Reklama

Białorusini pokochali Kaczyn

Niedziela kielecka 34/2012

Język białoruski w te wakacje można było często usłyszeć w ośrodku wypoczynkowym w Kaczynie, odbyły się tam bowiem trzy udane turnusy dla dzieci i młodzieży z Białorusi - dwa (lipcowe) zorganizowane przez kielecką Caritas oraz sierpniowy, przygotowany przez Fundację „Pomost”.
- Uczestnicy białoruskich turnusów zasługują na pochwałę: grzeczni, zdyscyplinowani, chętni do udziału w naszych programach i propozycjach spędzania czasu w Polsce i na Kielecczyźnie - mówi szef ośrodka ks. Bogusław Bochenek. - Poza tym pogoda dopisała, komary wyjątkowo nie dokuczały, więc 150 osób z Białorusi dobrze się czuło w podkieleckim Kaczynie.
Uczestnicy lipcowego wypoczynku, czyli dwóch turnusów, liczących łącznie sto osób, pochodzili z parafii Miłosierdzia Bożego w Grodnie. To największa - ok. 40-tysięczna katolicka parafia na Białorusi. Opiekunami grup były siostry zakonne, alumni grodzieńskiego Wyższego Seminarium Duchownego i studenci pedagogiki. Celem pobytu dzieci polonijnych był wypoczynek oraz poznawanie historii i tradycji kraju przodków. - Dzieci uczestniczyły w pielgrzymce do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, poznawały zabytki Krakowa i Kielc, wędrowały po szlakach Gór Świętokrzyskich, odwiedziły najstarsze polskie sanktuarium na Świętym Krzyżu oraz Park Jurajski w Bałtowie - informuje ks. Krzysztof Banasik, wicedyrekor kieleckiej Caritas. - Zorganizowano dla nich także zajęcia sportowe, rekreacyjne, wyjazdy na basen, były codzienna Msza św., nabożeństwa i modlitwy.
Kolonie polonijne są częścią Wakacyjnej Akcji Caritas (w Karpaczu, Pogorzelicy i Kaczynie Caritas Diecezji Kieleckiej zorganizowała 10 turnusów dla ok. 900 dzieci z rodzin ubogich i dysfunkcyjnych z terenu diecezji kieleckiej. Ok. 400 dzieci uczestniczy w półkoloniach).
Z kolei 50-osobowa grupa katolików z północnej Białorusi przebywała w Kaczynie od 28 lipca do 11 sierpnia, a koloniom patronowała kielecka Fundacja „Pomost” (Fundację „Pomost” powołała Caritas Diecezji Kieleckiej w 2009 r.). Fundacja pozyskała dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Zagranicznych na kolonie dla Białorusinów, a ks. Bochenek zadbał o atrakcje i sprawną organizację wypoczynku.
Białorusini z sierpniowego turnusu w Kaczynie, w wieku 10-15 lat, wszyscy bez wyjątku byli katolikami, wielu z nich miało polskie korzenie. Związani z katolickimi parafiami w Naroczy i w miejscowości Miadzioł, mieszkają w urokliwych okolicach jeziora Narocz. - U nas jest pięknie, ale Polska też jest bardzo piękna, szczególnie góry - mówi Masza Baradonowa z Madzioła, która w Polsce bawi po raz piąty. Jest zauroczona językiem polskim i śpiewem w kościele, sama chętnie także śpiewa w Kaczynie. Wika Ławrynajtin gości w Kaczynie po raz trzeci. Lubi przyrodę - podobają się jej okolice Kaczyna i Góry Świętokrzyskie, dobrze wspomina udział w warszawskiej „Parafiadzie”, już nie może się doczekać wycieczki do Wieliczki...
W 14-dniowym programie pobytu znalazło się m.in.: zwiedzanie starówki krakowskiej z Wawelem, Wieliczki, sanktuarium na Świętym Krzyżu, Kielc, wyprawa do Parku Jurajskiego w Bałtowie, wyjazdy na basen „Perła” w Morawicy, zalew w Borkowie.
Była też możliwość skorzystania z codziennej Mszy św. - na zasadzie dobrowolności - i zdecydowana większość meldowała się w kościele Matki Bożej Częstochowskiej i bł. Jana Pawła II. - To dzieciaki z katolickich parafii, w Naroczy są karmelici, a katolicka parafia ze Świru od dawna z nami współpracuje - mówi ks. Bochenek. Nazywa pobyt kolonią z elementami katolickimi i zaznacza, że Kaczyn jest dostępny nie tylko dla polonusów - zaledwie nieliczni z sierpniowego turnusu mieli polskich przodków, większość nie mówi po polsku.
Teresa Kalczinskaja, nauczycielka z Naroczy, po raz piąty jest w Kaczynie jako wychowawca białoruskiej grupy. Zauważa piękne położenie ośrodka - w lesie, blisko zalewu w Borkowie, ale i w bliskości Kielc oraz bardzo dobrą organizację pobytu, zapewnioną przez polskiego księdza.
Białorusini goszczą w Kaczynie od 10 lat. Ośrodek, niegdyś caritasowski, od 2009 r. prowadzi kielecka Fundacja „Pomost”, powołana przez Caritas. Planowana jest rozbudowa bazy wypoczynkowej ośrodka, który wzbogaci się o pięć nowych domków. Prace w Kaczynie ruszają prawdopodobnie jesienią 2012 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej

2023-02-05 09:27

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Karol Porwich/Niedziela

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej będzie odbywało się zgodnie z nową instrukcją. Przygotowanie młodzieży ma trwać dwa lata, a jego celem jest przypomnienie podstawowych praw życia chrześcijańskiego, zintensyfikowanie życia religijnego i pomoc w odnalezieniu się w we wspólnocie Kościoła, w szczególności pomoc w odkrywaniu powołania życiowego.

Inicjatorem powstania instrukcji jest biskup kaliski Damian Bryl, który zauważył potrzebę ujednolicenia sposobu przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję