Reklama

Europa

Abp Szewczuk: Pan narodzony w Betlejem jest naszą nadzieją

„Wszyscy pozostajemy częścią tej samej rodziny ludzkiej, która w obecnej sytuacji stała się dla nas «szpitalem polowym», rodziny tworzonej także przez dom, którym jest Kościół Chrystusowy” – to słowa zawarte w pozdrowieniach głowy Cerkwii Grecko-Katolickiej, arcybiskupa większego Światosława Szewczuka skierowanych za pośrednictwem Radia Watykańskiego do wiernych Ukrainy i całego świata z okazji obchodzonej dzisiaj według kalendarza juliańskiego uroczystości Narodzenia Pańskiego.

2021-01-07 19:47

[ TEMATY ]

Ukraina

cerkiew

Narodzenie Pańskie

Vatican News

Metropolita kijowsko-halicki zwraca uwagę, że tegoroczne święta przeżywane są w kontekście pandemii, która boleśnie dotknęła cały świat. Ale Boże Narodzenie jest dla nas źródłem nadziei, ponieważ nadzieja rodzi się z wiary, a jako chrześcijanie widzimy w Dzieciątku Boga, który stał się ciałem.

Reklama

Abp Szewczuk zaznaczył, że to właśnie wiara bożonarodzeniowa daje nam nadzieję, światło, daje poczucie bezpieczeństwa, że również w tym roku, który się rozpoczął, będziemy razem z Jezusem, nie będziemy opuszczeni. Ukraiński hierarcha życzy z okazji Świąt Bożego Narodzenia, aby świat odkrył, że wszyscy mamy udział w tej samej ludzkiej naturze, która razem cierpi i raduje się. Naturze ludzkiej, która wspólnie dzieli smutki i nadzieje.

„Po pierwsze, w roku, który się zakończył, jak nigdy dotąd, zrozumieliśmy, że wszystkich nas łączy ta sama ludzka natura. Skrajny indywidualizm współczesnej kultury sprawił, że czasami wątpimy w istnienie czegoś, co łączy wszystkich ludzi. Czy istnieje wyjątkowa i fundamentalna tkanka ludzka? Istnieje czy nie? Dziś właśnie samo doświadczenie koronawirusa pokazało, że wszyscy jesteśmy równi i tak samo wrażliwi. Moim zdaniem wielkim owocem pandemii jest ponowne odkrycie wspólnej ludzkiej natury, wspólnej słabości, która czyni nas wszystkich uczestnikami tej samej istoty ludzkiej z jej godnością. I to właśnie ten współudział w ludzkiej naturze, w człowieczeństwie stanowi fundament braterstwa – podkreślił abp Szewczuk. W przeciwnym razie wszystkie stwierdzenia, że mój sąsiad jest moim bratem, jest moją siostrą, pozostają trochę teoretyczne. Dziś natomiast doświadczyliśmy, że sami nie przetrwamy, jak to mówi Papież. Solidarność, która opiera się na naszej wspólnej historii, na naszej wspólnej ludzkiej naturze, daje nam podstawę, aby widzieć w każdym człowieku mojego brata lub siostrę. Tylko solidarność da nam nadzieję na przetrwanie tej pandemii.“

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Rodzina Rodzinie” – paczka na Ukrainę

[ TEMATY ]

Ukraina

Archiwum ks. Andrzeja Puzona

Dzieło Misyjne Diecezji Warszawsko-Praskiej włączyło się w zainicjowaną przez Caritas Polska akcję „Rodzina Rodzinie”. Inicjatywa ta wpisuje się w szersze działania, prowadzone przez Pocztę Polską, w ramach przedsięwzięcia „Paczka na Ukrainę”. Paczki można wysyłać bezpłatnie na Ukrainę do końca marca. Paczki wysyłane przez diecezjan warszawsko-praskich trafią do mieszkańców dwóch ukraińskich diecezji: Kamieniecko-Podolskiej i Odesko-Symferopolskiej - w tych kościołach lokalnych pracują kapłani polskiej diecezji - informuje ks. Marcin Iżycki, dyrektor Dzieła Misyjnego Diecezji Warszawsko-Praskiej.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Polak, który przebywał w stanie wegetatywnym w szpitalu w Plymouth - potwierdziła rodzina

2021-01-26 16:13

Archiwum prywatne

W poniedziałek wieczorem szpital w Plymouth w południowo-zachodniej Anglii informował rodzinę, że stan mężczyzny znacząco się pogorszył.

CZYTAJ DALEJ

Burkina Faso: brakuje miejsc w seminariach duchownych

2021-01-26 19:25

Łukasz Kaczyński

Coraz więcej powołań w Burkina Faso tworzy problem infrastrukturalny. Powołanych do służby Bogu jest więcej niż miejsc w seminariach. Biskupi szukają zastępczych mieszkań dla alumnów.

Fakt boomu powołań został podjęty na serio podczas ostatniego zgromadzenia plenarnego Konferencji Episkopatu Burkina-Niger, które odbyło się w dniach 11-15 stycznia w Wagadugu. Sesja styczniowa zwykle poświęcona jest formacji przyszłych kapłanów i seminariom duchownym. Podczas gdy biskupi cieszyli się z rosnącej liczby seminarzystów, zwrócono uwagę, że potrzebna jest odpowiednia infrastruktura, zarówno dla zakwaterowania, jak i dla formacji seminarzystów, tzn. miejsca wykładowe, aule czy biblioteki. W seminarium Piotra i Pawła w Wagadugu potrzebna jest nowa kaplica, ponieważ w obecnej nie są w stanie pomieścić się wszyscy seminarzyści.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję