Reklama

Kościół

Msza św. pogrzebowa śp. bp. Antoniego Stankiewicza

W nocy z 3 na 4 stycznia zmarł w rzymskiej klinice Gemelli w wieku 85. lat emerytowany Dziekan Roty Rzymskiej, bp Antoni Stankiewicz.

[ TEMATY ]

Rzym

pogrzeb

bp Antoni Stankiewicz

Włodzimierz Rędzioch

Ten światowej sławy prawnik-kanonista był kapłanem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, chociaż większość swego kapłańskiego życia spędził w Rzymie. W 1969 r., jeszcze w czasie studiów na Uniwersytecie Gregoriańskim, rozpoczął pracę w kancelarii Trybunału Roty Rzymskiej, gdzie następnie był prałatem audytorem, a od 2004 r., dziekanem. Równocześnie wykładał prawo kanoniczne na papieskich uczelniach: Uniwersytecie Gregoriańskim, Uniwersytecie Santa Croce i Uniwerystecie Urbaniana. Przez wiele lat był przewodniczącym Komisji Dyscyplinarnej Państwa Watykańskiego i konsultorem w Kongregacji ds. Duchowieństwa. Pracował bez przerwy, również po przejściu na emeryturę w 2010 r., aż do połowy zeszłego roku.

Reklama

Msza św. pogrzebowa śp. bp. Antoniego Stankiewicza odbyła się w bazylice św. Piotra, przed ołtarzem Katedry. Liturgii przewodniczył watykański Sekretarz Stanu, kard. Pietro Parolin, a koncelebrowało około 40 kapłanów i biskupów, w tym abp Paul Gallagher, sekretarz do Spraw Relacji z Państwami, i abp Jan Romeo Pawłowski, sekretarz ds. Reprezentacji Papieskich w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Kard. Parolin wygłosił również homilię, w której wspominał postać zmarłego Biskupa. Przede wszystkim podkreślił fakt, że „dies natalis”, dzień narodzenia dla nieba bpa Antoniego, przypada w okresie, kiedy świętujemy dzień narodzin Zbawiciela.

Nazwał Zmarłego „mistrzem sprawiedliwości”, który poświęcił swoje życie studiowaniu i nauczaniu prawa kanonicznego – było to jego drugie powołanie w jego powołaniu kapłańskim. Sekretarz Stanu wyjawił, że w czasie swoich studiów na Uniwersytecie Gregoriańskim w latach 80-tych miał okazję poznać ks. prof. Stankiewicza. Zainteresowanie prawem kanonicznym i zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości były przez Zmarłego przeżywane w perspektywie ewangelicznej. Purpurat scharakteryzował bpa Stankiewicza jako osobę, którą cechowała wielka dobroć, wspaniałomyślność , uprzejmość oraz skromność. Był on gorliwym kapłanem i pokornym biskupem, zawsze gotowym do wykonywania zlecanych mu zadań. „Dziś, kiedy bp. Stankiewicz skończył swoje ziemskie pielgrzymowanie naznaczone w ostatnim okresie chorobą, mamy nadzieję, że tak jak imiona tych, którzy poświęcili swoje życie dla ‘Królestwa Bożego’, tak i jego imię będzie wpisane w ‘księgę życia’” – powiedział kard. Parolin.

Po Mszy św. trumnę ze zwłokami bpa Stankiewicza przewieziono na monumentalny cmentarz Rzymu, Campo Verano, ale zgodnie z życzeniem Zmarłego jego ciało spocznie na polskiej ziemi, gdy tylko warunki sanitarne pozwolą na transport zwłok do Polski.

2021-01-06 08:24

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostatnie pożegnanie śp. Zofii Rozanow

[ TEMATY ]

pogrzeb

Bożena Sztajner/Niedziela

W sobotę 4 lipca 2015 r. w nocy zmarła Zofia Rozanow, historyk sztuki i literat, wieloletnia badaczka dziejów sztuki Jasnej Góry. Miała 85 lat. Swoją pracę naukową dotyczącą jasnogórskiego sanktuarium podjęła na prośbę kard. Stefana Wyszyńskiego. Oddała się jej całkowicie, bo - jak mówiła - „Jasna Góra to klejnot w polskiej koronie”.

CZYTAJ DALEJ

W trosce o zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 32-33

pierwbozydarlelutko/fotolia.com

Powszechne jest doświadczenie choroby i przemijalności ludzkiego bytu, a co za tym idzie – troski o zdrowie, która podpowiada nam, że nierzadko, w celu ratowania życia człowieka, trzeba usunąć chorą część ludzkiego ciała, czasami cały organ, a nawet dokonać amputacji górnej czy dolnej kończyny. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus nawiązuje do tego ludzkiego doświadczenia w perspektywie troski o życie wieczne, a tym samym przypomina nam prawdę o rzeczach ostatecznych.

CZYTAJ DALEJ

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Podczas gali wyróżnienie zdobyła również książka "Selfie smartfonem Boga" naszego redakcyjnego kolegi Damiana Krawczykowieskiego. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję