Reklama

Słowo pasterza

Ewangelizacja przez media katolickie

Kościół nie tylko Pana Boga uwielbia, nie tylko składa dziękczynienie, ale ciągle zanosi do Pana Boga różne prośby. Ważne są prośby o naszą świętość, o odpuszczenie nam grzechów, o wytrwanie na drogach prawdy i miłości, o nasze zdrowie duchowe i fizyczne, ale ważne są także prośby o inne ważne wartości. Od wielu miesięcy modlimy się o wolność słowa w naszej Ojczyźnie, o przyznanie dla katolickiej TV Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie. Chcemy, by nie zamilkł głos Pana Boga i głos Kościoła w polskiej przestrzeni medialnej. Katolicka telewizja jest nam potrzebna do dzieła nowej ewangelizacji, o czym mówili nam bł. Jan Paweł II i obecny Ojciec Święty Benedykt XVI. Tak jak kiedyś, tak i dzisiaj są usiłowania, by działalność Kościoła podporządkować władzy świeckiej, cywilnej, państwowej, by Kościół nie głosił prawd niewygodnych dla ekipy rządzącej, by przestrzegał poprawności politycznej. Kościół zaś nie może iść na taki układ, nie może się na to zgodzić, bo zdradziłby Chrystusa, sprzeniewierzyłby się prawdzie. Stąd też pojawiają się ciągłe napięcia między Kościołem a państwem. Ów konflikt wyraźnie się rysował w czasach komunistycznych i dzisiaj odnawia się, w nowej formie, w czasach tzw. demokracji.
Ostatnio źródłem tego konfliktu stała się katolicka Telewizja Trwam, a także Radio Maryja, „Nasz Dziennik”. Media te bowiem nie przestrzegają poprawności politycznej, ale są głosem Kościoła i wolnego narodu. Fakt nieprzyznania TV Trwam przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji miejsca na cyfrowym multipleksie odczytuje Kościół i większa część narodu jako dyskryminację nie tylko tej Telewizji, ale również Kościoła w naszej Ojczyźnie. Wiemy, że Telewizja Trwam starała się od dawna o to miejsce. Starała się wypełnić wszystkie warunki. Gdy w styczniu bieżącego roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła negatywną decyzję wobec prośby Telewizji Trwam, w polskim Kościele i narodzie podniósł się protest przeciwko tej dyskryminacji. Nasza Kuria Diecezjalna w piśmie przeze mnie podpisanym napisała: „Radio Maryja, Telewizja Trwam i «Nasz Dziennik» mają ogromne znaczenie w budowaniu i podtrzymywaniu miłości do Pana Boga, Kościoła i Ojczyzny. Dlatego z niepokojem przyjmuję ostatnie decyzje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która z nieznanych dla nas powodów odmówiła przyznania Telewizji Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie. Odrzucenie tego wniosku jest przejawem marginalizowania potrzeb i oczekiwań ludzi wierzących w naszej Ojczyźnie i poza jej granicami”.
Wobec prawdy, każdy człowiek, nawet niewierzący, ma szczególną powinność. Można ją wyrazić w pięciu podstawowych zobowiązaniach: prawdę poznawać, prawdę głosić, prawdą żyć, prawdy bronić i prawdy się domagać. Brak prawdy w mediach zatruwa życie osobiste, rodzinne i społeczne. Walka o wolne media jest walką o wolność narodu. Media mają służyć przede wszystkim narodowi, także Kościołowi, a nie tylko ekipie rządzących - do utrzymania się przy władzy. Kościół nie napuszcza, by kogoś odsuwać od władzy, ale domaga się od władz należnych praw i wzywa tych, którym została powierzona troska o dobro wspólne narodu - do wykonywania misji: w sprawiedliwości, prawdzie i miłości. Katolicy zrzeszeni w Kościele mają prawo mówić własnym głosem i korzystać z osiągnięć współczesnej techniki medialnej.

Oprac. ks. Łukasz Ziemski

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

2022-11-24 19:54

[ TEMATY ]

sługa Boży

kapucyni

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej Kościół w Polsce może cieszyć się wstawiennictwem nowego sługi Bożego – kapucyna br. Kaliksta Kłoczko. W ten sposób proces beatyfikacyjny zakonnika wchodzi w nowy etap.

Kapucyński stolarz, nie tylko zawodem, sposobem życia, a niektórym nawet wyglądem przypominający św. Józefa. Z jednej strony zanurzony w modlitwie, a z drugiej blisko ludzi i ich życia. Pomysłowy rzemieślnik, zaskakujący technicznymi rozwiązaniami i artysta, który potrafił wykonać w drewnie niemal wszystko – Brat Kalikst odszedł w opinii świętości w 2013 r., po przeżyciu w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów ponad 60 lat.

CZYTAJ DALEJ

Papież do Akcji Katolickiej: słuchajcie konkretnych kobiet i mężczyzn

2022-11-28 15:19

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Akcja Katolicka

„Trudne czasy mogą zostać podjęte jako wyzwanie i przemienić się w czas nadziei” – napisał Franciszek do przedstawicieli Akcji Katolickiej. Zebrali się oni w Rzymie, gdzie wybrali nowe władze na poziomie centralnym.

W liście Papież obok problemów kryzysu postpandemicznego i wzrastającej przemocy wymienił także „odradzający się w niektórych miejscach indywidualizm”, związany z dynamiką samozbawienia. Ojciec Święty napisał, że „jest przekonany, iż Bóg oczekuje od Kościoła Trzeciego Tysiąclecia, aby duch synodalny zakorzenił się w jego sposobie bycia, co oznacza ćwiczenie wspólnego podążania w tym samym kierunku”. Dlatego też zachęcał nowych liderów Akcji Katolickiej, aby byli ludźmi słuchającymi. „Mam nadzieję, że nie będziecie zarządcami zza biurka, sterty papierów lub poprzez Zooma, i że nie popadniecie w pokusę planowania, rządzenia przez dekrety i odwoływania się do propozycji sprzed lat, które były dobre i użyteczne kiedyś, ale dziś być może nie są już aktualne - czytamy w liście – „Po pierwsze słuchajcie konkretnych kobiet i mężczyzn, starszych, młodych i dzieci, dotykajcie konkretu ich życia, cichych krzyków wypisanych na ich twarzach, protestu ukrytego w głębi”. Papież wezwał następnie do wrażliwości na znaki czasu, bo – jak zaznaczył – „Kościół nie może być na marginesie historii, uwikłany we własne sprawy, żyjący w swojej bańce”. Lud Boży ma bowiem misję „przemieniania historii z jej trudnościami i sprzecznościami w historię zbawienia”. Na zakończenie Papież dziękował członkom Akcji Katolickiej za podjęcie wyzwania i pobłogosławił ich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję