Reklama

Temat tygodnia

Sierpień - miesiąc walki ze zniewoleniem

Ziemio, która nie przestajesz być cząstką naszego czasu. Ucząc się nowej nadziei, idziemy poprzez ten czas ku ziemi nowej. I wznosimy ciebie, ziemio dawna, jak owoc miłości pokoleń, która przerosła nienawiść” (Karol Wojtyła, „Myśląc Ojczyzna...” (1974).
Sierpień, rozbudowany pamięcią o Polsce i Polakach, prowadzi nas w prostej linii do słynnej Bitwy Warszawskiej - Cudu nad Wisłą i jest miesiącem bardzo pouczającym. Polska poczuła się wtedy zapewne najbardziej sobą, bo broniła nie tylko siebie, ale i Europy. O krwi polskich żołnierzy należy dzisiaj szczególnie pamiętać. Będą zawsze różne opinie, ale co do sprawy wolności Ojczyzny opinia jest jednoznaczna: obroniliśmy ją w 1920 r. Lecz to nie był koniec. Przyszedł burzliwy czas przygotowujący wybuchu II wojny światowej i czas września pełnego lęków, niepokoju i łez. Przyszedł również inny tragiczny sierpień - czas Powstania Warszawskiego. Patrzymy na zdjęcia młodych chłopców i dziewcząt, w oczach których malowała się wielka miłość Ojczyzny i waleczność w jej obronie, w obronie normalnego życia Polaków. Niektórzy kwestionują dziś potrzebę tej walki zbrojnej, mówią wręcz, że nie było to rozsądne i roztropne. Ale tam, gdzie chodzi o wolność, to najzwyczajniej trzeba się o nią troszczyć, a często trzeba ją sobie wywalczyć.
My zawsze stawaliśmy gotowi do tej walki, kiedy tylko zaistniała taka potrzeba, i walczyliśmy za wolność naszą i waszą - za wolność narodów i ludów. Taka była polska filozofia. Dlatego sierpień jest dla nas szczególnym znakiem czasu wyzwalającego do wolności, do tego, co lepsze, piękniejsze, co sprzyja człowiekowi.
Obok wielu innych wydarzeń jest w naszej polskiej historii także Sierpień 80, a w nim zryw wolnościowy robotników sprzeciwiających się komunizmowi. Jakże wielu poszło wtedy do więzień, a później często zostało zmuszonych do wyjazdu za granicę, ale nie chcieli zgodzić się na Polskę nieprawdziwą, nie naszą, na Polskę zakneblowaną w swym rozwoju.
Dzisiaj biskupi polscy wzywają naród w sierpniu do podjęcia jeszcze jednego ważnego zadania. To walka z wielkim zniewoleniem narodu przez alkohol, co skutkuje tak wieloma wypadkami drogowymi i nieszczęściami wielu polskich rodzin. Bo jest dla nas sierpień miesiącem zrywu wolnościowego i trzeba też nierzadko pokonać wroga, który jest w nas, pokonać zło, które niszczy naród, powoduje, że ludzie pracują na pomniejszenie swojego człowieczeństwa.
Zechciejmy więc w sierpniu 2012 r. z jednej strony uczcić tych, którzy zginęli w 1920 r. w Bitwie Warszawskiej, tych, którzy polegli w Powstaniu Warszawskim, którzy walczyli w obronie Polski i polskości w ciągu powojennych lat naszych zmagań o wolność. Pamiętajmy też, że o wolność musimy się bić każdego dnia, także z samym sobą, wybierając prawdziwe dobro, a nie to, co stanowi zniewolenie dla ludzkości. Niech patronem będzie nam tu sługa Boży - kard. Stefan Wyszyński - wielki obrońca „wszystkiego, co Polskę stanowi”. Bo tak jak ojciec i matka, jak rodzinny dom, jak pamiątki rodzinne, zdjęcia, które nas łączą, jednoczą, „umieszczają” w jednym miejscu, sprawiają, że czujemy się ważni - tak ważny jest nasz zdrowy polski dom, nasza Ojczyzna.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Geolog: trzęsienia ziemi w Turcji są związane ze specyficznym położeniem geograficznym

2023-02-06 17:20

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Trzęsienia ziemi w Turcji są zjawiskiem naturalnym. Odpowiada za nie specyficzne położenie geograficzne. „Wiedzieliśmy, że trzęsienie ziemi w Turcji wystąpi w perspektywie kilku lub kilkunastu lat” – powiedział PAP prof. Jerzy Żaba, geolog z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Epicentrum trzęsienia, które nastąpiło w poniedziałek o godz. 4.17 czasu lokalnego (godz. 2.17 w Polsce), znajdowało się na głębokości 10 km, 37 kilometrów na północny zachód od liczącego ok. 2 mln mieszkańców tureckiego miasta Gaziantep, położonego blisko granicy z Syrią - przekazało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Pierwotne wstrząsy miały magnitudę 7,8. Po nich doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych; najsilniejsze o magnitudzie 6,6. Wstrząsy odczuwalne były także w Egipcie, Libanie i na Cyprze.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu złożył kondolencje po trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-07 08:27

[ TEMATY ]

Turcja

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Swoją modlitwą obejmuję wszystkich zmarłych i ich rodziny, a także poszkodowanych w tej katastrofie, zapewniając o mojej duchowej bliskości – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w kondolencjach po trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii.

Publikujemy pełny tekst kondolencji:

CZYTAJ DALEJ

Chcemy być traktowani z miłością

2023-02-07 17:17

[ TEMATY ]

młodzież

II Synod Młodych

młody Kościół

list młodych do księży

Katarzyna Krawcewicz

II Synod Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbył się w listopadzie 2022 roku

II Synod Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbył się w listopadzie 2022 roku

Owocem II Synodu Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej jest list młodzieży do księży. Został on rozesłany do wszystkich kapłanów pracujących na naszym terenie. Czego pragnie młody Kościół, a co go boli? Co młodzież kocha w Kościele? Zachęcamy do zapoznania się z trzecią częścią listu.

„Kolejny problem to brak dbałości co do celebrowania Eucharystii czy podczas spowiedzi świętej. To piękne sakramenty, z których czerpiemy z wielką wdzięcznością. Jednak gdy widzimy, że kapłan ściągnął kazanie z Internetu, a ze sprawowaniem mszy ogromnie się spieszy i nie dba o przekazanie największej tajemnicy naszej wiary, czujemy się pokrzywdzeni. Chcemy piękna w Kościele, jakości, autentyczności. Brakuje nam też prawdziwej katechezy liturgicznej, chcemy wiedzieć i rozumieć, co dzieje się na liturgii, by nie wykonywać pustych znaków i nie wypowiadać słów bez pokrycia. Dodatkowo spowiedź święta, która ma nas pokrzepić, umocnić i obyć w Bożym Miłosierdziu staje się często czasem krytykowania czy wyrzucania swoich prywatnych frustracji przez księży. Sakrament pokuty i pojednania często jest dla nas trudny i gdy przychodzimy skruszeni i pokorni do konfesjonału, nie pomaga nam krzyk. Drogi Księże, w takich sytuacjach potrzeba nam dobra i opieki. Nie chodzi nam o to, by kapłani „słodzili” nam podczas spowiedzi, ale wiemy, że wszystko można powiedzieć na wiele różnych sposobów. Gdy dostrzegamy swój grzech i chcemy oddać się Bogu, chcemy być traktowani z miłością.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję