Reklama

W wakacje też wychowują

Powoli wakacyjny czas dobiega końca. Warto więc, wzorem lat ubiegłych, zerknąć na liczby wskazujące na wychowawczo-opiekuńcze inicjatywy, które podejmowali kapłani i świeccy naszej diecezji organizując różnego rodzaju wypoczynek. Wydaje się, że w czasach, kiedy tak mało mówi się dobrze o Kościele dobrze, jest mieć na podorędziu konkretne dane będące dowodem, że Kościół właśnie nie tyle bierze od państwa, ile temu państwu służy, najczęściej dokładając do wypoczynku młodego pokolenia. Pisząc Kościół, mam tu na myśli zarówno osoby duchowne, kapłanów, siostry zakonne, jak i świeckich. Jedni i drudzy bardzo często poświęcają czas swoich urlopów, by ów wypoczynek zorganizować i doprowadzić do szczęśliwego końca.
Za podstawę do poniższego opracowania posłużyła baza prowadzona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. 1 marca 2010 r. weszło w życie rozporządzenie w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania. Jednym z owoców zmian prawnych jest uruchomienie elektronicznej bazy wypoczynku. Według zamierzeń prawodawcy baza ta ma służyć organizatorom wypoczynku oraz rodzicom i organom kontrolnym.
W roku 2012 w tejże bazie znalazło się 38 podmiotów związanych z diecezją bielsko-żywiecką organizujących wakacyjne turnusy dla dzieci i młodzieży. Parafie, wspólnoty i ruchy katolickie oraz indywidualnie zgłaszający organizowany przez siebie wypoczynek kapłani, zorganizowali wakacyjne wyjazdy, rekolekcje lub stacjonarne kolonie (stanowiące jednak bardzo mały procent) dla 2300 dzieci i młodzieży. W porównaniu z danymi sprzed 2 lat liczba ta wrosła o prawie 10 proc. (wtedy na wakacje „z Kościołem” wyjechało 2072 osoby. Zwiększyła się także liczba organizatorów: z 25 w 2010 r. do wspomnianych 38 podmiotów w roku 2012).
Przepisy letniego wypoczynku stawiają przed organizatorami bardzo konkretne wymagania. Należy do nich m.in. opracowanie programu wypoczynku, zapewnienie dzieciom opieki medycznej i wychowawczej. Bardzo często tę ostatnią pełnią współpracujący z duszpasterzami członkowie różnych wspólnot parafialnych, nauczyciele, animatorzy, studenci. Podczas gdy praca na, nazwijmy to „komercyjnych koloniach” przynosi organizatorom i wychowawco jakieś, choćby małe profity, to w wypadku wypoczynku organizowanego przez parafie czy instytucje kościelne najczęściej jest to praca społeczna (warto dodać, że kurs wychowawcy kolonijnego też nie kosztuje kilkadziesiąt zł, lecz oscyluje w granicach 150-200 zł).
Gwoli sprawiedliwości trzeba pamiętać, że organizujący wypoczynek duszpasterze, o ile jest to możliwe, sięgają po finansową pomoc do kasy parafialnej, samorządowej czy dobijając się do prywatnych sponsorów. Jeśli zależy im na tym, by mogły pojechać także uboższe dzieci, co jest prawie powszechną praktyką, to muszą starać się o zminimalizowanie kosztów, które ponieść muszą rodzice, aby ich pociechy mogły na odpoczynek wyjechać. Na koniec dodajmy, że księża bardzo często poświęcają część należnego sobie urlopu, by prowadzić rekolekcje czy kolonie.
Z prostej analizy danych we wspomnianej bazie wynika, że to właśnie Kościół należy do najbardziej aktywnych instytucji organizujących letni wypoczynek. Zamieszczone dane nie stanowią z pewnością pełnej informacji o tejże aktywności, gdyż nie wszyscy zgłaszają swoje inicjatywy. Sztandarowym przykładem może być tutaj rowerowa wyprawa Tour de Istambuł, którą dla młodzieży studenckiej zorganizował ks. Grzegorz Kierpiec z parafii św. Judy Tadeusza w Łodygowicach; nie znajdziemy w rządowej bazie także Diecezjalnej Pielgrzymki na Jasną Górę, a przecież gros jej uczestników stanowią ludzie młodzi.
Konstatując: powyższe uwagi (a mogło być ich tutaj o wiele więcej) nie mają na celu chlubienie się statystykami. Kościół, także nasz diecezjalny, podejmuje wychowawcze dzieło głównie dlatego, by móc młodym mówić o Bogu, uczyć codziennej modlitwy, pokazać czym jest prawdziwa wspólnota wiary. To jest przecież jego najważniejsza misja, a proces wychowawczy jest jej pochodną. Będzie to czynił niezależnie od tabelek, rządowych i ministerialnych statystyk. Te ostatnie mogą być jednak konkretnym argumentem wobec tych, którzy nie widzą lub nie chcą widzieć dobra, które wokół nich się dzieje, nie tylko w wakacje.

Letni wypoczynek dzieci i młodzieży organizowany przez parafie, wspólnoty i organizacje kościelne diecezji bielsko-żywieckiej według bazy danych Ministerstwa Edukacji Narodowej

Powiat

Ilość parafii
(podmiotów organizujących wypoczynek)

Ilość dzieci i młodzieży objętych wypoczynkiem

miejsca wypoczynku

bielski

8

387

pomorskie, zachodniopomorskie, małopolskie, podkarpackie, śląskie

miasto Bielsko-Biała

8

703

pomorskie zachodniopomorskie, małopolskie, podkarpackie śląskie

cieszyński

9

357

pomorskie, zachodniopomorskie, śląskie

żywiecki

5

271

pomorskie, warmińsko-mazurskie

wadowicki

2

210

pomorskie

oświęcimski

6

372

pomorskie, zachodniopomorskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie

razem

38

2300

(Więcej szczegółów można zobaczyć na www. men.gov.pl w zakładce wypoczynek dzieci i młodzieży)
(oprac. PB)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prof. M. Melnyk: Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…

2022-12-03 08:00

[ TEMATY ]

Ukraina

Franciszek

wojna na Ukrainie

Grzegorz Gałązka

„Papieskie słowa i obrzędy związane z wojną rosyjsko-ukraińską są nierozłączne. Papież często więcej komunikuje przez obrzęd, gest i symbole religijne niżeli przez tekst werbalny. Papież wojnę przeżywa w sakralnej przestrzeni znaków i symboli. Papieskie myśli można «widzieć» na kilku poziomach komunikacyjnych” – pisze prof. Marek Melnyk w artykule pt. „Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…”.

Teolog i religioznawca, zajmujący się historią Kościoła greckokatolickiego i dialogiem polsko-ukraińskim z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, zaznacza: „Gdybyśmy wyraźnie oddzielili papieskie słowa i symbole, przez które mówi o wojnie na ziemi ukraińskiej, to jego przekaz zawiera wyraźne potępienie wojny jako uobecnienie zła w zbawionym świecie. Papież nieustannie przypomina, że zło jest a nie powinno być. Papież jest zrozumiały bez słów. Jego komunikat wykracza poza to, co można zwerbalizować, uchwycić pojęciami, wypowiedzieć, napisać. Papież chce być zrozumiany przez mowę gestu, symbolu, misterium”.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert z okazji szczytu OBWE

2022-12-02 15:13

[ TEMATY ]

Łódź

archidiecezja łódzka

Szczyt OBWG

Marek Kamiński

W Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina odbył się specjalny koncert z okazji konferencji Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Do Łodzi na szczyt przyjechało dwustu delegatów z ponad pięćdziesięciu krajów świata. 

CZYTAJ DALEJ

Polska stara się odzyskać dzieła sztuki zagrabione przez Niemcy podczas II WŚ

2022-12-03 08:06

[ TEMATY ]

II wojna światowa

dzieła sztuki

Domena publiczna

Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami

Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami

Straty polskiej kultury w czasie II wojny światowej i dokonanych w tym okresie kradzieży przez Niemcy i Związek Sowiecki są szacowane na 516 tys. obiektów; 66 tys. z nich jest opisanych w katalogu dzieł utraconych. Polskie władze nigdy nie przestaną poszukiwać zagrabionych w tym czasie dzieł sztuki - podkreśla wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

"Szacuje się, że na skutek działań wojennych prowadzonych przez Niemcy i Związek Sowiecki oraz w wyniku dokonanych przez tych najeźdźców kradzieży na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w granicach z 1945 r. zniknęło z jej zbiorów ponad 516 tysięcy dzieł sztuki" - pisał prof. Gliński w artykule z okazji tegorocznego Narodowego Dnia Niepodległości opublikowanym na portalu Wszystko co Najważniejsze i w wielu światowych mediach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję