Reklama

Watykan

Watykan i Kościół australijski zaprzeczają informacjom o przelewach wielkich sum pieniędzy

Zarówno Stolica Apostolska jak i australijski Kościół katolicki zaprzeczają, jakoby w ciągu minionych siedmiu lat z Rzymu wysłano do Australii przelewy o wartości 1,8 mld dolarów – podaje Philip Pullella z agencji Reutersa.

2020-12-31 13:35

[ TEMATY ]

Watykan

Ks. Tomasz Lubaś

Amerykański watykanista powołuje się na opinię wyrażoną wczoraj przez wysokiego urzędnika Stolicy Apostolskiej, dobrze znającego finanse Watykanu, który stwierdził, że „taka kwota pieniędzy i ta liczba transferów nie opuściła Państwa Watykańskiego”. Zastrzegł on sobie anonimowość, i zapewnił, że Stolica Apostolska będzie żądała od władz australijskich szczegółów na temat konkretnego pochodzenia i przeznaczenia tych pieniędzy. „To nie są nasze pieniądze, ponieważ nie mamy takich pieniędzy”, powiedział. „Jestem absolutnie zdumiony” – dodał.

Chodzi o informacje podane do publicznej wiadomości w grudniu przez Australian Transaction Reports and Analysis Centre (AUSTRAC) – rządowej agencji odpowiedzialnej za wykrywanie, zapobieganie i przeciwdziałanie przestępstwom finansowym. Instytucja ta udzieliła odpowiedzi na zapytanie parlamentarne australijskiej senator Concetty Fierravanti-Wells, po raz pierwszy opublikowane przez gazetę The Australian.

Reklama

Według AUSTRAC transakcje te obejmowały one około 47.000 oddzielnych transferów.

Przewodniczący australijskiego episkopatu, arcybiskup Mark Coleridge z Brisbane powiedział agencji Reuters, że Kościół australijski nie wiedział o żadnych takich transferach.

Zapytanie Fierravanti-Wells dotyczyło funduszy przekazanych do Australii z Watykanu lub któregokolwiek z jego podmiotów, lub osób związanych z Watykanem czy też podmiotami watykańskimi od 2014 roku.

Reklama

Cytowany wcześniej urzędnik Stolicy Apostolskiej przypomniał, że Watykan ma około 100 osób prawnych, w tym szpitale i tym podobne, lecz nie mają one takich sum pieniędzy.

AUSTRAC stwierdził, że transfery wynosiły od 71,6 mln dolarów australijskich (55,2 mln dolarów USA) rocznie w 2014 roku do 581,3 mln dolarów (448,0 mln dolarów USA) w 2017 roku.

Urzędnik watykański powiedział agencji Reuster, że od 2014 roku Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA) wysłała do Australii mniej niż 800.000 euro (980.000 dolarów), głównie na wypłatę wynagrodzeń i wydatków na nuncjaturę apostolską, a także na pokrycie kosztów emerytur i podróży.

Podobnie, pieniądze wysłane do Australii przez Instytut Dzieł Religijnych (IOR) dla swoich klientów, zazwyczaj członków zakonów, dalekie były od kwot wymienionych przez AUSTRAC.

„Cały roczny budżet Stolicy Apostolskiej wynosi około 330 milionów euro. Dane liczbowe (AUSTRAC) są około cztery razy wyższe”, powiedział watykański, dodając, że informacje podane przez australijską instytucję rządową wglądają jak science fiction. Zaznaczył, że Stolica Apostolska pragnie się dowiedzieć, czy inni nielegalnie używali jej imienia, czy też imienia powiązanego z nią podmiotu do przelewania pieniędzy przez banki w innych krajach.

Natomiast arcybiskup Coleridge stwierdził, że fundusze nie zostały wykorzystane do rozliczeń finansowych z ofiarami wykorzystywania seksualnego lub do pokrycia kosztów prawnych związanych z procesem przeciw kardynałowi Georgowi Pellowi.

„Biorąc pod uwagę powszechne spekulacje, istnieje potrzeba wyjaśnienia", powiedział przewodniczący australijskiego episkopatu.

Kard. Pell pracował w Watykanie jako prefekt Sekretariatu ds. Gospodarki od roku 2014 do 2017, kiedy to powrócił do swojej ojczyzny, aby stawić czoła zarzutom wykorzystywania seksualnego. Spędził 404 dni w więzieniu, zanim jego wyrok został uchylony w kwietniu bieżącego roku, a obecnie przebywa w Rzymie. Nie odpowiedział na prośbę agencji Reutersa o komentarz.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: nowy kamerling i wicekamerling

[ TEMATY ]

Watykan

Quintanar / www.pl.wikipedia.org

Ojciec Święty mianował kard. Jean-Louis Taurana kamerlingiem, a abp Giampiero Glodera wicekamerlingiem Świętego Kościoła Rzymskiego. Dotychczas stanowiska te pełnili odpowiednio 80-letni obecnie kard. Tarcisio Bertone oraz niemal 78-letni abp Pier Luigi Celata.

Funkcja kamerlinga istnieje w Kurii Rzymskiej od r. 1017. Najważniejsze obowiązki spoczywają na nim w czasie wakansu na katedrze św. Piotra. Jest wtedy w Watykanie jedynym szefem dykasterii, który nie traci swego urzędu. Zarządza dobrami Stolicy Apostolskiej i zajmuje się organizacją pogrzebu papieża oraz konklawe.

CZYTAJ DALEJ

Bp Jezierski: ekumenizm to nie tylko debaty ale przede wszystkim sposób myślenia

2021-01-19 11:57

[ TEMATY ]

ekumenizm

episkopat.pl

Ekumenizm to nie tylko wspólne działania, debaty, ustalenia. To przede wszystkim sposób wrażliwości i sposób myślenia – zaznacza w komentarzu dla KAI bp Jacek Jezierski. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną odnosi się też do niedawnych słów prawosławnego arcybiskupa Abpa, że w Polsce brakuje wspólnych działań w ramach ekumenizmu praktycznego, czemu towarzyszy stagnacja w debatach doktrynalnych.

Pod hasłem „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc“ zaczerpniętym z Ewangelii św. Jana, od dziś do 25 stycznia br. obchodzony będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Mężczyźni św. Józefa podsumują jubileuszowy rok

2021-01-19 21:55

Fot. Mężczyźni Świętego Józefa we Wrocławiu

Mężczyźni Świętego Józefa we Wrocławiu zapraszają na kolejne spotkanie oraz do wspólnej modlitwy i uwielbienia Jezusa Chrystusa.

Tym razem będą Bogu oddawać cześć w piątek 22 stycznia 2021 w kościele pw. Najświętszej Marii Panny na Piasku we Wrocławiu. Wydarzenie rozpoczyna się o 18.45 spowiedzią oraz adoracją Najświętszego Sakramentu. Ze względu na istniejące obostrzenia dotyczące ilości uczestników wymagana jest rejestracja udziału na stronie internetowej wspólnoty https://mezczyzniwewroclawiu.pl/zawierzenie-sw-jozefowi/.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję