ks. Frukacz podkreślił, że „potrzebujemy głębokiej i żywej wiary, która polega na osobistym zjednoczeniu z Chrystusem”. - Słowo dobra i miłości płynie z głębokiej wiary i z dobrze uformowanego sumienia. W drukarniach potrzebni są ludzie wiary i sumienia- mówił ks. Frukacz.

Redaktor „Niedzieli” przypomniał słowa kard. Stefana Wyszyńskiego wypowiedziane podczas pielgrzymki literatów i ludzi pióra na Jasną Górę, 4 maja 1958 r., że „trzeba służyć słowem, by ocierać rany człowieka współczesnego”. - Prymas Tysiąclecia mówił wówczas: „Macie być psami, może jedynymi, którym została jeszcze odrobina miłości do człowieka pokaleczonego i poranionego. Wasz język musi im służyć, gdy ludzie wielcy i wspaniali ucztują w pałacach, już nie widzą człowieka poranionego w Polsce” - przypomniał ks. Frukacz.

Reklama

Kaznodzieja przypomniał, że „potrzebne jest dzisiaj apostolstwo wydawnicze, o jakim mówili św. o. Maksymilian Kolbe, bł. ks. Ignacy Kłopotowski i bł. ks. Jakub Alberione”. - Oni słowem drukowanym apostołowali i ewangelizowali. Także dzisiaj drukarnie, wydawnictwa powinny być miejscem, gdzie promuje się dobre i solidne słowo prawdy, słowo nadziei, dobrą nowinę, a nie plewy zła i kłamstwa - podkreślił kaznodzieja.

„Człowiek dzisiaj potrzebuje takiego solidnego, sumiennego słowa, które niesie pewną wartość, jest ukojeniem i wsparciem” - kontynuował ks. Frukacz.

Na zakończenie zastępca redaktora naczelnego „Niedzieli” zaapelował: „Uczmy się też dobrego słowa od Maryi Matki Słowa. Wołajmy za Apostołami: „Panie, przymnóż nam wiary”.

Po Mszy św. w Sali Różańcowej odbyło się spotkanie pielgrzymów z władzami zgromadzenia. W swoim słowie do uczestników pielgrzymki ks. Mariusz Frukacz i ks. Roman Szpakowski SDB zaapelowali o „konieczność współpracy pomiędzy wydawnictwami a drukarniami, by promować dobre słowo, dobre i wartościowe książki”.

Kanclerz Kapituły Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga Jacek Kuśmierczyk podkreślił, że „przyszłoroczna pielgrzymka środowiska drukarzy, poligra fii i wydawnictw na Jasną Górę powinna być tak naprawdę pielgrzymką słowa polskiego”.

I Ogólnopolska Pielgrzymka Drukarzy na Jasną Górę odbyła się 5 października 2008 r. Głównym celem Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga jest opieka i promocja polskiej kultury i języka, troska o czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży oraz propagowanie idei zjednoczenia Europy. W Polsce Bractwo Kawalerów Gutenberga działa od 1995 r.

2013-10-06 16:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Materiały ws. zlotu motocyklistów trafią do prokuratury i sanepidu

[ TEMATY ]

Jasna Góra

KAROL PORWICH/NIEDZIELA

Prokuratura i sanepid mają ocenić, czy organizator obywającego się w miniony weekend zlotu motocyklistów na Jasnej Górze złamał przepisy związane ze stanem epidemii – podała w poniedziałek częstochowska policja, która poinformowała, że prześle materiały obu tym instytucjom.

W weekend motocykliści z całej Polski przyjechali do Częstochowy, by wspólnie rozpocząć sezon. W niedzielę w XVIII Motocyklowym Zlocie Gwiaździstym im. ks. prał. Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego – mimo pandemii ograniczającej także ruch pielgrzymkowy – wzięło udział około 10 tys. miłośników jednośladów.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynnie za światło wiary

2021-09-26 22:56

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Radomsko

Dziękczynienie za beatifikację

Beata Pieczykura/Niedziela

– Kardynał Stefan Wyszyński jest darem dla Kościoła nie tylko w Polsce. Przede wszystkim był prymasem jasnogórskim, a głos z Jasnej Góry był głosem do narodu. Dlatego musimy tak patrzeć na beatyfikację. To jest dar nie tylko dla nas, lecz także dla współczesnej Europy, powinien być znakiem, na którym mamy się oprzeć, i nie jest znakiem sprzeciwu. Błogosławiony kardynał nie jest po to, by was dzielić, ale po to, by nam przypominać, że Kościół ma obowiązek głosić prawdę Ewangelii i żądać wolności tej prawdziwej podporządkowanej prawdzie i sprawiedliwości społecznej, która musi dziś na nowo – powiedział „Niedzieli” abp Wacław Depo w parafii św. Lamberta Biskupa Męczennika w Radomsku.

Wdzięczność i pamięć zgromadziła wiernych w kościele św. Lamberta Biskupa Męczennika w Radomsku na dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej. 26 września liturgii przewodniczył abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję