Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: nie ma prawdziwego sensu życia poza Chrystusem i Jego Ewangelią

– Nie ma prawdziwego sensu życia poza Chrystusem i Jego Ewangelią. Kto odrzuca to światło nadal będzie chodził w ciemności i nie będzie miał przyszłości – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który w uroczystość Objawienia Pańskiego przewodniczył Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

święto Trzech Króli

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Metropolita częstochowski podkreślił, że „tej świętej tajemnicy Bożego Narodzenia bardziej niż wszystkim innym świętom religijnym udaje się rzecz niezwykle trudna. Udaje się poruszyć równocześnie gorliwych i zaangażowanych chrześcijan, ale również i tych okazjonalnych, można powiedzieć powracających, którzy z tęsknotą ludzkiego serca wracają do swoich domów, swojej wspólnoty i do progów kościoła”.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Co Kościół może zaproponować współczesnemu człowiekowi wobec wielu propozycji, które dzisiaj przedkłada świat? – pytał arcybiskup i zacytował słowa kard. Jean - Marie Lustigera: „Dzisiejszy świat czasem przypomina wielki supermarket, gdzie można kupić wiele atrakcyjnych towarów, ale czy Kościół ma towar lepszy od innych? Nie. Ponieważ to, co oferuje Kościół nie sprzedaje się w supermarketach. Ofertą Kościoła jest sens życia. A ten sens człowiek może odnaleźć tylko w Chrystusie, który przyszedł na świadectwo miłości Boga do człowieka, aby każdy kto w Niego uwierzy nie zginął, ale miał życie wieczne”.

Reklama

– Nasza wiara w Chrystusa ukazuje nam, że każdy z nas został włączony w Jego życie z całą konsekwencją, jak również w Jego zbawczą śmierć i zmartwychwstanie. Dlatego mamy swoje Nazaret, swoje Betlejem, swoją stację Ogrodu Oliwnego, swoja Golgotę ze śmiercią i przejściem z Chrystusem do Domu Ojca – kontynuował arcybiskup.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Abp Depo wskazał na słowa proroka Izajasza: „Powstań! Świeć. Ponad tobą jaśnieje Pan, i Jego chwała jawi się nad tobą”. – Izajasz nazywany piątym ewangelistą ujrzał pewną tajemnicę wieków, a historia, którą przekazał nie była końcem, czy jakimś epizodem. Radujmy się naszą wiarą. Ta wiara będąc darem Bożym jest zaproszeniem do wyjścia w drogę – podkreślił.

– Każdy z nas wezwany na drogę osobistej wiary zaproszony jest do wspólnoty Kościoła. W drodze do Chrystusa musimy przejść przez bramę kościoła. I może tak jak niektórzy mędrcy dzisiejszego świata nadal są rozczarowani prostotą Dziecka, prostotą domu Maryi i Józefa, tak również dzisiaj przekraczając próg kościołów niektórzy będą rozczarowani zwyczajnością, ale również tylko ludzką stroną życia. Dlatego będą dostrzegać słabość, grzech, ludzkie zniechęcenie i ograniczenia w Kościele – kontynuował.

Reklama

Metropolita częstochowski podkreślił, że „to w Kościele Chrystus zawarł tajemnicę głupstwa głoszenia Słowa Bożego”. – Spodobało się Bogu zbawić ludzi przez prostotę głoszenia Słowa Bożego, Ewangelii. Dzisiejszy człowiek wydaje się być rozczarowany prostotą konfesjonału, jako starożytnego mebla, jak i prostotą stołu Eucharystycznego. A to w Kościele jest nasze powołanie na podobieństwo Piotra, który zgrzeszył, zdradził, ale również powiedział: „Panie, Ty wszystko wiesz. Ty wiesz, że Cię kocham” – mówił arcybiskup.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Przez tajemnicę narodzin Boga – Człowieka, który oddał swoje życie na krzyżu na Golgocie nasza wiara chrześcijańska jest zanurzona w świat. Dlatego ma prawo głosu nie tylko w sprawach ducha. Jest ekspertem nie tylko od nieba i od ludzkiej wolności – wskazał abp depo i dodał: „ Wiara jest nieraz kamieniem zgorszenia, o który potyka się mądrość i pycha ludzi tego świata, o który potyka się przemądrzałość człowieka, który chce zamknąć siebie i innych tylko w granicach ziemi, kłamstwa i manipulacji. Nie ma prawdziwego sensu życia poza Chrystusem i Jego Ewangelią. Kto odrzuca to światło nadal będzie chodził w ciemności i nie będzie miał przyszłości”.

Za Benedyktem XVI przypomniał, że „ci, którzy oszukują ludzi protestem wobec Boga oskarżając Go za wszelką niesprawiedliwość świata, która się dzieje poprzez wojny i kataklizmy, tak jakby nie słyszeli, że Bóg dał swojego Syna, aby przez ukrzyżowanie i zmartwychwstanie stanąć po stronie ludzi cierpiących i dać im nadzieję. Ci, którzy oszukują innych rajem na ziemi w imię wolności, demokracji i źle rozumianej tolerancji też staną przed Bogiem. Będą sprawiedliwie osądzeni”.

– Trzeba nam dzisiaj myśleć w kategoriach przechodzenia przez świat również, żeby stanąć na progu życia wiecznego w tajemnicy Sądu Ostatecznego. Odpowiedzialność każdego z nas będzie sprawdzona osobiście – dodał arcybiskup.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Arcybiskup odnosząc się do dzisiejszych czasów przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który pisał w adhortacji „Ecclesia in Europa”: „Dochodzi do tego, że człowiek wierzący w Boga ma tłumaczyć się w obliczu władzy dlaczego tak żyje, jak mu wskazuje Bóg, jak mu wskazuje Chrystus i Jego Ewangelia, a jednocześnie niewierzący mogą być takimi, jakimi chcą. Mogą postępować jak tylko im się podoba, a katolicy mają się tłumaczyć z wyznawanej wiary”.

– Uczymy się od Mędrców ze Wschodu bycia na drogach wiary, która jest nieraz spotkaniem z Herodem, przeciwnikiem Boga i człowieka, aby się wiele nauczyć z doświadczenia Kościoła, który tutaj na tej ziemi stanowimy i wiecznego poszukiwania Boga i Jego woli, który chce prawdziwego dobra i szczęścia ludzi – zakończył arcybiskup.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

W rozmowie z „Niedzielą” abp Depo powiedział: „Trzeba przypomnieć, że wiara jest pielgrzymką i na tej drodze musimy odkryć, że najważniejsze jest spotkanie z Jezusem. Przebijanie się przez różne ciemności, obawy i lęki są nam zadane. I musimy uwierzyć, że zanim uczynimy jakikolwiek wysiłek, to Jezus już nas uprzedza”.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „wiarę trzeba przeżywać, żeby się nią dzielić z innymi. Mędrcy ze Wschodu uczą nas wsłuchiwania się w głos Boga. Wiara jest misyjna i ona się mnoży przez to, że się nią dzielimy. Musimy iść na peryferie świata, jak uczy papież Franciszek, ale te peryferie zaczynają się już obok nas”.

W archidiecezji częstochowskiej odbywają się dzisiaj mini orszaki, wspólnotowe śpiewanie kolęd w świątyniach, pokłon Trzech Króli z procesją wokół kościoła. M.in. w parafiach w Radomsku: św. Maksymiliana, św. Lamberta, Najświętszego Serca Pana Jezusa, w Gomunicach, Sulmierzycach, Dworszowicach Kościelnych, Czarnożyłach, Lubieniu, Truskolasach.

W Wieluniu odbył się przejazd Trzech Króli na koniach przez miasto. Natomiast w Częstochowie, w kościele akademickim św. Ireneusza odbędzie się kolędowanie ze scholą Domine Jesu.

2021-01-06 12:45

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przesłanie do dziennikarzy i ludzi mediów

[ TEMATY ]

media

abp Wacław Depo

Biuro Prasowe Kurii Metropolitalnej w Częstochowie

Do "osobistej odpowiedzialności za rozpoznawanie prawdy i wierność prawdzie" wezwał dziennikarzy i ludzi mediów abp Wacław Depo metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski w przesłaniu z racji wspomnienia św. Franciszka Salezego patrona dziennikarzy, które obchodzone będzie 24 stycznia.

Poniżej publikujemy treść przesłania przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski opublikowany na łamach najnowszego numeru tygodnika katolickiego „Niedziela”.:

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

ONZ: Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy i podał w wątpliwość solidarność globalnej Północy

2021-09-22 07:26

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

PAP

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ oskarżył Białoruś o prowadzenie ataku hybrydowego przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie. Zasugerował też, że bogate kraje - w tym Polska - niewystarczająco solidarnie postąpiły w obliczu pandemii, a także wobec konfliktów na Ukrainie, w Syrii czy Libii.

"To słowo stało się symbolicznym wyznacznikiem naszej polityki, jej ideałem. Gdy mówię solidarność, myślę także o solidarności w kontekście Covid-19. I nie jest to łatwa refleksja. Zwłaszcza pod adresem nas, przywódców bogatego świata, bogatej Północy" - powiedział Duda, wskazując m.in. na nierówny dostęp do szczepionek przeciwko Covid-19. Zaznaczył jednocześnie, że Polskę uważa za część tej bogatej Północy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję