Reklama

Mądrość dla pokornych

Niedziela podlaska 34/2012

„Nie bądźcie przeto nierozsądni, lecz usiłujcie zrozumieć, co jest wolą Pana”
(Ef 5, 17)

Nazwanie kogoś głupcem jest i niekulturalne, i… ryzykowne, chociaż bywa obiektywnie prawdziwe. Nie chodzi nam o epitety, lecz o Prawdę, która przemawia nieraz w sposób bardzo dosadny, by przypomnieć wszystkim, którzy „tylko w tym życiu pokładają nadzieję”, że jest inny świat, że trzeba nam perspektywy wieczności, by sensownie i mądrze urządzać swoją doczesność.
Zawarta w Księdze Przysłów pochwała mądrości sugeruje jej osobowy charakter. Zaproszenie przez nią na ucztę „prostaczków” niedwuznacznie podkreśla, że jej nauk nie będą słuchać - ponieważ nie są do tego zdolni - ludzie pyszni. „Prostaczkowie” muszą również wyzwolić się z tego, co jest „głupotą” i prowadzi do śmierci. Ich szczęściem jest, że potrafią zaufać, że są świadomi własnych braków i chcą słuchać pouczeń. W pewnym sensie tę osobową mądrość można ujrzeć w Chrystusie. Kiedy Jezus wskazuje na konieczność karmienia się Jego Ciałem, by zyskać życie wieczne, słuchacze okazują pychę, wyżej stawiając swoje ludzkie dociekania („Jak On może nam dać swoje ciało…?”) niż zawierzenie Temu, który godzien jest wiary chociażby ze względu na to, co dotychczas powiedział i uczynił. W swojej ocenie są „mądrzy”, ale ich pozornie logiczne myślenie prowadzi na manowce. Każdy, kto zobaczy Chrystusa ukrzyżowanego, przechodzącego przez bramę śmierci, a następnie zmartwychwstałego w chwalebnym Ciele, będzie mógł ocenić, że nie tylko jest możliwe spożywanie tego Ciała, ale również doświadczenie tego, że Ono naprawdę daje życie - życie w łasce i życie wieczne. Apostoł poucza o potrzebie korzystania z „chwili sposobnej”: brak rozsądku przeciwstawia „usiłowaniu zrozumienia, co jest wolą Pana”. Św. Paweł apeluje o trzeźwość, by ustrzec się niebezpieczeństwa grzechu, bardziej jednak podkreśla wagę wspólnotowej modlitwy (wszystko na to wskazuje, że chodzi o Eucharystię). Mądrość prowadzi do obcowania z Bogiem, a przez to jej dary stają się udziałem wiernych.
Eucharystia jest rzeczywistością niezwykle wymagającą. Wszelkie porównania z ziemskim pokarmem wypadają bardzo blado, ponieważ istotą tego niezwykłego wydarzenia jest spotkanie człowieka z Bogiem - spotkanie intymne, mimo tego, że odbywa się na oczach wiernych. Mądrość uczy nas pokory, która - wychodząc od uznania własnej niegodności - prowadzi do przyjęcia Miłości nieskończonej, Miłości znajdującej radość w udzielaniu się nam. Czy tę radość podzielam jako „przyjmujący” Boży Dar? Czy dzięki Niemu żyję jak przystoi żyć człowiekowi odkupionemu?

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta z koszem róż

Niedziela kielecka 30/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

TER

Św. Dorota

Św. Dorota

Św. Dorota w przeszłości była bardzo popularną męczennicą, czczoną w całej Europie. Również w Polsce była patronką wielu kościołów i w wielu miała swoje ołtarze. Jest patronką kościoła w Krasocinie

Święta Dorota należy do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli, w poczet których Kościół katolicki zaliczył tych, których wstawiennictwo u Boga uznał za wyjątkowo skuteczne. Większość z nich żyła za przełomie III i IV wieku za panowania cesarza Dioklecjana, który z wyjątkowym okrucieństwem tępił wyznawców Chrystusa. Została zgładzona z ręki oprawców w czasie panowania cesarza ze Splitu.

CZYTAJ DALEJ

Najlepszą szkołą modlitwy jest sama modlitwa

2023-02-06 07:04

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwy wschodnich Ojców Kościoła przeżywają prawdziwy renesans. Wpisują się we współczesne zainteresowanie życiem duchowym i tradycjami ascetycznymi. Przybliżają myśl chrześcijańskiego Wschodu. Są potrzebne w czasach, gdy wielu poszukuje hinduskich czy buddyjskich metod ascezy i medytacji, a nie poznaje własnego dziedzictwa duchowego.

Mimo że teksty te powstały w środowisku mnichów, nie są zarezerwowane dla zakonników, duchownych, mistyków czy specjalistów od duchowości. Przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną prowadzić autentyczne życie wiary. Przybliżają sposoby modlitwy osobistej, którą można praktykować w każdych warunkach. Pomagają lepiej i chętniej się modlić.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję