Reklama

Niedziela Legnicka

Śp. Marek Bernard Adamowicz - papieski ambasador

W dniu 29 grudnia 2020 r., rozeszła się wiadomość o śmierci śp. Bernarda Marka Adamowicza. To osoba silnie związana z Legnicą, a zarazem swoisty ambasador myśli św. Jana Pawła II  .

2020-12-30 12:26

ks. Piotr Nowosielski

Śp. Bernard Marek Adamowicz był aktywnym propagatorem życia i myśli św. Jana Pawła II

Śp. Bernard Marek Adamowicz był aktywnym propagatorem życia i myśli św. Jana Pawła II

Pan Bernard obok swojej działalności zawodowej (Firma ubezpieczeniowa), poświęcał się także pracy na rzecz miasta Legnica będąc m.in. radnym III Kadencji Rady Miejskiej w latach 1998-2002; pomysłodawcą i współtwórcą Stowarzyszenia „Obecność” (2002-17) którego celem było tworzenie środowisk realnej pomocy dla integralnego rozwoju osób wewnątrz wspólnot rodzinnych, lokalnych i narodowych.

Był katolikiem żywo zaangażowanym w życie Kościoła. Ukończył w 1979 r. Akademię Teologii Katolickiej w Warszawie. Zaangażował się w działalność Ruchu Comunione e Liberazione (Komunia i Wyzwolenie). Przez pewien czas był katechetą. Został powołany przez biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego do grona Rady Katolików Świeckich.

Reklama

Po wyborze na papieża Jana Pawła II, stał się szczególnym propagatorem jego działalności i myśli papieskiej. W Legnicy był organizatorem Legnickiego Roku Jana Pawła II (2006-07), podczas którego legniczanie mieli okazję spotkać się z zapraszanymi gośćmi, w których życiu osoba – później już św. Jana Pawła II również odegrała ważną rolę.

Pan Bernard był propagatorem myśli, że Legnica powinna wykorzystać jak najowocniej historyczną obecność Jana Pawła II, podczas jego apostolskiej pielgrzymki w 1997 r. Wydarzenia jedynego o takiej randze w historii miasta. Stąd zabiegał o to, aby jak najczęściej o tym przypominać i dziękować Bogu we wspólnej modlitwie, szczególnie rocznicowej. Dlatego zachęcał od 2 kwietnia 2007 r. do udziału każdego 2 dnia miesiąca, we Mszy św. w legnickiej Katedrze, w intencji ogłoszenia Jana Pawła II patronem miasta.

Ponieważ stał się kolekcjonerem medali papieskich, we współpracy z artystami z Polski i zza granicy, stworzył wystawy których głównym tematem wiodącym były: Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II. Wychodząc od słów papieskich, stawiał artystom zadanie, aby odpowiedzieli na nie swoją pracą, jako swoistą formą dialogu z Janem Pawłem II. Stał się przy tym założycielem Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej.

Reklama

Od 2013 roku, co dwa lata, udało się stworzyć kolejne wystawy w ramach tego cyklu, które prezentowane były w różnych miejscach w Polsce oraz w Legnicy. Ostatnia z nich, pt. „Czas ucieka, wieczność czeka”, powstała w roku setnej rocznicy urodzin Ojca Świętego, nawiązująca do często podejmowanych przez Papieża Polaka rozważań o czasie i wieczności, jak do tej pory kolekcja została zaprezentowana w Częstochowie, Warszawie, Poznaniu, oraz w Krakowie. (Do Legnicy jeszcze nie dotarła).

Przyszło więc nam pożegnać niezwykłego człowieka, który swoją fascynacją Bogiem, Kościołem, osobą Papieża-Polaka, potrafił „zarażać” innych.

Prosimy więc o Boże Miłosierdzie dla niego i radość wieczną w niebie, a Rodzinie składamy wyrazy współczucia i ofiarujemy pamięć modlitewną.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda: trzymam kciuki, by igrzyska w Tokio się odbyły

2021-01-18 16:29

[ TEMATY ]

Olimpiada

Andrzej Duda

Tokio

Igrzyska Olimpijskie

PAP

Noworoczne Spotkanie Rodziny Olimpijskiej

Noworoczne Spotkanie Rodziny Olimpijskiej

Prezydent Andrzej Duda przyznał, że pandemia znacząco utrudniła życie sportowców, ale ma nadzieję, że w 2021 roku będą mieli szansę walczyć o medale olimpijskie. "Wierzę i trzymam kciuki, by igrzyska w Tokio się odbyły" - zapewnił.

Prezydent zwykle osobiście uczestniczył w Noworocznym Spotkaniu Rodziny Olimpijskiej. Tym razem odbywa się ono, ze względu na pandemię Covid-19, w reżimie sanitarnym, a Andrzej Duda połączył się zdalnie ze znacznie węższym niż zwykle gronem uczestników.

CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk: ważne, aby w dobie koronawirusa duszpasterze byli z ludźmi

2021-01-18 13:52

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

BP KEP

Bp Marek Solarczyk

Bp Marek Solarczyk

W czasie koronawirusa ważne jest, by duszpasterze byli z ludźmi – powiedział bp Marek Solarczyk, który wziął udział w pierwszej audycji „Kwadrans dla Pasterza” na antenie Radia Plus Radom. Wszystkim babciom i dziadkom z okazji zbliżającego się ich święta życzył „wewnętrznej satysfakcji z tego, co przyniosło życie”.

Bp Solarczyk w trakcie rozmowy z ks. Jackiem Wieczorkiem, dyrektorem diecezjalnej stacji przyznał, że w swojej posłudze biskupiej inspiruje się świętymi: Karolem Boromeuszem, Janem Pawłem II oraz kard. Stefanem Wyszyńskim. - To osoby, które są wyjątkowymi świadkami bycia dla i z innymi – powiedział ksiądz biskup.

CZYTAJ DALEJ

Kurs pisania ikon. Będą tworzyć ikony Chrystusa Pantokratora

2021-01-19 11:15

[ TEMATY ]

ikona

kurs pisania ikon

Fundacja SECiM

Tak było na poprzednim kursie.

Tak było na poprzednim kursie.

Fundacja SECiM, założona przez Stowarzyszenie Szkoła Ewangelizacji Cyryl i Metody, organizuje podstawowy kurs pisania ikon, który kieruje do osób chcących połączyć swój talent malarski z pragnieniem kontemplacji Boga.

Kurs poprowadzą Barbara i Krzysztof Cudo ze Szkoły Malowania Ikon im. św. Józefa w Wadowicach. Uczestnicy będą pisać ikonę Pana Jezusa Pantokratora w formacie zbliżonym do A4. Oprócz tego prowadzący omówią wiele zagadnień od strony teoretycznej i praktycznej: przybliżą technologię przygotowania desek, gruntów, pozłotnictwa, tempery jajecznej, czy też sposoby werniksowania ikon.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję