Reklama

Wiadomości

Premier: 6 stycznia, to dla chrześcijaństwa data wyjątkowa

Dzisiejszy dzień, czyli 6 stycznia, to dla chrześcijaństwa data wyjątkowa. Wierni obrządku wschodniego zasiadają do wieczerzy wigilijnej, która jest dla Nich początkiem Święta Narodzenia Chrystusa. W Kościele rzymskokatolickim świętujemy zaś Objawienie Pańskie, tradycyjnie zwane świętem Trzech Króli.

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

święto Trzech Króli

KPRM

Korzystając z okazji, życzę wszystkim, aby ten Nowy Rok 2021 był lepszy od poprzedniego, by przy naszej różnorodności i wielości poglądów zwyciężyła ludzka solidarność i prawdziwa braterska wspólnota.

Mateusz Morawiecki/Facebook

Prawosławni oraz wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy, obchodzą dziś wigilię Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, czyli tzw. starego stylu. Według danych soboru biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, w tym terminie, czyli trzynaście dni po katolikach, Boże Narodzenie świętuje ponad 90 proc. cerkiewnych parafii w kraju.

Wieczorem wierni zasiądą do postnych kolacji wigilijnych, w nocy część z nich uda się do cerkwi na kilkugodzinne religijne uroczystości.

Reklama

Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Dane te uznawane są jednak przez hierarchów Cerkwi za niemiarodajne, ich szacunki mówią o 450-500 tys. wiernych. Grekokatolików jest ok. 33 tys. Staroobrzędowcy są jedną z najmniejszych w kraju grup religijnych; ich liczba szacowana jest na 1-2 tys. wiernych.

Z kolei w Kościele katolickim 6 stycznia obchodzona jest uroczystość Objawienia Pańskiego, w polskiej tradycji nazywana świętem Trzech Króli. "Tego dnia w Kościele katolickim skupiamy się na tajemnicy objawienie Boga – Jezusa Chrystusa – światu pogańskiemu, a więc wszystkim ludom i narodom ziemi, których reprezentują trzej magowie, mówimy mędrcy ze Wschodu. Ewangelia św. Mateusza podaje, że przybyli oni do Betlejem – miejsca narodzin Jezusa, gdyż tam prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. +Ujrzeliśmy, bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon+ – podaje ewangelista" – wyjaśnił PAP historyk wczesnego chrześcijaństwa ks. prof. Józef Naumowicz. (PAP)

Autorka: Natalia Kamińska nmk/ robs/

2021-01-06 13:35

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiceszef MSZ: stanowisko premiera ws. powiązania funduszy z praworządnością jest radykalne

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

Stanowisko premiera Mateusza Morawieckiego ws. powiązania funduszy unijnych z praworządnością jest jednym z najbardziej radykalnych w naszym obozie; nie ma zgody Polski na jakikolwiek uznaniowy tryb - ocenił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Nie ma potrzeby dodatkowych zobowiązań w Polsce - dodał.

W poniedziałek minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro stwierdził, że praworządność nie powinna być wpisana do rozporządzenia Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego i wiązana z wypłacaniem pieniędzy w ramach nowego budżetu UE i specjalnych środków przeznaczonych na walkę z pandemią. Przekonywał, że za stosowanym przez unijne ośrodki słowem "praworządność" kryje się "zupełnie inna rzeczywistość ustrojowa Unii Europejskiej i Polski".

CZYTAJ DALEJ

Św. Agata

Niedziela Ogólnopolska 6/2006, str. 16

„IcoonAgatha” autorstwa Bergognone (1481-1522) - Transferred from nl.wikipedia(Original text 

Agata urodziła się w Palermo (Panormus) na Sycylii w bogatej, wysoko postawionej rodzinie. Wyróżniała się nadzwyczajną urodą.

Kwintinianus - starosta Sycylii zabiegał o jej rękę, mając na względzie nie tylko jej urodę, ale też majątek. Kiedy Agata dowiedziała się o tym, uciekła i ukrywała się. Kwintinianus wyznaczył nagrodę za jej odnalezienie, wskutek czego zdradzono miejsce jej ukrycia. Ponieważ Agata postanowiła swoje życie poświęcić Bogu, odrzuciła oświadczyny Kwintinianusa. Ten domyślił się, że ma to związek z wiarą Agaty i postanowił nakłonić ją do porzucenia chrześcijaństwa. W tym celu oddano Agatę pod opiekę Afrodyzji - kobiety rozpustnej, która próbowała Agatę nakłonić do uciech cielesnych i porzucenia wiary. Afrodyzja nie zdziałała niczego i po trzydziestu dniach Agatę odesłano z powrotem Kwintinianusowi, który widząc, że nic nie wskóra, postawił Agatę przed sobą jako przed sędzią i kazał jej wyrzec się wiary. W tamtym czasie obowiązywał wymierzony w chrześcijan dekret cesarza Decjusza (249-251). Kiedy Agata nie wyrzekła się wiary, poddano ją torturom: szarpano jej ciało hakami i przypalano rany. Agata mimo to nie ugięła się, w związku z czym Kwintinianus kazał liktorowi (katu) obciąć jej piersi. Okaleczoną Agatę odprowadzono do więzienia i spodziewano się jej rychłej śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję