Reklama

Aktywni i kreatywni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Naszym głównym celem jest chęć działania na rzecz lokalnej społeczności. Jesteśmy otwarci na nowe osoby, pomysły, projekty. Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych - mówi Krzysztof Haliniak, prezes Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Lokalnej w Gminie Pysznica. - Mieliśmy lepsze i gorsze dni, ale wyciągnęliśmy z tego wnioski i przetrwaliśmy. Dziś nasze działania skupiają się na konkretnych inicjatywach i pozyskiwaniu środków na ich realizację - akcentuje Beata Biały, która przez pięć lat (2005-2010) kierowała pracami SWAL-u.
Inicjatorką utworzenia Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Lokalnej w Gminie Pysznica była Maria Ragan, pierwsza prezes owej organizacji pozarządowej (2003-2005). - Zebrała się grupa młodych osób mających zapał do tego, by robić coś pożytecznego. Chcieliśmy działać, coś organizować, żeby nie było nudno. Zachęcaliśmy także innych do aktywności, stąd nazwa naszego Stowarzyszenia. Pragnęliśmy nauczyć się współpracy, otwartości, kreatywności. Tak powstawała nowa formuła działalności na naszym terenie, wspieranej przez ówczesnego pysznickiego wójta Zygmunta Cholewińskiego - wspomina Beata Biały dodając, że spotkania organizacyjne odbywały się w sali Urzędu Stanu Cywilnego.
Z czasem początkowy zapał przygasł i nastąpił zastój w działalności SWAL-u. Powodem stały się wyjazdy młodych ludzi za granicę, a ci, którzy pozostali na miejscu, zaczęli więcej czasu poświęcać własnym sprawom. Doszło nawet do tego, iż został złożony do sądu wniosek o likwidację Stowarzyszenia. Na szczęście przełomem okazał się rok 2006, który przyniósł nowe otwarcie i organizacja odżyła. Dziś jej zarząd tworzą: Krzysztof Haliniak (prezes), Krzysztof Skrzypek (skarbnik), Beata Kuziora (sekretarz), Paweł Juda i Witold Pietroniec. Aktualnie SWAL liczy 26 członków, lecz w jego prace włącza się znacznie większa liczba osób. Ich pomoc oraz współpraca z innymi organizacjami i instytucjami jest niezbędna, by realizować kolejne zamierzenia.
Trudno w kilku zdaniach wymienić wszystkie inicjatywy podjęte przez Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej w Gminie Pysznica. Warto zauważyć, że były one i są niezwykle różnorodne i ważne ze względów społecznych. Jednym z pierwszych działań, jeszcze przed formalną rejestracją, było zorganizowanie pożegnania lata z udziałem zespołu „Ziemia Kanaan”, a później witano wakacje z zespołem „Sami”. - Nabieraliśmy wtedy doświadczenia - zauważa Beata Biały dodając, że pierwszą dotację SWAL otrzymał z Fundacji Wspomagania Wsi na projekt „Skarby naszej małej ojczyzny”. Akcentuje również włączenie się w ogólnopolską akcję „Polska biega” i pomaganie powodzianom.
Wśród licznych akcji Stowarzyszenia na uwagę zasługuje realizacja projektu „20 lat wspólnie”, którego głównym akcentem była debata dotycząca dwudziestej rocznicy odrodzenia się samorządu terytorialnego w Polsce. Wzięli w niej udział liderzy samorządowi kilku pokoleń i młodzież. Organizowano też turnieje piłkarskie, szkolono przedsiębiorców pragnących pozyskać dotacje unijne, podejmowano przedsięwzięcia na rzecz zachowania dziedzictwa historycznego i kulturowego. Zainteresowanie ostatnim z wymienionych obszarów zaowocowało ocaleniem i zarchiwizowaniem zbiorów, które pozostawił po sobie ks. Władysław Szubarga - ceniony duszpasterz parafii Pysznica w latach 1939-1991. - W ubiegłym roku udało nam się zapoczątkować wirtualne muzeum gminy Pysznica - informuje Krzysztof Haliniak.
- Dodatkową naszą działalnością jest wspieranie i aktywizowanie osób, propagujących produkty tradycyjne na terenie gminy Pysznica - dodaje prezes SWAL-u. - Pragniemy stworzyć stół takich wyrobów z udziałem osób fizycznych, stowarzyszeń i kół gospodyń. Mógłby on być później prezentowany na okolicznościowych imprezach i pokazach w różnych miejscowościach.
Obecnie uwaga Stowarzyszenia skupia się na promocji projektu „Wszyscy jesteśmy drużyną”. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Programu „Działaj Lokalnie VII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek „Działaj Lokalnie” Fundacji Fundusz Lokalny SMK w Zbydniowie. Warto wiedzieć, że Fundacja Fundusz Lokalny SMK powstała na bazie Stowarzyszenia Młodzieży Katolickiej „Wolni od uzależnień” w Zaleszanach.
Projekt, którego celem nadrzędnym jest integracja rodzin, składa się z dwóch części. Pierwsza z nich, realizowana do 30 września 2012, to Sportowa Akademia Rodzinna. Przedsięwzięcie polega na organizowaniu w Pysznicy i Jastkowicach cotygodniowych oryginalnych rozgrywek sportowo - zabawowych z udziałem dzieci i ich rodziców. Chodzi tu także o pokazanie pewnych wzorów, z których rodzice będą mogli później skorzystać. Finałem akcji będą turnieje o piknikowym charakterze dla całych rodzin.
- W drugiej części projektu chcemy opracować rowerowo - pieszą mapę turystyczną gminy Pysznica - podkreśla Krzysztof Haliniak. W ramach tych działań zostaną wyznaczone poszczególne trasy, określona skala trudności, czas przejazdu i przemarszu z uwzględnieniem poziomu bezpieczeństwa. Te czynniki są bardzo ważne w przypadku planowania wycieczek rodzinnych.
Prowadząc prace przygotowawcze, organizatorzy akcji pomyśleli o zaangażowaniu mieszkańców w przedsięwzięcie. Zaproponowali konkurs na opis wskazanych odcinków tras. Tak powstanie coś w rodzaju przewodnika. Zwycięzca będzie mógł sobie nazwać trasę, którą opisał.
Owocem owej inicjatywy SWAL-u, realizowanej do końca października tego roku, będzie także oznakowanie wybranych tras i - co niezwykle istotne - wypromowanie najciekawszych miejsc w gminie. Wiele z nich związanych jest z historią tych ziem, inne zaskakują walorami przyrodniczymi, jeszcze inne mają wartość rekreacyjną. Obszary o podobnym znaczeniu znajdują się również w gminach sąsiednich, dlatego byłoby dobrze, gdyby i one podjęły temat w taki sam sposób. SWAL zachęca do aktywności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: koncert „Psalmy Pokoju i Dziękczynienia” za beatyfikację rodziny Ulmów

2023-12-06 07:53

[ TEMATY ]

błogosławiona rodzina Ulmów

Episkopat News

W środę w Audytorium koło Watykanu odbędzie się koncert „Psalmy Pokoju i Dziękczynienia” w dowód wdzięczności za wrześniową beatyfikację rodziny Ulmów, zamordowanej przez Niemców w Markowej w 1944 roku za ukrywanie Żydów. W Auditorium della Conciliazione wystąpią polscy i żydowscy artyści.

Głównym organizatorem wieczornego koncertu jest Fundacja imienia Rodziny Ulmów SOAR, a jego ideą - wyjaśniono - jest spotkanie na płaszczyźnie psalmów dwóch narodów i dwóch religii.

CZYTAJ DALEJ

Odpust zupełny przed żłóbkiem w świątyni franciszkańskiej

2023-12-06 18:26

[ TEMATY ]

odpust

szopka

szopka

Archiwum redakcji

Narodzenie Pańskie jest ważnym etapem historii zbawienia

Narodzenie Pańskie jest ważnym etapem historii zbawienia

Od 8 grudnia 2023 r. do 2 lutego 2024 r. będzie można uzyskać odpust zupełny, nawiedzając kościół obsługiwany przez franciszkanów i modląc się przed ustawionym tam żłóbkiem. O dar ten i przywilej zabiegała rodzina franciszkańska u Ojca Świętego z okazji przypadającej w tym roku 800. rocznicy żywej szopki, wystawionej przez św. Franciszka w Greccio.

Aby uzyskać odpust wierni muszą ponadto wypełnić zwykłe warunki: być w stanie łaski uświęcającej, nie być przywiązanym do jakiegokolwiek grzechu, przyjąć Komunię św., odmówić modlitwy Ojcze nasz i Wierzę w Boga oraz dowolną w intencjach papieża.

CZYTAJ DALEJ

Włochy/„Psalmy Pokoju i Dziękczynienia” - koncert w Rzymie upamiętnił błogosławioną rodzinę Ulmów

2023-12-06 20:31

[ TEMATY ]

Ulmowie

Episkopat News

W Rzymie odbył się w środę koncert „Psalmy Pokoju i Dziękczynienia” w dowód wdzięczności za wrześniową beatyfikację rodziny Ulmów, zamordowanej przez Niemców w Markowej w 1944 roku za ukrywanie Żydów. W Audytorium koło Watykanu wystąpili żydowscy i polscy artyści, wśród nich znany kantor z Nowego Jorku i Golec uOrkiestra.

Koncert w prestiżowym Auditorium della Conciliazione zorganizowała w ramach Festiwalu Psalmów Dawidowych Fundacja imienia Rodziny Ulmów SOAR. Współorganizatorami byli Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i województwo podkarpackie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję