Reklama

Wiara

Ekspert KUL: mędrcy ze Wschodu są symbolem łączenia nauki i wiary

Uroczystość Objawienia Pańskiego powinna we współczesnym kontekście kulturowym i w obszarze komunikowania religijnego sprzyjać podkreślaniu roli nauki w życiu chrześcijan i nie tylko. Mędrcy ze Wschodu są symbolem łączenia nauki i wiary. Świat nauki, w perykopie ewangelicznej o Mędrcach ze Wschodu łączy się z tajemnicą Boga.

2021-01-05 20:34

[ TEMATY ]

święto Trzech Króli

Adobe.Stock.pl

Znaczenie święta, które obchodzimy 6 stycznia, może korespondować z rzeczywistością z jaką spotykamy się tu i teraz. - Pandemia koronawirusa ukazała liczne obszary rosnących dysproporcji społecznych, ekonomicznych, także w dostępie do szczepionki przeciw Covid-19. Rolą liderów religijnych, a także osób wierzących powinna być promocja nauki i działań z niej wynikających, aby przezwyciężać zagrożenia zdrowia i życia, lęk oraz poczucie bezsensu czy niepewności – zarówno w perspektywie lokalnej jak i globalnej – przekonuje ks. dr Rafał Pastwa z Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL.

Nauka i wiara

Reklama

Ekspert uważa, że w kontekście ostatnich wydarzeń, związanych z pojawieniem się szczepionki, rolą liderów Kościoła rzymsko-katolickiego, zarówno duchownych jak i świeckich, powinno być promowanie nauki oraz ukazywanie jej istotnej roli w życiu osób wierzących. Także w perspektywie obecnej sytuacji epidemicznej, gdy rośnie znaczenie niesprawdzonych, nienaukowych, a w konsekwencji niebezpiecznych informacji na temat szczepień przeciw Covid-19 w przestrzeni nowych mediów, w tym mediów społecznościowych.

- Ponadto promowanie nauki, która przecież nie kłóci się z wiarą – ma istotne znaczenie dla wizerunku i wiarygodności ludzi Kościoła rzymsko-katolickiego, gdyż w związku z licznymi kontrowersyjnymi wypowiedziami osób duchownych i świeckich na temat pandemii koronawirusa i nie tylko – doszło do odmawiania kompetencji naukowych nawet osobom posiadającym tytuły naukowe i dorobek w obszarze rożnych dyscyplin i dziedzin nauki – podkreśla ks. R. Pastwa.

Nierozwerwalna wolność

W momencie przeżywania Uroczystości Objawienia Pańskiego warto pomyśleć o tym, by nauka stanowiła pomost między wierzącymi i niewierzącymi, a także tymi osobami, które są obojętne na kwestie wiary i religii. W tym kontekście należy docenić wypowiedź Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych KEP w sprawie szczepionek przeciwko Covid-19, gdzie doceniono rolę indywidualnej decyzji osób, a zwracając uwagę na moralny wymiar szczepień, ukazano również skuteczność stosowanych szczepionek w historii ludzkości. – Wiara i myślenie związane są nierozerwalnie z wolnością – podsumowuje ks. Pastwa.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biblista KUL: ”Magowie” Trzej Królowie odnajdują Boga - ciekawostki

2021-01-06 08:14

[ TEMATY ]

KUL

święto Trzech Króli

Adober Stock

6 stycznia w Kościele katolickim obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie nazywaną Świętem Trzech Króli. Nasza wyobraźnia ukształtowana przez jasełka, kolędy, szopki betlejemskie i dzieła sztuki, podsuwa nam obraz trzech monarchów w bogatych królewskich szatach, którzy wchodzą do ubogiej stajenki, aby tam pospołu z pasterzami oddać hołd Dzieciątku Jezus.

Tymczasem wyobrażenia te nie znajduje żadnego potwierdzenia w Ewangelii i pochodzą z późniejszych legend chrześcijańskich oraz apokryfów. Trzej Królowie nazywani są „Magami ze wschodu”.

CZYTAJ DALEJ

Apel do premiera o podjęcie działań zwalczających cenzurę w Internecie

2021-01-26 14:10

[ TEMATY ]

internet

Pixabay.com

Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

Ponad 40 osób ze świata mediów i nauki poprało apel o podjęcie działań zwalczających cenzurę w Internecie. Apel złożony został w Kancelarii Premiera przez Instytut Ordo Iuris i Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Instytut Ordo Iuris przekazał też raport dotyczący stanu wolności słowa w mediach.

Autorzy apelu do Premiera zwracają uwagę na to, że Internet, który miał być przestrzenią wolnej debaty, staje się obszarem działań cenzorskich, zwłaszcza wobec treści konserwatywnych, patriotycznych i chrześcijańskich. Nieuprawnione praktyki korporacji medialnych naruszają gwarantowaną w Konstytucji RP wolność słowa. Podpisani pod petycją domagają się wprowadzenia rozwiązań gwarantujących, że platformy internetowe nie będą mogły usuwać treści, które nie naruszają polskiego prawa. Postulują również wdrożenie skutecznych procedur odwoławczych dla użytkowników, którzy zostali ocenzurowani.

CZYTAJ DALEJ

Kalwaria Zebrzydowska: bernardyńscy klerycy przygotowali misterium bożonarodzeniowe on-line

2021-01-26 20:32

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

jasełka

bernardyni

bernardyni.pl

Bracia klerycy Wyższego Seminarium Duchownego oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej jak co roku przygotowali misterium bożonarodzeniowe. Z racji pandemii będzie można go zobaczyć tylko on-line.

Tegoroczne misterium zatytułowane „Z Maryją do Betlejem” skupia się na udziale Maryi w zbawczej misji Jezusa. „Spektakl ukazuje wewnętrzne rozterki zarówno Maryi, jak i św. Józefa. Dzięki temu możemy łatwiej wejść w ich sytuację, którą pomimo wielu wątpliwości, starają się odczytać według Bożego klucza” - opisali pomysłodawcy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję