Reklama

Kościół

Wezwani by służyć…

W święto Chrztu Pańskiego członkowie Ruch Światło-Życie tradycyjnie gromadzą się ze swym Ordynariuszem podczas Diecezjalnego Dnia Wspólnoty.

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

ks. Franciszek Blachnicki

W Archidiecezji Warszawskiej – w tym roku wyjątkowo – spotkanie ograniczone zostanie do uroczystej Mszy św. Eucharystii przewodniczył będzie Metropolita Warszawski ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz. Wydarzenie będzie miało miejsce 10 stycznia 2021 roku o godz. 16:00 w Świątyni Opatrzności Bożej i - z uwagi na ograniczenia w liczbie wiernych mogących w nim wziąć udział na miejscu - będzie transmitowane.

Reklama

Liturgia niedzieli Chrztu Pańskiego prowadzi nas do kontemplacji obrazu Chrystusa Sługi, który przyszedł na świat, by wypełnić wolę Ojca, by nas zbawić. Bóg „hojny […] w przebaczaniu” swoją misję rozpoczyna w wodach Jordanu. Tam też pada zapowiedź chrztu z Ducha Świętego, dzięki któremu możemy się narodzić do nowego życia dzieci Bożych, dzięki któremu „miłujemy Boga i wypełniamy Jego przykazania”. Zjednoczenie z Bogiem oraz postawa służby, w których Ruchu Światło-Życie pragnie naśladować Chrystusa, czyni Niedzielę Chrztu Pańskiego świętem patronalnym Ruchu.

W tym roku święto to ma szczególny wymiar, w związku z obchodzoną właśnie setną rocznicą urodzin Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego (24 III 2021), założyciela Ruchu i niestrudzonego głosiciela odnowy Kościoła. Ks. Franciszek Blachnicki wielokrotnie w swym nauczaniu poruszał temat służby, widząc dla niej miejsce zarówno w liturgii, jak i codzienności. Eucharystię nazywał ciągłym źródłem inspirującym naszą gotowość, naszą postawę służby wobec braci. W tekście „Liturgia w świetle tajemnicy Chrystusa Sługi" czytamy m.in.: „Kościół jest przedłużeniem tajemnicy namaszczenia Chrystusa Duchem Świętym. Chrystus objawia się po chrzcie w Jordanie jako Pomazaniec, jako napełniony Duchem Świętym dla posługi, dla posłuszeństwa wobec planu Boga, swego Ojca i ten sam Chrystus chrzci ogniem i Duchem – jak mówi Ewangelia (Mt 3, 11) – i przelewa Ducha Świętego na członków Kościoła i tym samym włącza ich w swoją drogę służby, posłuszeństwa wobec Ojca. Cały Kościół jest dzięki temu widziany w tajemnicy Ducha Świętego jako wspólnota namaszczonych, a to oznacza również: wspólnota przeznaczonych, powołanych, uzdolnionych, wezwanych do służby na rzecz zbawienia świata."

Święto Chrztu Pańskiego to dla wspólnoty Ruchu Światło-Życie czas szczególnej modlitwy w intencji księży moderatorów, zwłaszcza tych będących członkami Unii Kapłanów Chrystusa Sługi (stowarzyszenia zrzeszającego kapłanów moderatorów Ruchu Światło-Życie, którzy chcą coraz lepiej wyrażać i realizować swoją posługę na rzecz odnowy Kościoła). Poprzez codzienne zjednoczenie z Jezusem Chrystusem i gorliwą posługę na rzecz wspólnot (sakramentalną, duchową, ale i organizacyjną) wnoszą nieoceniony wkład w życie Ruchu.

2021-01-06 19:23

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 8/2018, str. 20-21

[ TEMATY ]

młodzi

oaza

Archiwum „Aspektów”

Jaka będzie przyszłość młodych w Kościele?

Jaka będzie przyszłość młodych w Kościele?

Kiedy mówimy o jakiejś wspólnocie w Kościele „oaza”, to zaraz na myśl przychodzi nam obraz grupy młodych ludzi. Przez długie lata oazę, czyli Ruch Światło-Życie, identyfikowano głównie z dziećmi i młodzieżą. Dziś ten ruch „dorósł” i więcej w nim dorosłych i małżonków. Co się stało z młodymi w oazie?

Powyższe pytanie jest tyleż prowokacyjne, ile bardzo na miejscu. Dziś w Ruchu Światło-Życie jest znacznie mniej młodzieży niż w latach siedemdziesiątych czy osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Są takie diecezje, w których nadal organizuje się wakacyjne oazy dla kilkuset czy nawet kilku tysięcy młodych, ale są i takie regiony, w których trudno zebrać nawet stu- czy dwustuosobową grupę chętnych na wakacyjne rekolekcje. Co dalej?

CZYTAJ DALEJ

40. rocznica zamachu na św. Jana Pawła II - zaproszenie na uroczystości

2021-04-16 09:10

Ks. Grzegorz Umiński

Ojciec Zdzisław Świniarski, Sercanin Biały, Kustosz Sanktuarium MB Fatimskiej w Polanicy

Ojciec Zdzisław Świniarski, Sercanin Biały, Kustosz Sanktuarium MB Fatimskiej w Polanicy

13 maja 2021 roku w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy-Zdroju Sokołówce wspominając 40. rocznicę zamachu na św. Jana Pawła II będziemy składali na ręce Maryi podziękowanie Panu Bogu za ocalenie naszego Rodaka.

„Nie wiem, kto włożył pistolet w rękę strzelca, wiem jednak, kto zmienił lot kuli” – te słowa papieża dobitnie wyrażają Jego przekonanie komu zawdzięcza ocalenie życia.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: Rząd łagodzi restrykcje od 26 kwietnia

2021-04-16 16:32

[ TEMATY ]

Włochy

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Od 26 kwietnia będą we Włoszech łagodzone restrykcje w związku z poprawą sytuacji - zdecydował w piątek rząd Mario Draghiego. Na konferencji prasowej premier zapowiedział przywrócenie żółtych stref, a w nich otwarcie restauracji, także wieczorem.

"Można patrzeć w przyszłość z ostrożnym optymizmem i ufnością" - oświadczył szef rządu, otwierając spotkanie z dziennikarzami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję