Reklama

Bielsko na trasie peregrynującej między oceanami ikony

25 sierpnia bielski kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa będzie jedynym miejscem w naszej diecezji, gdzie zagości peregrynująca od Władywostoku do Fatimy kopia ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Obecność obrazu w Bielsku-Białej będzie okazją do włączenia się w wielką modlitwę o zwycięstwo cywilizacji życia w walce, która ma już zasięg globalny

Stolica naszej diecezji znalazła się na trasie peregrynacji „Od oceanu do Oceanu”, liczącej 18 tys. km i przebiegającej przez 23 kraje Azji i Europy. Ikona przybędzie do bielskiej świątyni z Krakowa w sobotę 25 sierpnia o godz. 13.30 i pozostanie tam do niedzielnego poranka 26 sierpnia. W tym czasie przed obrazem Matki Bożej modlić się będą delegacje poszczególnych parafii i dekanatów według ustalonego programu. Organizatorzy przewidzieli m.in. Godzinę Miłosierdzia, Nieszpory Maryjne, Różaniec, Apel Jasnogórski, Drogę Krzyżową i Godzinki. W ramach czuwania zostaną odprawione trzy Msze św. Pierwszej, celebrowanej o godz. 18.30 przewodniczyć będzie bp Piotr Greger. O północy maryjną Pasterkę poprowadzi ks. dr Marek Studenski, a o godz. 6.15 celebracji eucharystycznej przewodniczyć będzie ks. Jacek Pędziwiatr.
Pomysł peregrynacji maryjnego wizerunku zrodził się w kręgach obrońców życia. 28 stycznia 2012 r. w Częstochowie odbyło się spotkanie międzynarodowego komitetu peregrynacji złożonego z działaczy pro-life z 18 krajów. Na Jasnej Górze liderzy ruchów obrony życia złożyli przed Matką Bożą w częstochowskiej ikonie Akt Powierzenia Maryi Ochrony Cywilizacji Życia i Miłości. Tego samego dnia abp Stanisław Nowak poświęcił kopię przeznaczoną do peregrynacji, która została uroczyście przyłożona do oryginału.
„Peregrynacja Ikony Częstochowskiej «Od Oceanu do Oceanu» przez świat w obronie życia jest wydarzeniem historycznym, bez precedensu, i ma olbrzymie znaczenie. Wyrażam moją wielką radość i serdeczne podziękowanie tym wszystkim, dzięki którym Matka Boża przemierza świat w znaku jasnogórskiego Obrazu i przypomina o wartości i godności życia ludzkiego od poczęcia po jego śmierć” - napisał w specjalnym przesłaniu przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski.
Zgodnie z planem nakreślonym przez organizatorów obraz peregrynować będzie przez Polskę przez 15 dni, począwszy od 12 sierpnia. Dotychczas Matka Boża w kopii jasnogórskiego obrazu nawiedziła m.in. Białystok, sanktuarium w Gietrzwałdzie, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz i Toruń. Zanim trafi do Bielska-Białej przywitają go wierni w Warszawie, Łodzi, Piekarach Śląskich, Krakowie i Łagiewnikach. Modlitwa w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa będzie ostatnim polskim przystankiem peregrynującej z Władywostoku do Fatimy ikony Czarnej Madonny. W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej o godz. 8.00 opuści bielską świątynię i zostanie przekazana czeskim katolikom.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Włoch przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych

2022-12-03 13:36

[ TEMATY ]

Watykan

Papieskie Dzieła Misyjne

Episkopat News

Ojciec Święty mianował wielebnego księdza Emilio Nappa, dotychczas urzędnika Sekretariatu ds. Ekonomicznych, sekretarzem pomocniczym Dykasterii ds. Ewangelizacji i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych, nadając mu godność arcybiskupa i powierzając mu stolicę tytularną Satriano – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Arcybiskup-nominat Emilio Nappa urodził się 9 sierpnia 1972 roku w Neapolu. Święcenia kapłańskie dla diecezji Aversa przyjął 28 czerwca 1997 r. Doktorat z teologii uzyskał w 2004 roku na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Pełnił różne funkcje w diecezji, m.in. rektora kościoła San Rocco, dyrektora i profesora zwyczajnego teologii fundamentalnej w Międzydiecezjalnym Wyższym Instytucie Nauk Religijnych świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kapui oraz kanonika katedry. Ponadto był lokalnym współpracownikiem Nuncjatury Apostolskiej we Włoszech oraz urzędnikiem Sekcji Spraw Ogólnych Sekretariatu Stanu. Od września 2022 roku jest urzędnikiem Sekretariatu ds. Ekonomicznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję