Reklama

Hanoi czy nowy rok przyniesie wznowienie pełnych relacji dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską?

Na początku roku 2021 zostanie ogłoszone uzgodnienie przez Socjalistyczną Republikę Wietnamu i Stolicę Apostolską statusu stałego przedstawiciela Watykanu, rezydującego w Wietnamie – donosi agencja misyjna Eglises d’Asie.

Zaznacza, że przeszkodą we wcześniejszym ogłoszeniu tego faktu i w zrealizowaniu zapowiadanej podróży do Hanoi sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina była pandemii koronawirusa. Powołując się na wietnamskie władze kościelne podaje, że w październiku 2020 roku Wietnam i Watykan zaakceptował oficjalny status reprezentanta papieskiego rezydującego w Wietnamie.

Agencja Eglises d’Asie informuje o wznowieniu życia kościelnego po opanowaniu przez władze Wietnamu pandemii koronawirusa i przypomina, że uniemożliwiła ona szereg planowanych wydarzeń kościelnych.

Episkopat wietnamski chciał uroczyście między innymi świętować 60-lecie ustanowienia hierarchii katolickiej w swej ojczyźnie i zainaugurować nową bazylikę w sanktuarium maryjnym Matki Bożej z La Vang w prowincji Quang Tri, ale planów tych nie udało się zrealizować ze względu na ograniczenia sanitarne.

Pandemia zmusiła także arcybiskupa Marka Zalewskiego, nierezydującego przedstawiciela Stolicy Apostolskiej w Wietnamie, mieszkającego w Singapurze, do odwołania swej wizyty w tym kraju. Jego ostatnia wizyta w Wietnamie miała miejsce w styczniu 2020 roku.

W okresie świąt Bożego Narodzenia 2019 roku oficjalna agencja informacyjna ogłosiła, że premier Nguyen Xuan Phuc zaprosił sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kardynała Pietro Parolina, do odwiedzenia Wietnamu na początku 2020 roku. Celem było ustanowienie stale rezydującego przedstawiciela Stolicy Apostolskiej w Wietnamie. Pandemia zawiesiła jednak wszelkie plany podróży i spotkań, zmuszając obie strony do odkładania wszelkich decyzji. Wspólna grupa robocza Wietnamu i Stolicy Apostolskiej, która spotyka się co roku w celu omówienia relacji dyplomatycznych, nie mogła się spotkać w tym roku - jej ostatnie spotkanie odbyło się w Rzymie w 2019 roku.

Według wietnamskich władz kościelnych w październiku 2020 roku Wietnam i Watykan zaakceptowały oficjalny status papieskiego przedstawiciela rezydującego w Wietnamie. Obie strony planują ogłosić to na początku 2021 roku. Kraj ten zerwał relacje dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską w 1975 r., kiedy to siły komunistyczne z północy przejęły kontrolę nad Wietnamem Południowym.

Reklama

Ostatni nuncjusz apostolski w Wietnamie został wydalony z tego kraju 45 lat temu. Jednak na przestrzeni lat stosunki między Kościołem a Socjalistyczną Republiką Wietnamu uległy poprawie. W grudniu na przykład, wyżsi urzędnicy wietnamscy podziękowali miejscowym biskupom za wkład katolików w walkę przeciwko Covid-19 oraz za pomoc dla ofiar październikowej i listopadowej powodzi.

Oficjalne wietnamskie media rozpowszechniały również informacje na temat różnych uroczystości bożonarodzeniowych w kraju, zrywając z praktyką poprzednich lat, które ignorowały obchody Bożego Narodzenia.

"Wietnam wydaje się zatem być zdeterminowany, by odnowić swoje więzi dyplomatyczne z Watykanem w ramach wysiłków na rzecz poprawy swojego wizerunku w świecie – stwierdza francuska misyjna agencja Eglises d’Asie. - Siedem milionów wietnamskich katolików wydaje się zatem optymistycznie nastawionych do sformalizowania w nowym roku więzów dyplomatycznych między Wietnamem a Stolicą Apostolską. Wszystko zależy jednak od ewolucji kryzysu zdrowotnego w różnych częściach świata, zwłaszcza w Europie" - zaznacza agencja.

2021-01-02 13:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich

[ TEMATY ]

kapłan

Watykan

kapłan

MARGITA KOTAS

Ojciec Święty mianował dotychczasowego promotora sprawiedliwości w Kongregacji Nauki Wiary, ks. Roberta W. Olivera sekretarzem Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. Natomiast na jego dotychczasowe stanowisko mianował amerykańskiego jezuitę, ks. Roberta J. Geisingera.

Nowy sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, 54-letni ks. Oliver był bliskim współpracownikiem metropolity Bostonu, kard. Seana O’Malleya, który uporządkował sprawy związane z nadużyciami seksualnymi. Ich epicentrum w USA była archidiecezja bostońska za rządów kard. Bernarda Law. Zadbał o przejrzystość w załatwianiu tych spraw, prewencję i zadośćuczynienie ofiarom, w czym wydatnie pomógł mu ks. Oliver, który uczestniczył ponadto w redakcji dokumentu ws. walki z nadużyciami seksualnymi, przyjętego w 2003 r. przez episkopat USA, a także w formacji osób odpowiedzialnych za ochronę dzieci we wszystkich amerykańskich diecezjach. Kierował również biurem, prowadzącym kościelne dochodzenia ws. księży oskarżanych o pedofilię.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: modlitwa nieodzowną pomocą w rozeznawaniu duchowym

2022-09-28 09:19

[ TEMATY ]

Franciszek

materiał prasowy

O roli modlitwy i zażyłej relacji z Jezusem w rozeznaniu duchowym mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej.

Papież zaznaczył, że modlitwa pozwala nam nawiązać przyjacielski dialog z Panem Jezusem, aby rozpoznać to, co jest Jemu miłe. Przezwycięża obawy, że Jego wola nie dąży do naszego dobra, nie chce naszego szczęścia. Angażując nasze uczucia odgrywa też istotną rolę w pokonaniu przeszkód, by postawić na Pana Boga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję