Reklama

Nie spowalniajcie kroku...

Niedziela sandomierska 34/2012

Wczesnym rankiem 2 sierpnia wyruszyła jubileuszowa 30. Piesza Pielgrzymka z Janowa Lubelskiego na Jasną Górę. Mszy św. inaugurującej rekolekcje w drodze przewodniczył bp Edward Frankowski, w otoczeniu miejscowych duszpasterzy oraz byłych kierowników i przewodników janowskiej pielgrzymki.
Podczas homilii Ksiądz Biskup, nawiązując do rozpoczynającego się właśnie miesiąca trzeźwości, przypomniał o idei trzeźwości i uwrażliwił na wiele patriotycznych rocznic przeżywanych w sierpniu. Ukazywał heroiczność postaw, wskazując, że największą wartością dla nas jest Bóg, Honor i Ojczyzna.
4 sierpnia, do idącej od dwóch dni pielgrzymki z Janowa Lubelskiego, dołączyły idące po raz 29. kolumny ze Stalowej Woli, Sandomierza i Ostrowca Świętokrzyskiego.
W sandomierskiej bazylice katedralnej spotkały się kolumny janowska i sandomierska. Przed rozpoczęciem wspólnej Mszy św. do zgromadzonych przemówił bp Krzysztof Nitkiewicz. Nawiązując do tematyki pielgrzymowania zwrócił się do pątników: - Pielgrzymka jest wyrazem waszej żywej wiary i to dzięki niej jest żywy i wydaje wspaniałe owoce nasz sandomierski Kościół. Nie spowolniajcie kroku, dosłownie i w przenośni. Niech nasza wzajemna miłość, poczucie odpowiedzialności jeden za drugiego, dalej budują Kościół - nasz wspólny dom. Niech staną się znakiem dla wątpiących, obojętnych i niszczących kościelną wspólnotę od środka i na zewnątrz - mówił do zgromadzonych Biskup Ordynariusz. Na zakończenie wraz z bp. Edwardem Frankowskim udzielili pątnikom błogosławieństwa.
Wszystkie cztery kolumny spotykają się przed Częstochową, aby wspólnie, jedną pielgrzymką sandomierską wejść i pokłonić się Jasnogórskiej Królowej Polski.

Janów Lubelski

Kierownikiem kolumny janowskiej jest ks. Sławomir Machowski, a przewodnikami: ks. Michał Majecki i ks. Piotr Tylec. Posługę ojca duchowego pełni ks. Krzysztof Lipski. Pomaga jeszcze 2 kapłanów, 2 diakonów, 3 kleryków. Grupę kilku osób niepełnosprawnych na wózkach wyprowadził ks. Michał Budzyński. Łącznie w dwóch grupach wyruszyło 460 osób. Pielgrzymkę pożegnali kapłani z dekanatu na czele z ks. dziekanem Jackiem Staszakiem, ks. Jackiem Beksińskim i ks. inf. Edmundem Markiewiczem oraz wieloletnim pielgrzymem ks. Henrykiem Samulem. Pątnicy wyruszyli ku Modliborzycom i Brzezinom, aby pierwszy dzień zakończyć w Zaklikowie i Lipie.

Reklama

Sandomierz

Za organizację kolumny sandomierskiej jest odpowiedzialny ks. Sylwester Dul. Ze stolicy diecezji wyruszyły 3 grupy, prowadzone przez ks. Grzegorza Polaka, ks. Czesława Gumieniaka i ks. Rafała Cudziło, wspieranych jeszcze przez 8 kapłanów, diakona, kleryka i siostrę zakonną. Razem ku Jasnej Górze ruszyło ok. 400 pątników.
Tradycyjnie do pielgrzymki dołączyli: diakon i 5 kleryków z Grodna wraz z ks. Jerzym Lewińskim. Z katedry grupę wyprowadzał ks. dziekan Krzysztof Rusiecki.

Stalowa Wola

Kolumnę stalowowolską prowadzi ks. Adam Węglarz, a za poszczególne grupy odpowiadają: ks. Marian Zaręba, ks. Krzysztof Kuśmider, ks. Ryszard Sałek, ks. Krzysztof Szary, ks. Jacek Zieliński i ks. Bogdan Piekut. Ojcem duchownym pielgrzymki jest ks. Michał Mierzwa. Łącznie w grupie tej pielgrzymuje 1215 pątników, 28 kapłanów, 6 diakonów, 13 kleryków, 8 sióstr zakonnych.
W konkatedrze Mszy św., rozpoczynającej pątniczy szlak, przewodniczył ks. Krzysztof Kida.

Ostrowiec Świętokrzyski

Kolumnie ostrowieckiej przewodzi ks. Rafał Kułaga. Pierwszą grupę „złotą” w kościele św. Michała pożegnał ks. Jan Sarwa, a poprowadził na pątniczy szlak ks. Marcin Polak. Drugą „błękitną” w kościele Matki Bożej Saletyńskiej wyprowadził ks. Zbigniew Wiatrek, a jej przewodnikiem został ks. Zbigniew Gajewski. Łącznie z Ostrowca Świętokrzyskiego pielgrzymuje 288 osób w tym 9 kapłanów, diakon, 6 kleryków, 2 siostry zakonne.

Zaplecze pielgrzymki

Oprócz duchowego wymiaru pielgrzymki niezwykle ważne dla jej dobrego funkcjonowania jest sprawnie działająca baza techniczna. Poczynając od sekretariatu i transportu poprzez łączność, służby porządkowe i kwatermistrzowskie, aż do grup muzycznych i liturgicznych. Na pielgrzymce nie może zabraknąć także służby zdrowia. Kierownicy kolumn i grup muszą zatroszczyć się, by pielgrzymka mogła być duchowym przeżyciem, ale bezpiecznie przeprowadzonym.

Pielgrzymowanie duchowe

Pielgrzymka to wielki wysiłek fizyczny, ale również duchowy. Nie każdy może przemierzać dziesiątki kilometrów pieszo. Każdy jednak może wspierać duchowo idących ku Częstochowie. Pątnikom towarzyszymy modlitwą i ofiarowanymi cierpieniami. W Janowie Lubelskim, gdzie duchowo pielgrzymuje się już kilkanaście lat, pozostało w swoich domach kilkadziesiąt duchowych pątników. Pielgrzymi duchowi dołączają się również podczas drogi. Taka modlitwa jest wielkim zapleczem pielgrzymki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czuwać, czyli być człowiekiem sumienia

W „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” czytamy: „Okres Adwentu ma podwójny charakter. Jest okresem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, przez którą wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi. Równocześnie jest okresem, w którym przez wspomnienie pierwszego przyjścia Chrystusa kieruje się dusze ku oczekiwaniu Jego powtórnego przyjścia na końcu czasów. Z obu tych względów Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania”.

Czytania 1. niedzieli Adwentu odnoszą się do przyjścia Jezusa na końcu czasów. Kluczowy jest w tej kwestii 24. rozdział Ewangelii według św. Mateusza, w której sam Jezus odpowiada na pytanie uczniów: „Powiedz nam, kiedy to nastąpi i jaki będzie znak Twego przyjścia i końca świata?” (24, 3). Chrystus mówi m.in.: „O dniu owym i godzinie nikt nie wie, nawet aniołowie niebiescy, tylko sam Ojciec. (...) Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie” (24, 36. 42).

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Do czego przygotowuje mnie Adwent?

2022-11-26 10:12

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Mówiąc o końcu świata, Jezus ukazuje trzy sceny: potop z czasów Noego, odmienny los osób wykonujących pozornie tę samą pracę oraz obraz gospodarza, który strzeże swojego domu przed złodziejem. Jedli, pili, pracowali, bawili się – byli zajęci swoimi sprawami, zanurzeni w codzienności. Choć nie wiadomo kiedy, Syn Człowieczy na pewno przyjdzie – akcentuje w komentarzu do Ewangelii na I niedzielę Adwentu, 27 listopada, ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

1. Tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego

CZYTAJ DALEJ

Kurs animatora Liturgicznej Służby Ołtarza

2022-11-28 15:49

[ TEMATY ]

WMSD

archidiecezja częstochowska

Liturgiczna Służba Ołtarza

kurs animatora

Karol Porwich/Niedziela

Informujemy o nowej inicjatywie formacyjnej dla służby liturgicznej w naszej archidiecezji. Kurs animatora to sześciodniowy wyjazd formacyjny w dniach 16-21 stycznia 2023 r. (w pierwszym tygodniu ferii zimowych dla województw śląskiego i łódzkiego) dla lektorów i ceremoniarzy ze szkół średnich i starszych, który ma ich przygotować do prowadzenia grup ministranckich w ciągu roku oraz na wyjazdach wakacyjnych.

W ramach kursu będą poruszane tematy prowadzenia cotygodniowych zbiórek, ciekawego i kreatywnego prowadzenia spotkań dla dzieci i młodzieży, radzenia sobie z problemami wychowawczymi i wiele innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję