Reklama

Hanoi czy nowy rok przyniesie wznowienie pełnych relacji dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską?

Na początku roku 2021 zostanie ogłoszone uzgodnienie przez Socjalistyczną Republikę Wietnamu i Stolicę Apostolską statusu stałego przedstawiciela Watykanu, rezydującego w Wietnamie – donosi agencja misyjna Eglises d’Asie.

Zaznacza, że przeszkodą we wcześniejszym ogłoszeniu tego faktu i w zrealizowaniu zapowiadanej podróży do Hanoi sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina była pandemii koronawirusa. Powołując się na wietnamskie władze kościelne podaje, że w październiku 2020 roku Wietnam i Watykan zaakceptował oficjalny status reprezentanta papieskiego rezydującego w Wietnamie.

Agencja Eglises d’Asie informuje o wznowieniu życia kościelnego po opanowaniu przez władze Wietnamu pandemii koronawirusa i przypomina, że uniemożliwiła ona szereg planowanych wydarzeń kościelnych.

Reklama

Episkopat wietnamski chciał uroczyście między innymi świętować 60-lecie ustanowienia hierarchii katolickiej w swej ojczyźnie i zainaugurować nową bazylikę w sanktuarium maryjnym Matki Bożej z La Vang w prowincji Quang Tri, ale planów tych nie udało się zrealizować ze względu na ograniczenia sanitarne.

Pandemia zmusiła także arcybiskupa Marka Zalewskiego, nierezydującego przedstawiciela Stolicy Apostolskiej w Wietnamie, mieszkającego w Singapurze, do odwołania swej wizyty w tym kraju. Jego ostatnia wizyta w Wietnamie miała miejsce w styczniu 2020 roku.

W okresie świąt Bożego Narodzenia 2019 roku oficjalna agencja informacyjna ogłosiła, że premier Nguyen Xuan Phuc zaprosił sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kardynała Pietro Parolina, do odwiedzenia Wietnamu na początku 2020 roku. Celem było ustanowienie stale rezydującego przedstawiciela Stolicy Apostolskiej w Wietnamie. Pandemia zawiesiła jednak wszelkie plany podróży i spotkań, zmuszając obie strony do odkładania wszelkich decyzji. Wspólna grupa robocza Wietnamu i Stolicy Apostolskiej, która spotyka się co roku w celu omówienia relacji dyplomatycznych, nie mogła się spotkać w tym roku - jej ostatnie spotkanie odbyło się w Rzymie w 2019 roku.

Reklama

Według wietnamskich władz kościelnych w październiku 2020 roku Wietnam i Watykan zaakceptowały oficjalny status papieskiego przedstawiciela rezydującego w Wietnamie. Obie strony planują ogłosić to na początku 2021 roku. Kraj ten zerwał relacje dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską w 1975 r., kiedy to siły komunistyczne z północy przejęły kontrolę nad Wietnamem Południowym.

Ostatni nuncjusz apostolski w Wietnamie został wydalony z tego kraju 45 lat temu. Jednak na przestrzeni lat stosunki między Kościołem a Socjalistyczną Republiką Wietnamu uległy poprawie. W grudniu na przykład, wyżsi urzędnicy wietnamscy podziękowali miejscowym biskupom za wkład katolików w walkę przeciwko Covid-19 oraz za pomoc dla ofiar październikowej i listopadowej powodzi.

Oficjalne wietnamskie media rozpowszechniały również informacje na temat różnych uroczystości bożonarodzeniowych w kraju, zrywając z praktyką poprzednich lat, które ignorowały obchody Bożego Narodzenia.

"Wietnam wydaje się zatem być zdeterminowany, by odnowić swoje więzi dyplomatyczne z Watykanem w ramach wysiłków na rzecz poprawy swojego wizerunku w świecie – stwierdza francuska misyjna agencja Eglises d’Asie. - Siedem milionów wietnamskich katolików wydaje się zatem optymistycznie nastawionych do sformalizowania w nowym roku więzów dyplomatycznych między Wietnamem a Stolicą Apostolską. Wszystko zależy jednak od ewolucji kryzysu zdrowotnego w różnych częściach świata, zwłaszcza w Europie" - zaznacza agencja.

2021-01-02 13:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cały świat ukląkł przed Chrystusem

Pod hasłem: „Jeden Pan, jedna wiara” 2 czerwca 2013 r. miała miejsce ogólnoświatowa adoracja Najświętszego Sakramentu, w łączności z papieżem Franciszkiem który przewodniczył modlitwie w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń trwającego obecnie w Kościele Roku Wiary

Ostatnie dni maja i pierwsze dni czerwca upłynęły w Watykanie i we Włoszech pod znakiem Eucharystii. Papież Franciszek rozpoczął uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa 30 maja. Zgodnie z tradycją Ojciec Święty przewodniczył wieczornej Mszy św. odprawinej przed Bazyliką św. Jana na Lateranie, katedrą Rzymu, po której przeszedł pieszo w procesji eucharystycznej ulicą Merulana do sąsiedniej Bazyliki Matki Bożej Większej.

CZYTAJ DALEJ

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Kim była św. Maria Magdalena i dlaczego akurat ona nazywana jest Apostołką Apostołów? Z ks. dr. Markiem Dzikiem, biblistą, rozmawia Irena Markowicz.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Biegną na Jasną Górę

2021-07-24 15:27

[ TEMATY ]

Łódź

Bieg na Jasną Górę

Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej

Archiwum parafii pw. Św. Wojciecha w Łodzi

Biegacze wyruszają na pielgrzymi szlak z Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej w Łodzi

Biegacze wyruszają na pielgrzymi szlak z Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej w Łodzi

Pielgrzymka odbywa się w formie sztafety biegowej. Uczestnicy zmieniają się co 3-5 kilometrów, choć są wśród nich tacy, którzy pokonują znacznie dłuższe dystanse. Ci, którzy odpoczywają podczas zmiany, podróżują dalej autokarem. - To już nasza piąta pielgrzymka i jest nas coraz więcej, przybyło zwłaszcza kobiet, z czego bardzo się cieszę. 

Mamy wspaniałą inicjatywę, która wspaniale się rozwija. Każdy z nas ma swoją intencję, każdy wie, po co biegnie - jedni mają cele sportowe, inni prywatne, intymne intencje. Życzę, aby oprócz biegu i sportu, każdy przeżył coś duchowego, aby miał z tego radość wewnętrzną - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, który jest pomysłodawcą pielgrzymki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję