Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Abp Ryś: każdy z nas jest darem od Boga, a nie rywalem!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jeśli narzucimy sobie taką logikę, że drugi człowiek jest rywalem, to nie trwa w nas miłość Boga! - mówił abp Grzegorz Ryś.

W przeddzień uroczystości Objawienia Pańskiego ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś przewodniczył porannej Mszy świętej w swojej kaplicy domowej, a swoje rozważanie oparł o tekst biblijny zapisany w liście świętego Jana (1 J. 3. 11-21).

Reklama

O pokusie ludzkiej, która jest rywalizowaniem o Boże dary, a tym samym utraceniem łaski Bożej mówił podczas swojej homilii metropolita łódzki.

Odwołując się do listu Janowego hierarcha zauważył, że - Kain był od złego – to jest takie określenie, które budzi protest. Kiedy Kain się rodzi – Ewa rodząc swojego syna mówi – otrzymałam syna z pomocą Pana. On był darem Bożym dla swoich rodziców i swojego młodszego brata Abla. To jest prawda o każdym z nas. Każdy z nas jest darem od Boga, i każdy z nas istnieje, bo Bóg widzi w nas dobro i ma w nas nadzieje! – zauważył arcybiskup.

- Człowiek może nie ustrzec tej swojej pierwotnej tożsamości, a dzieje się to, gdy daję sobie narzucić inną dyscyplinę działania niż miłość. Stanie się to, kiedy ta miłość pierwotna Boga przestaje w nas trwać, kiedy wyrzuciliśmy ją z siebie. W przypadku Kaina – jest to dokładnie zapisane i zaczyna się wówczas, gdy patrzy na swojego młodszego barta jak na rywala. Brat stał się rywalem, a nie darem od Boga. To jest początek dramatu Kaina. Jeśli narzucimy sobie taką logikę, że drugi jest rywalem, to nie trwa w nas miłość Boga! - tłumaczył kaznodzieja.

W dniu jutrzejszym Eucharystia będzie transmitowana no-line na You Tube Archidiecezja Łódzka z katedry św. Stanisława Kostki w Łodzi o godz. 11:00. Liturgii przewodniczyć będzie ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.

2021-01-05 08:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zalecenia dla duchownych i wiernych na Wielki Tydzień i Triduum Paschalne w Archidiecezji Łódzkiej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

1. Zgodnie z decyzją Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego celebracje Wielkiego Tygodnia powinny być sprawowane we wszystkich kościołach parafialnych i kaplicach publicznych. Ponadto Arcybiskup Metropolita Łódzki usilnie prosi, aby wszystkie wspólnoty zakonne męskie i żeńskie sprawowały liturgię Triduum w swoich kaplicach domowych.

2. Usilnie zachęcamy wiernych do przyjmowania Komunii św. na rękę. Osoby, które mimo to, stanowczo domagają się przyjęcia Komunii św. do ust mogą to uczynić na końcu obrzędu. W takim przypadku przed puryfikacją kapłan powinien zdezynfekować dłonie. Należy jednak pamiętać, że „każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię św. do ust” (Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Redemptionis Sacramentum). W związku z tym nikomu nie można nakazywać przyjęcia Komunii św. na rękę, można tylko do tego zachęcać.

CZYTAJ DALEJ

W. Brytania: W Glasgow spłonął kościół mający długie związki z Polską

2021-07-28 15:01

[ TEMATY ]

pożar

twitter.com/ArchdiocGlasgow

W Glasgow w nocy z wtorku na środę niemal doszczętnie spłonął katolicki kościół pod wezwaniem św. Szymona, który od II wojny światowej był duchowym centrum tamtejszej Polonii. Przyczyna pożaru na razie nie jest znana.

Informację o pożarze kościoła znajdującego się w dzielnicy Partick w zachodniej części Glasgow straż pożarna otrzymała o godz. 2:40 w nocy. W akcji gaszenia pożaru uczestniczyło ponad 30 strażaków, ale jak wynika z relacji mediów i z zamieszczonych zdjęć, kościół został uszkodzony bardzo poważnie, m.in. runął w nim dach i zniszczone zostały wszystkie okna.

CZYTAJ DALEJ

5 pytań do... Marcina Przydacza

2021-07-30 08:00

[ TEMATY ]

5 pytań do...

Tymon Markowski/MSZ

Jakie konsekwencje będzie miało dokończenie Nord Stream2? Na ile wpłynie to na bezpieczeństwo regionu? Czy mamy alternatywne scenariusze? - o tym w kolejnym wydaniu z cyklu „5 pytań do…” Marcina Przydacza, Podsekretarza stanu ds. bezpieczeństwa, polityki amerykańskiej, azjatyckiej oraz wschodniej.

Piotr Grzybowski: Co amerykańsko-niemieckie porozumienie w sprawie dokończenia budowy Nord Stream 2 oznacza dla Polski, dla naszego bezpieczeństwa?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję