Reklama

List bp. Grzegorza Kaszaka z okazji dożynek

Umiłowani Diecezjanie!
Drodzy Rolnicy!

Błogosławiony Jan Paweł II tak pięknie mówił o pracy rolnika i przypominał, że „chociaż praca na roli zmieniła swój dawny charakter w związku z postępem techniki, to jednak nadal zachowuje swe tradycyjne, istotne znamiona. Warsztatem pracy jest ziemia, którą człowiek uprawia, a uprawiając pozwala się objawić tej ziemi w jej urodzaju, w jej naturalnej płodności. Staje się więc ta ziemia, która rodzi i karmi, jakimś podobieństwem matki”.
Przez cały rok przypominamy sobie prawdę, która mówi, że Kościół jest naszym domem. Gdy nadchodzi czas dziękczynienia za zebrane plony zwany dożynkami, ze szczególną wdzięcznością przynosimy do ołtarza chleb, owoc ziemi i pracy rąk ludzkich. Pan Jezus św. s. Faustynie zwierzał się, że bardzo Go boli niewdzięczność ludzi: „O, jak wielką jest obojętność dusz za tyle dobroci, za tyle dowodów miłości. Serce Moje napawa się samą niewdzięcznością, zapomnieniem od dusz żyjących w świecie; na wszystko mają czas, tylko nie mają czasu na to, aby przyjść do Mnie po łaski” („Dzienniczek”, nr 367). Jest rzeczą szlachetną i sprawiedliwą, aby Panu Bogu za otrzymane dary dziękować. Tym bardziej jest to potrzebne, gdyż także w tym roku anomalie pogodowe przypomniały nam boleśnie, jak słabe i niewystarczające są nasze ludzkie siły, jeśli nie towarzyszy im błogosławieństwo Stwórcy. Dlatego będziemy wołać do miłosiernego Boga o oddalenie nieszczęść i dar błogosławieństwa.
Drodzy Diecezjanie, wraz z rolnikami, którzy codziennie dbają o naszą matkę ziemię i trudzą się, aby nikomu nie zabrakło chleba, ale też zwracają się ku Bogu - bo jak pisał Cyprian Kamil Norwid: „rolnik jedną ręką dobywa dla nas chleba, drugą zdrój myśli dobywa z nieba” - gdy nadchodzi czas zbiorów, w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej chcemy dobremu Bogu dziękować w diecezjalnych, gminnych i powiatowych Dożynkach. Serdecznie zapraszam na centralne uroczystości w niedzielę, 26 sierpnia br. do Sułoszowej. Uroczystą Mszę św. odprawię w świątyni parafialnej o godz. 12.00. Po niej nastąpi program artystyczny z ciekawymi występami. Jest to dobra okazja, aby wszyscy diecezjanie okazali wdzięczność nie tylko Panu Bogu, ale także ludziom. Świadomi poniesionego trudu, w postawie wdzięczności za otrzymane dary będziemy jednocześnie pokornie prosić o Boże błogosławieństwo na kolejny rok.
Zapraszam serdecznie Was wszystkich, Drodzy Diecezjanie, a szczególnie rolników, ogrodników i wszystkich, którzy pracują na roli wraz z rodzinami oraz panie z Kół Gospodyń Wiejskich z wieńcami dożynkowymi i duszpasterzy. Bądźmy razem w tym dniu, aby wyrazić Bogu wdzięczność i wspierać modlitwą pracujących na roli.
Wszystkim udającym się na uroczystość dziękczynienia za plony ziemi z serca błogosławię.

† Grzegorz Kaszak, Biskup Sosnowiecki

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

2022-11-29 19:09

[ TEMATY ]

sport

Adobe Stock

Mężczyzna, który wbiegł na boisko w drugiej połowie poniedziałkowego meczu piłkarskich mistrzostw świata w Katarze pomiędzy Portugalią i Urugwajem niosąc tęczową flagę, otrzymał zakaz wstępu na trybuny.

Jak się później okazało, protestującym był Włoch Mario Ferri, który ujawnił swoją tożsamość wpisem na Instagramie. Przyznał się, że podobne akcje protestacyjne przeprowadził także podczas mistrzostw świata w RPA w 2010 i Brazylii w 2014 roku.

CZYTAJ DALEJ

Czym jest Kościół?

2022-11-29 17:36

[ TEMATY ]

Kościół

Karol Porwich/Niedziela

W pierwszą niedzielę Adwentu, 27 listopada 2022 r. w Kościele rozpoczął się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Tematem przewodnim jest refleksja nad Kościołem i jego misją oraz umocnienie wiary w Kościół jako wspólnotę wierzących kroczących razem do domu Ojca. Program skierowany jest nie tylko do duszpasterzy, ale również bezpośrednio do wiernych. Jego realizacja zakończy się w niedzielę Chrystusa Króla, 26 listopada 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję