Reklama

Przed III Międzynarodowym Kongresem Miast Pielgrzymkowych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Współpraca miast maryjnych stanowi przykład łączenia w Europie inicjatyw o podobnym charakterze tematycznym. Miasta będące ponadnarodowymi sanktuariami stwarzają wiele problemów prawnych, organizacyjnych, handlowych, komunikacyjnych i kulturowych, zarówno dla stałych mieszkańców, jak i odwiedzających je grup pielgrzymkowych. Rozwiązywanie ich może się dokonywać m.in. w drodze wykorzystania doświadczeń innych. I tak dzieje się w tym przypadku. Wymiana informacji, częste kontakty władz miast partnerskich, wzajemna promocja - wszystko to pozwala sprostać znanym i nowym problemom funkcjonowania sanktuariów.
Europa Unii Europejskiej, Wspólnego Rynku, Europa Ojczyzn - to ten sam kontynent, na którym Opatrzność wybrała miejsca szczególnego oddziaływania łaski Bożej. Te miejsca to sanktuaria, wśród których uprzywilejowaną funkcję spełniają sanktuaria maryjne. Pięć z nich, znanych na całym świecie - Lourdes, Loreto, Fatima, Częstochowa i Altoatting - od trzech lat prowadzi wspólne inicjatywy, omawia je na sympozjach i konferencjach, a dla potrzeb informacyjnych wydaje wspólne publikacje.
Właśnie ukazał się biuletyn informacyjny, bogato ilustrowany, zawierający podane w sześciu językach podstawowe informacje historyczne i organizacyjne o wymienionych pięciu sanktuariach maryjnych. Pomysł tej publikacji wyszedł z Częstochowy, skład komputerowy wykonano na zlecenie Spółki Shrines of Europe w Repro-Center Neue Presse Verlags GmbH w Passau, według pomysłu Herberta Bauera z Altoatting. Profesjonalny druk 100-tysięcznego nakładu wykonano w Altoatting, korzystając z materiałów nadesłanych przez władze poszczególnych miast.
Jak pisze we wstępie do tego informatora prof. Ludwig Moadl z Monachium, "w Europie jest wiele sanktuariów. Doświadczenia na miejscu dają wielu ludziom nowe siły i energię - historia miejsca świętego, obrzędy z nim związane i modlący się ludzie stwarzają atmosferę, dzięki której dusza otwiera się i znajduje ukojenie". Nic więc dziwnego, że od wieków szlaki Europy przemierzają grupy pielgrzymów, docierając w liczbie 5 mln rocznie do Częstochowy czy 4 mln w przypadku Fatimy. Oto dlaczego aktualne na XXI wiek staje się hasło: Poznajcie Europę, idąc śladami pielgrzymów (Wstęp). Taki właśnie nowy szlak pielgrzymkowy z Fatimy przez Lourdes, Altoatting, Częstochowę do Loreto utworzono w programach organizatorów pielgrzymek. Oznacza to, że miasta maryjne stanowią przykład europejskiej współpracy regionów w oparciu o łączące je elementy.
Rozmawia się o tych aspektach wspólnych doświadczeń podczas spotkań wybranych grup mieszkańców. Najczęstsze dotąd były kontakty młodzieży zaprzyjaźnionych miast: Częstochowy, Loreto i Lourdes.
Inną formą współpracy są cyklicznie organizowane w kolejnych miastach partnerskich Międzynarodowe Kongresy Miast Pielgrzymkowych. Właśnie w tym roku kolej wypadła na Częstochowę, gdzie w dniach 23-26 września odbędzie się takie spotkanie, na które zaproszono ponad 80 instytucji kościelnych i świeckich z zagranicy i ponad 130 z Polski. Swój udział potwierdziły już zagraniczne delegacje z: Francji, Niemiec, Włoch, Portugalii, Luksemburga, Litwy, Brazylii, Hiszpanii, Rumunii, Austrii, Wybrzeża Kości Słoniowej oraz z Izraela, a także z wielu sanktuariów polskich. Poprzednie dwa Kongresy miały miejsce w Loreto (1995 r.) i Altoatting (1997 r.). Promotorem Kongresów jest Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych. Kongres w Częstochowie organizuje ona wraz z Klasztorem Ojców Paulinów, Kurią Metropolitalną w Częstochowie, Uniwersytetem Jagiellońskim i Urzędem Miasta Częstochowy. Kongres odbywać się będzie pod patronatem kard. Józefa Glempa - Prymasa Polski i Jacka Dębskiego - prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki. Obrady toczyć się będą w Auli Papieskiej na Jasnej Górze i będą tłumaczone symultanicznie na języki: polski, francuski, włoski i niemiecki.
Poza wykładami uczestnicy będą mogli wysłuchać Nieszporów Ludźmierskich Jana Kantego Pawluśkiewicza w Bazylice Jasnogórskiej (zapowiada się szansa pięknego przeżycia religijnego i kulturalnego zarazem), zwiedzić sanktuaria znajdujące się w regionie częstochowskim i obejrzeć wystawę o sanktuariach polskich i europejskich, połączoną z prezentacją wydawnictw i fotogramów związanych z pielgrzymowaniem.
Czym Częstochowa może ubogacić Kongres i inne inicjatywy współpracy miast maryjnych? Przede wszystkim wnosi ona doświadczenie sanktuarium o wyjątkowym znaczeniu historycznym i narodowym. Bycie duchową stolicą Polski pozostaje bowiem aktualne nawet w sytuacji, gdy względy polityczne nie pozwoliły Częstochowie zachować tej samej pozycji, z jakiej startowała do współpracy partnerskiej. W chwili podpisywania umowy o współpracy jedynie Częstochowa spośród pozostałych partnerów posiadała status wiodącego miasta regionu. Utrata rangi miasta wojewódzkiego wyznacza obecnie mniejsze możliwości funkcjonowania aglomeracji miejskiej i jej służby na rzecz
5-milionowej rzeszy międzynarodowych pielgrzymów. Wykazało to doświadczenie bieżącego roku.
Drugim, poza skalą liczebną, czynnikiem określającym pozycję Częstochowy jest status miasta szczególnie związanego z Ojcem Świętym. Doświadczenie pielgrzymki papieskiej z 1999 r. jest bardzo wymowne. Okazało się bowiem, że nawet gdy oficjalny program pominął Częstochowę, Jan Paweł II osobiście doprowadził do jego modyfikacji i przybył na Jasną Górę. Częstochowa została więc szczególnie wyróżniona przez Ojca Świętego. Dodajmy, że to uznanie jest obopólne, gdyż miasto przyznało Janowi Pawłowi II tytuł "Honorowego Obywatela Częstochowy", o czym informuje umieszczona w Urzędzie Miasta Częstochowy płaskorzeźba, a także złożony w Muzeum 600-lecia na Jasnej Górze dyplom "Honorowego Obywatela" i symboliczny "papieski" klucz do bram miasta.
Jako miasto Częstochowa reprezentuje także potencjał intelektualny, pozwalający włączyć się zarówno w teologiczną debatę nad religijnymi aspektami sanktuariów (instytucje naukowe Ojców Paulinów z Jasnej Góry, Instytut Teologiczny, Wyższe Seminarium Duchowne), jak i w socjologiczne badanie odpowiednich zjawisk ekonomicznych i kulturowych (specjalizacja w Wyższej Szkole Języków Obcych i Ekonomii, zespoły badawcze Wyższej Szkoły Pedagogicznej i Politechniki Częstochowskiej). Ważnym narzędziem upowszechniania problematyki pielgrzymkowej jest wydawany w Częstochowie katolicki tygodnik Niedziela, docierający nie tylko w formie gazetowej, ale również przez sieć Internetu na wszystkie kontynenty, informujący o życiu Sanktuarium Jasnogórskiego.
Wreszcie praktyczne doświadczenie do omawianej współpracy wnoszą odpowiednie służby miejskie: policja, służba zdrowia, straż miejska, komunikacja, łączność, handel, biura podróży i różne formy zaplecza noclegowego, wyspecjalizowane od lat w obsłudze pielgrzymów i stałych obywateli, którzy od kwietnia do października znajdują sposoby na normalne funkcjonowanie w warunkach ustawicznego napływu gości. A może warto w sposób bardziej systematyczny, poza inicjatywami o wymiarze międzynarodowym, szerzej uwzględniać pielgrzymkowy charakter miasta w pracach monitorujących zachodzące zmiany w ruchu pielgrzymkowym i wpływ, jaki one wywierają na kondycję Częstochowy? Do tego potrzebne jest jednak przyznanie Częstochowie specjalnego statusu przez władze w Warszawie. Konieczne jest też rozszerzenie częstochowskiej oferty pielgrzymkowej. Wstępne opracowania w tym zakresie już przecież są gotowe. Może nadszedł czas ich realizacji?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

1999-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wkrótce peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w obu warszawskich diecezjach

2024-04-18 16:38

[ TEMATY ]

Warszawa

rodzina Ulmów

peregrynacja relikwii rodziny Ulmów

Karol Porwich/Niedziela

Sięgająca do starożytności cześć oddawana relikwiom, modlitwa w aktualnych potrzebach (m. in. dla mających trudności ze spłatą kredytu), wsparcie i inspiracje dla rodzin oraz integracja parafii i lokalnego środowiska - to jedne z celów stojących za zaplanowaną na maj peregrynacją relikwii bł. Rodziny Ulmów w archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej. W tematykę peregrynacji wprowadzili jej organizatorzy podczas briefingu w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Ks. Tadeusz Sowa, moderator wydziałów duszpasterskich Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, zaprezentował ideę stojącą za peregrynacją relikwii. Przypomniał, że rok 2024 ogłoszony został przez Sejm Rokiem Rodziny Ulmów, a polscy biskupi postanowili, by od 24 września relikwie Rodziny Ulmów peregrynowały po polskich diecezjach, co rozpoczęło się na Jasnej Górze podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin.

CZYTAJ DALEJ

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem świdnickim - oskarżenia były fałszywe!

2024-04-18 08:02

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

screen/Youtube

We wtorek 16 kwietnia w Sądzie Okręgowym w Świdnicy zakończyła się sprawa przeciwko "Gazecie Wyborczej" i dziennikarce Ewie Wilczyńskiej - zastępcy redaktora naczelnego wrocławskiego oddziału gazety o naruszenie dóbr osobistych biskupa Marka Mendyka. Bp Mendyk wygrał kolejny proces.

W sierpniu 2022 r. na łamach tygodnika „Newsweek” i portalu „Onet” pojawił się wywiad z Andrzejem Pogorzelskim, który oskarżył duchownego o molestowanie go w dzieciństwie. Mimo przedawnienia i braku dowodów informację szybko podchwyciły inne media, w tym „Gazeta Wyborcza”, wywołując poruszenie w opinii publicznej i falę hejtu wylewaną na biskupa świdnickiego.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Prezydent Duda: infrastruktura Trójmorza pozwoliła zrezygnować z rosyjskich źródeł energii

2024-04-18 17:47

[ TEMATY ]

ONZ

Trójmorze

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas sesji otwarcia Rady Bezpieczeństwa ONZ

Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas sesji otwarcia Rady Bezpieczeństwa ONZ

Rosyjska agresja na Ukrainę szczególnie mocno dotknęła Europy Środkowo-Wschodniej; infrastruktura Trójmorza umożliwiła nam rezygnację z rosyjskich źródeł energii i pomogła uniknąć najgorszych konsekwencji tej wojny - powiedział w czwartek w ONZ prezydent Andrzej Duda.

W siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych polski przywódca wziął udział w sesji otwarcia wydarzenia na temat budowania globalnej odporności i promowania zrównoważonego rozwoju przez powiązania infrastrukturalne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję