Reklama

Ingres bp. Mariana Rojka do konkatedry lubaczowskiej

W niedzielne popołudnie, 12 sierpnia br., w lubaczowskiej konkatedrze przeżyliśmy podniosłą uroczystość - ingres nowego Pasterza diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp. Mariana Rojka. Procesyjnie wszedł do swojej świątyni wraz z liczną grupą kapłanów, z biskupami; Marianem Buczkiem - ordynariuszem diecezji charkowsko-zaporoskiej, Leonem Małym - biskupem pomocniczym archidiecezji lwowskiej, Mariuszem Leszczyńskim - biskupem pomocniczym diecezji zamojsko-lubaczowskiej, przy śpiewie wiernych pieśni: „Bądź pozdrowiony Gościu nasz”. Gospodarz świątyni, dziekan lubaczowski ks. kan. Andrzej Stopyra podał Biskupowi do ucałowania relikwie bł. Jakuba Strzemię, patrona tego kościoła i kapituły konkatedralnej. W imieniu kapłanów i ludu Bożego nowego Pasterza na ziemi lubaczowskiej powitał bp Mariusz Leszczyński. Przedstawił mu oraz wiernym kilka faktów z historii miasta i kościoła. Lubaczów to jeden z najstarszych grodów na pograniczu polsko-ruskim, od końca XI wieku w obrębie księstwa przemyskiego. W XIV wieku otrzymał prawa miejskie, włączony w XV wieku wraz z ziemią bełską do Korony. Pierwszy kościół pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa Męczennika istniał już w połowie XIV wieku, a parafia należała do diecezji przemyskiej aż do 1787 r., kiedy to została włączona do archidiecezji lwowskiej. W latach 1946-1992 Lubaczów był stolicą Administratury Apostolskiej części archidiecezji lwowskiej, która po II wojnie znalazła się w nowych granicach Polski, a która dla władz państwowych nazwana została archidiecezją w Lubaczowie. Tutaj od 13 sierpnia 1946 r. zamieszkał abp Eugeniusz Baziak, metropolita lwowski. Po jego śmierci w 1962 r. administratorami apostolskim byli biskupi: Jan Nowicki, Marian Rechowicz, Marian Jaworski i na krótko inni kapłani. 25 marca 1992 r. Archidiecezja w Lubaczowie weszła w skład nowo utworzonej diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Jej biskupami ordynariuszami byli: Jan Śrutwa i Wacław Depo. Kościół pw. św. Stanisława BM do 1992 r. był prokatedrą, obecnie jest sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, natomiast świątynia, w której odbywa się ingres, została poświęcona przez papieża Jana Pawła II 2 czerwca 1991 r., podczas jego wizyty w Lubaczowie. W mieście jest drugi kościół parafialny pw. św. Karola Boromeuszka, wzniesiony jako wotum dziękczynienia za pobyt Ojca Świętego w Lubaczowie. Biskup Mariusz podał także skrócony życiorys nowego Pasterza.
W imieniu władz samorządowych województwa, powiatu i miasta życzenia nowemu Pasterzowi diecezji przekazał marszałek województwa podkarpackiego Mirosław Karapyta, a po nim dzieci. Radość z przybycia do Lubaczowa Biskupa w imieniu stowarzyszeń i ruchów katolickich oraz wspólnoty konkatedralnej wyraził prezes KIK Jerzy Czekalski, który stwierdził, że „kontakt z Biskupem jest tym kluczem i kodem do naszych serc”, a których była mowa podczas ingresu w Zamościu. Życzył: „Niech macierzyńskie oczy Maryi z jej obrazu Matki Bożej Łaskawej - jak powiedział bł. Jan Paweł II w Lubaczowie w 1991 r. - „«nadal patrzą na całą naszą teraźniejszość i przyszłość» i obejmą głębią swego spojrzenia naszego Pasterza”. A potem z kwiatami i życzeniami wierszem i literackim słowem do Biskupa ustawiła się długa kolejka delegacji poszczególnych parafii i organizacji społecznych. Wzruszony Pasterz im błogosławił i rozdawał pamiątkowe obrazki.
Na rozpoczęcie Najświętszej Ofiary sprawowanej przez nowego ordynariusza bp. Mariana Rojka lubaczowski chór „Canzone”, pod kierunkiem Andrzeja Kindrata, zaśpiewał „Gaude Mater Poloniae”. Nawiązując do słów czytanej Ewangelii w homilii Pasterz diecezji rozważył istotny problem słuchania. Jak stwierdził: „Trzeba słuchać, aby się czegoś nauczyć. Trzeba otworzyć się na to, co przekazuje nam Jezus”. Podał różne rodzaje ludzkiego słuchania. Brak jest dialogu, a swój punkt widzenia uznajemy za najważniejszy, uważamy się za ekspertów w danym temacie. Z góry krytykujemy innych, nie wierząc, że zależy im na naszym dobru i szczęściu, a jesteśmy przekonani, że chcą nas oszukać, okłamać. Nie słuchając ludzi, nie słuchamy Pana Boga, lekceważymy Boże przykazania. Dlatego rodzice swoje dzieci, nauczyciele swoich uczniów, kapłani swoich wiernych powinni nauczyć gotowości i umiejętności słuchania. Winni tego samego wymagać od siebie. Winniśmy zatem słuchać Pana Boga. Otwierać się i karmić Bożym słowem. Nie stawiać oporu Bożej łasce. Pod koniec homilii prosił Pana o przemianę oblicza tej lubaczowskiej ziemi, tych ludzi, którzy tu żyją, pracują i uświęcają się, aby więcej słuchali i kochali Jezusa. Uczyli się - na wzór Bożej Matki - zasłuchania w Boże słowo. Wsparci opieką Matki Bożej Łaskawej kapłani z większą gorliwością głosili Jezusa Chrystusa, który jest Chlebem Życia, na doczesność, a przede wszystkim na wieczność.
Pod koniec Eucharystii zapewnienie o wsparciu nowego Pasterza diecezji złożył ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej bp Marian Buczek. „Znamy się z bp. Marianem z Seminarium w Przemyślu. Nie spodziewaliśmy się, że będziemy biskupami. On w diecezji, z której pochodzę. Ziemia lubaczowska w ostatnich latach wydała obecnego metropolitę lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego, mnie i bp Mariusza Leszczyńskiego. Masz więc wsparcie w braciach w biskupstwie. Cieszę się, że mam na imię Marian. A biskup Marian w Lubaczowie to ktoś. Bp Marian Rechowicz rozpoczął budowę tej konkatedry, a ukończył ją bp Marian Jaworski, obecny kardynał. Zapisali się tutaj pięknie i ludzie ich wspominają. Przyjechałem na ingres i dowiedziałem się w Cieszanowie i Lubaczowie, że będzie nasz Biskup Marian”. Za tę wypowiedź wierni nagrodzili go oklaskami.
Wierni odśpiewali: „Ciebie Boga wysławiamy”, a biskupi udzielili pasterskiego błogosławieństwa. Po zakończonej Eucharystii biskupi z kapłanami przeszli do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, gdzie nowy Pasterz diecezji zamojsko-lubaczowskiej słowami św. abp. Józefa Bilczewskiego modlił się przed jej cudownym wizerunkiem. Zawierzył Jej swoje posługiwanie w tej diecezji.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do Akcji Katolickiej: słuchajcie konkretnych kobiet i mężczyzn

2022-11-28 15:19

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Akcja Katolicka

„Trudne czasy mogą zostać podjęte jako wyzwanie i przemienić się w czas nadziei” – napisał Franciszek do przedstawicieli Akcji Katolickiej. Zebrali się oni w Rzymie, gdzie wybrali nowe władze na poziomie centralnym.

W liście Papież obok problemów kryzysu postpandemicznego i wzrastającej przemocy wymienił także „odradzający się w niektórych miejscach indywidualizm”, związany z dynamiką samozbawienia. Ojciec Święty napisał, że „jest przekonany, iż Bóg oczekuje od Kościoła Trzeciego Tysiąclecia, aby duch synodalny zakorzenił się w jego sposobie bycia, co oznacza ćwiczenie wspólnego podążania w tym samym kierunku”. Dlatego też zachęcał nowych liderów Akcji Katolickiej, aby byli ludźmi słuchającymi. „Mam nadzieję, że nie będziecie zarządcami zza biurka, sterty papierów lub poprzez Zooma, i że nie popadniecie w pokusę planowania, rządzenia przez dekrety i odwoływania się do propozycji sprzed lat, które były dobre i użyteczne kiedyś, ale dziś być może nie są już aktualne - czytamy w liście – „Po pierwsze słuchajcie konkretnych kobiet i mężczyzn, starszych, młodych i dzieci, dotykajcie konkretu ich życia, cichych krzyków wypisanych na ich twarzach, protestu ukrytego w głębi”. Papież wezwał następnie do wrażliwości na znaki czasu, bo – jak zaznaczył – „Kościół nie może być na marginesie historii, uwikłany we własne sprawy, żyjący w swojej bańce”. Lud Boży ma bowiem misję „przemieniania historii z jej trudnościami i sprzecznościami w historię zbawienia”. Na zakończenie Papież dziękował członkom Akcji Katolickiej za podjęcie wyzwania i pobłogosławił ich.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza

2022-11-28 14:49

[ TEMATY ]

Biblia

"Od Abrahama do Jezusa" to seria krótkich filmików, w których bp Piotr Przyborek opowiada o przodkach Mesjasza ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Komisja Dialogu KEP-PRE o agresji Rosji na Ukrainę i pomocy uchodźcom wojennym

2022-11-29 09:49

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Ekumeniczne konsekwencje agresji Rosji na Ukrainę, współpraca między Kościołami w niesieniu pomocy uchodźcom wojennym oraz przygotowania do przyszłorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - były m.in. tematem posiedzenia Komisji ds. Dialogu między Konferencją Episkopatu Polski a Polską Radą Ekumeniczną, które odbyło się w poniedziałek 28 listopada w Warszawie.

Publikujemy komunikat ze spotkania:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję