Reklama

Aktywni i kreatywni

Piotr Jackowski
Edycja sandomierska 33/2012

Naszym głównym celem jest chęć działania na rzecz lokalnej społeczności. Jesteśmy otwarci na nowe osoby, pomysły, projekty. Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych - mówi Krzysztof Haliniak, prezes Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Lokalnej w Gminie Pysznica. - Mieliśmy lepsze i gorsze dni, ale wyciągnęliśmy z tego wnioski i przetrwaliśmy. Dziś nasze działania skupiają się na konkretnych inicjatywach i pozyskiwaniu środków na ich realizację - akcentuje Beata Biały, która przez pięć lat (2005-2010) kierowała pracami SWAL-u.
Inicjatorką utworzenia Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Lokalnej w Gminie Pysznica była Maria Ragan, pierwsza prezes owej organizacji pozarządowej (2003-2005). - Zebrała się grupa młodych osób mających zapał do tego, by robić coś pożytecznego. Chcieliśmy działać, coś organizować, żeby nie było nudno. Zachęcaliśmy także innych do aktywności, stąd nazwa naszego Stowarzyszenia. Pragnęliśmy nauczyć się współpracy, otwartości, kreatywności. Tak powstawała nowa formuła działalności na naszym terenie, wspieranej przez ówczesnego pysznickiego wójta Zygmunta Cholewińskiego - wspomina Beata Biały dodając, że spotkania organizacyjne odbywały się w sali Urzędu Stanu Cywilnego.
Z czasem początkowy zapał przygasł i nastąpił zastój w działalności SWAL-u. Powodem stały się wyjazdy młodych ludzi za granicę, a ci, którzy pozostali na miejscu, zaczęli więcej czasu poświęcać własnym sprawom. Doszło nawet do tego, iż został złożony do sądu wniosek o likwidację Stowarzyszenia. Na szczęście przełomem okazał się rok 2006, który przyniósł nowe otwarcie i organizacja odżyła. Dziś jej zarząd tworzą: Krzysztof Haliniak (prezes), Krzysztof Skrzypek (skarbnik), Beata Kuziora (sekretarz), Paweł Juda i Witold Pietroniec. Aktualnie SWAL liczy 26 członków, lecz w jego prace włącza się znacznie większa liczba osób. Ich pomoc oraz współpraca z innymi organizacjami i instytucjami jest niezbędna, by realizować kolejne zamierzenia.
Trudno w kilku zdaniach wymienić wszystkie inicjatywy podjęte przez Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej w Gminie Pysznica. Warto zauważyć, że były one i są niezwykle różnorodne i ważne ze względów społecznych. Jednym z pierwszych działań, jeszcze przed formalną rejestracją, było zorganizowanie pożegnania lata z udziałem zespołu „Ziemia Kanaan”, a później witano wakacje z zespołem „Sami”. - Nabieraliśmy wtedy doświadczenia - zauważa Beata Biały dodając, że pierwszą dotację SWAL otrzymał z Fundacji Wspomagania Wsi na projekt „Skarby naszej małej ojczyzny”. Akcentuje również włączenie się w ogólnopolską akcję „Polska biega” i pomaganie powodzianom.
Wśród licznych akcji Stowarzyszenia na uwagę zasługuje realizacja projektu „20 lat wspólnie”, którego głównym akcentem była debata dotycząca dwudziestej rocznicy odrodzenia się samorządu terytorialnego w Polsce. Wzięli w niej udział liderzy samorządowi kilku pokoleń i młodzież. Organizowano też turnieje piłkarskie, szkolono przedsiębiorców pragnących pozyskać dotacje unijne, podejmowano przedsięwzięcia na rzecz zachowania dziedzictwa historycznego i kulturowego. Zainteresowanie ostatnim z wymienionych obszarów zaowocowało ocaleniem i zarchiwizowaniem zbiorów, które pozostawił po sobie ks. Władysław Szubarga - ceniony duszpasterz parafii Pysznica w latach 1939-1991. - W ubiegłym roku udało nam się zapoczątkować wirtualne muzeum gminy Pysznica - informuje Krzysztof Haliniak.
- Dodatkową naszą działalnością jest wspieranie i aktywizowanie osób, propagujących produkty tradycyjne na terenie gminy Pysznica - dodaje prezes SWAL-u. - Pragniemy stworzyć stół takich wyrobów z udziałem osób fizycznych, stowarzyszeń i kół gospodyń. Mógłby on być później prezentowany na okolicznościowych imprezach i pokazach w różnych miejscowościach.
Obecnie uwaga Stowarzyszenia skupia się na promocji projektu „Wszyscy jesteśmy drużyną”. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Programu „Działaj Lokalnie VII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek „Działaj Lokalnie” Fundacji Fundusz Lokalny SMK w Zbydniowie. Warto wiedzieć, że Fundacja Fundusz Lokalny SMK powstała na bazie Stowarzyszenia Młodzieży Katolickiej „Wolni od uzależnień” w Zaleszanach.
Projekt, którego celem nadrzędnym jest integracja rodzin, składa się z dwóch części. Pierwsza z nich, realizowana do 30 września 2012, to Sportowa Akademia Rodzinna. Przedsięwzięcie polega na organizowaniu w Pysznicy i Jastkowicach cotygodniowych oryginalnych rozgrywek sportowo - zabawowych z udziałem dzieci i ich rodziców. Chodzi tu także o pokazanie pewnych wzorów, z których rodzice będą mogli później skorzystać. Finałem akcji będą turnieje o piknikowym charakterze dla całych rodzin.
- W drugiej części projektu chcemy opracować rowerowo - pieszą mapę turystyczną gminy Pysznica - podkreśla Krzysztof Haliniak. W ramach tych działań zostaną wyznaczone poszczególne trasy, określona skala trudności, czas przejazdu i przemarszu z uwzględnieniem poziomu bezpieczeństwa. Te czynniki są bardzo ważne w przypadku planowania wycieczek rodzinnych.
Prowadząc prace przygotowawcze, organizatorzy akcji pomyśleli o zaangażowaniu mieszkańców w przedsięwzięcie. Zaproponowali konkurs na opis wskazanych odcinków tras. Tak powstanie coś w rodzaju przewodnika. Zwycięzca będzie mógł sobie nazwać trasę, którą opisał.
Owocem owej inicjatywy SWAL-u, realizowanej do końca października tego roku, będzie także oznakowanie wybranych tras i - co niezwykle istotne - wypromowanie najciekawszych miejsc w gminie. Wiele z nich związanych jest z historią tych ziem, inne zaskakują walorami przyrodniczymi, jeszcze inne mają wartość rekreacyjną. Obszary o podobnym znaczeniu znajdują się również w gminach sąsiednich, dlatego byłoby dobrze, gdyby i one podjęły temat w taki sam sposób. SWAL zachęca do aktywności.

Abp Mokrzycki o nowych biskupach dla Ukrainy: nasz Kościół potrzebuje nowych sił

2019-11-12 20:22

kcz (KAI Lwów) / Lwów

- Cieszymy się bardzo, że Kościół rzymskokatolicki w Ukrainie ostatnio otrzymał dwóch biskupów Aleksandra Jazłowieckiego i Mikołaja Łuczoka – powiedział KAI abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. - Jesteśmy Ojcu Franciszkowi bardzo wdzięczni za te dwie nominacje młodych kapłanów, którzy wzbogacą także i nasz tutaj kolegium biskupów i będą też dla nas wsparciem.

Krzysztof Tadej

- Jest to dla nas bardzo ważne, ponieważ niektórzy biskupi mianowani jeszcze na początku odnowienia struktur Kościoła rzymskokatolickiego w Ukrainie już odeszli do wieczności i wielu jest już na emeryturze – wyjaśnił abp Mokrzycki. – Nowe nominacje to dla nas oznaka, że nasz Kościół jest żywy, że potrzebuje nowych sił by jak najlepiej otoczyć troską nasz Kościół, kapłanów, siostry zakonnych, ale przede wszystkim wiernych.

Lwowski metropolita zaznaczył, że obaj nowi biskupi pochodzą z Ukrainy. 40-letni ks. Aleksander Jazłowiecki, którego święcenia biskupie odbyły się w sobotę, 9 listopada, w konkatedrze św. Aleksandra w Kijowie będzie pomagał bp. Witalijowi Krywickiemu, ordynariuszowi diecezji kijowsko-żytomierskiej. Bp Jazłowiecki pochodzi z Gibałówki k. Szarogrodu na Podolu, gdzie przez okres komuny przetrwały największe skupiska katolików obrządku łacińskiego w tym kraju.

Z kolei 45-letni dominikanin Mikołaj Łuczok, którego 11 listopada papież Franciszek mianował biskupem pomocniczym diecezji mukaczewskiej urodził w Mukaczewie na Zakarpaciu. „Ks. bp Antal Majnek z Mukaczewa już od dłuższego czasu zwracał się z prośbą o koadiutora albo biskupa pomocniczego – mówił dalej abp Mokrzycki. - Biskup nominat Mikołaj Łuczok pochodzi z Zakarpacia i bardzo dobrze zna ten teren i zna języki tamtejszego ludu Bożego - ukraiński, węgierski, słowacki, polski, rosyjski. Jest z tej ziemi i będzie rozumiał tamtych wiernych, a także tradycje tamtejszego Kościoła”.

Abp Mokrzycki nie ukrywał, że archidiecezja lwowska trochę żałuje dominikanina. „Ojciec Mikołaj Łuczok był przez wiele lat związany z archidiecezją lwowską, poprzez duszpasterstwo akademickie we Lwowie. Bardzo dobrze rozwinął także duszpasterstwo przy kościele Matki Bożej Gromnicznej. Jego posługa była bardzo prężna, więc jego odejście będzie z uszczerbkiem dla tej wspólnoty. Ale cieszymy się, że teraz powróci do swojej macierzystej i będzie służył Kościołowi lokalnemu” – powiedział abp Mokrzycki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jubileusz na Manhattanie

2019-11-13 20:31

ks. Adrian Put

W parafii pw. Pierwszych Męczenników Polskich w Gorzowie dziękowano Bogu za 30 lat istnienia parafii. Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który jednocześnie wizytował dekanat Gorzów-Katedra.

Ks. Adrian Put
Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który jednocześnie wizytował dekanat Gorzów-Katedra.

Parafia pw. Pierwszych Męczenników Polskich powstała w 1989 roku. Utworzył ją bp Józef Michalik. Początkowo ośrodek duszpasterski powstał w szczerym polu. Dziś jest to największe osiedle Gorzowa i jednocześnie największa parafia w diecezji zielonogórskio-gorzowskiej. Pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła oraz całego kompleksu duszpasterskiego był ks. prał. Władysław Pawlik. Po nim parafią kierował ks. Jan Mikołajewicz, a dziś przewodzi jej ks. Bogusław Kaczmarek.

Zobacz zdjęcia: Jubileusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Jubileuszowa Msza święta zgromadziła wielu dawnych wikariuszy, którzy przez lata pracowali na gorzowskim Manhattanie.

W homilii bp Tadeusz przypomniał znaczenie męczeńskiej śmierci dla współcześnie żyjących na terenie naszej diecezji. Biskup podkreślił ogrom pracy, którą wykonali kapłani pracujący w tej części Gorzowa. - Męczennicy przypominają nam, że Bóg nie jest daleki, ale chce być blisko każdego i każdej z nas. Gdy dziś wspominany w liturgii Pierwszych Męczenników Polskich to chcemy pamiętać że to oni przynieśli na naszą ziemię Chrystusa. Bóg stał się dla nas bliski także dzięki ich życiu, posłudze i męczeńskiej śmierci. - podkreślił bp Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem