Reklama

Niedziela w Warszawie

Wspólnota Sant’Egidio zaprasza 1 stycznia na Modlitwę o pokój

Choć pandemia koronawirusa w znacznym stopniu sparaliżowała nasze życie, to nie zatrzymała zbrojnych konfliktów, jakie toczą się w wielu zakątkach świata. Wspólnota Sant’Egidio zaprasza 1 stycznia na Modlitwę o pokój oraz zachęca do uczestnictwa w wirtualnej manifestacji „Pokój wszystkim ziemiom 2021”.

[ TEMATY ]

Sant’Egidio

modlitwa o pokój

Vatican News

Ogłoszone zostały papieskie intencje modlitwy na rok 2021

Ogłoszone zostały papieskie intencje modlitwy na rok 2021

„Rok 2020 upłynął pod znakiem wielkiego kryzysu sanitarnego Covid-19, który stał się zjawiskiem wielopłaszczyznowym i globalnym, pogłębiając silnie ze sobą powiązane kryzysy, takie jak kryzys klimatyczny, żywnościowy, gospodarczy i migracyjny, oraz sprawiając ogromne cierpienia i trudności” – pisze papież Franciszek w Orędziu na 54. Światowy Dzień Pokoju. Zauważa, że „te i inne wydarzenia, które w minionym roku naznaczyły drogę ludzkości, uczą nas, jak ważna jest troska o siebie nawzajem i o stworzenie, aby budować społeczeństwo oparte na relacjach braterstwa”. W tych trudnych czasach Franciszek wskazuje na kulturę troskliwości jako drogę do pokoju.

Jednocząc się z apelem papieża Franciszka o budowanie „kultury troski o przezwyciężenie często dziś dominującej kultury obojętności, odrzucenia i konfrontacji” warszawska Wspólnota Sant’Egidio zaprasza mieszkańców stolicy na uroczystą Modlitwę o pokój. Odbędzie się ona 1 stycznia 2021 r. o godz. 20.00 w parafii św. Barbary (ul. Nowogrodzka 51). Podczas modlitwy będą wymieniane wszystkie państwa i regiony świata, w których toczą się wojny i konflikty. Przed nabożeństwem odczytany zostanie apel o pokój.

Modlitwie będzie towarzyszyła bożonarodzeniowa kolekta, którą Wspólnota Sant’Egidio przekaże na rzecz mieszkańców Cabo Delgado w północnym Mozambiku. W wyniku ataków pseudo-dżihadystów dach nad głową i normalne życie straciło tam już 500 tys. ludzi. Ofiary można też wpłacać na konto Fundacji Sant’Egidio Polska, nr 43 1750 0012 0000 0000 3519 5197, z dopiskiem „Mozambik”.

W Warszawie regularna modlitwa o pokój ze Wspólnotą Sant’Egidio odbywa się w każdy pierwszy wtorek miesiąca o godz. 20.00 w kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus przy ul. Tamka 4a.

Modlitwy o pokój, wspierające przesłanie papieża Franciszka, Wspólnota Sant’Egidio organizuje na całym świecie. Ponadto zaprasza do uczestnictwa w wirtualnej manifestacji „Pokój wszystkim ziemiom 2021”, która rozpocznie się 1 stycznia o godz. 11.05 online na stronie www.santegidio.org oraz w mediach społecznościowych i będzie tłumaczona na język angielski, włoski, francuski, hiszpański i portugalski.

Reklama

W czasie wydarzenia będzie można wysłuchać głosów osób z różnych kontynentów: z centrum Dream w Zimpeto w Mozambiku, gdzie leczy się chorych na AIDS i prowadzi prewencję przeciw wirusowi Covid-19. Świadectwa będą pochodzić z północy tego kraju, gdzie mają miejsce ataki zbrojnych grup, które przyniosły wiele ofiar i doprowadziły do przesiedlenia setek tysięcy osób;. A także z Libanu, kraju od lat doświadczającego wielkiego cierpienia i osłabionego ubiegłorocznym wybuchem w Bejrucie.

Będzie mowa także o korytarzach humanitarnych, otwartych w Libanie dla uchodźców z Syrii oraz na Lesbos, o procesie pokojowym w Sudanie Południowym i Republice Środkowoafrykańskiej. Pod koniec tej intensywnej podróży szlakiem „ran świata” i nadziei na pokój, uczestnicy spotkania wysłuchają wspólnie przesłania papieża Franciszka w czasie modlitwy Anioł Pański.

Wspólnota Sant’Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami, inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury Słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego poprzez odbywające się „w duchu Asyżu” spotkania „Ludzie i religie”. Wspiera procesy pokojowe, angażując się w mediacje m.in. w Mozambiku czy – ostatnio – w Sudanie Południowym. Wspólnota powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. W Warszawie obecna jest od 2008 r.

2020-12-30 12:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólnota św. Idziego: kara śmierci powinna zostać zniesiona

[ TEMATY ]

kara śmierci

Sant’Egidio

Karol Porwich/Niedziela

W ponad dwóch tysiącach miast na całym świecie odbywają się dziś manifestacje przeciwko karze śmierci. To właśnie tego dnia w 1786 roku jako pierwsze państwo w Europie, Wielkie Księstwo Toskanii zabroniło jej wykonywania. „Dochodzimy do punktu zwrotnego ludzkości, dojrzewamy do zrozumienia, że ta kara jest nieludzka i nie powinna być stosowana za żadne przestępstwo” – powiedział koordynator kampanii przeciwko karze śmierci we Wspólnocie św. Idziego.

Mario Marazziti uważa, że ostatnie 20 lat miało decydujące znaczenie dla walki z karą śmierci. Ogromny wpływ na to, że jest ona dziś zakazana w większości krajów świata, miała działalność Kościoła katolickiego i Wspólnoty św. Idziego. „Dzięki tym staraniom od dwóch dekad systematycznie spada liczba egzekucji w Stanach Zjednoczonych, Iraku i Arabii Saudyjskiej” – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim Mario Marazziti.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

80 lat temu Zofia Kossak-Szczucka opublikowała "Protest!"

2022-08-11 07:22

[ TEMATY ]

historia

Zofia Kossak

ARCHIWUM

Zofia Kossak-Szczucka

Zofia Kossak-Szczucka

80 lat temu, 11 sierpnia 1942 r., Zofia Kossak-Szczucka wydała odezwę "Protest!". Był to wyraz osobistych poglądów katolickiej pisarki, apel do polskiego społeczeństwa i jednocześnie sprzeciw wobec niemieckiej zbrodniczej polityki eksterminacji ludności żydowskiej.

"Na rampie czekają wagony kolejowe. Kaci upychają w nich skazańców po 150 w jednym. Na podłodze leży gruba warstwa wapna i chloru polana wodą. Drzwi wagonu zostają zaplombowane. Czasem pociąg rusza zaraz po załadowaniu, czasem stoi na bocznym torze dobę, dwie… To nie ma już dla nikogo żadnego znaczenia. Z ludzi stłoczonych tak ciasno, że umarli nie mogą upaść i stoją nadal ramię w ramię z żyjącymi, z ludzi konających z wolna w oparach wapna i chloru, pozbawionych powietrza, kropli wody, pożywienia – i tak nikt nie pozostanie przy życiu. Gdziekolwiek, kiedykolwiek dojadą śmiertelne pociągi – zawierać będą tylko trupy" - pisała w opublikowanej 11 sierpnia 1942 r. odezwie-ulotce "Protest!" podpisanej przez konspiracyjny Front Odrodzenia Polski Zofia Kossak-Szczucka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję