Reklama

Na szlaku Maryi w Beskidzie Wyspowym

Niedziela Ogólnopolska 46/1999

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wiele mamy miejsc naznaczonych kultem Jasnogórskiej Matki. Jednym z nich jest "Brzegowo" w Kasinie Wielkiej w dekanacie Mszana Dolna, w archidiecezji krakowskiej. Kasina Wielka to malownicza letniskowa miejscowość, licząca ok. 3 tys. mieszkańców, leżąca w Beskidzie Wyspowym, między górami: Lubogoszcz, Śnieżnica i Ćwilin. W centrum wioski znajduje się, otoczony kilkusetletnimi lipami, drewniany XVII-wieczny kościół pw. św. Marii Magdaleny. Niedaleko wznoszony jest (od 1982 r.) kościół pw. Matki Bożej Jasnogórskiej, który - choć nowoczesny w stylu - nawiązuje do budownictwa podhalańskiego. Jest dwupoziomowy i bardzo obszerny, ale jeszcze niezupełnie ukończony. Jego budowniczym jest proboszcz - ks. Marian Juraszek, który przybył do Kasiny Wielkiej w 1971 r. "Zostałem przysłany - wspomina ks. Juraszek - przez kard. Karola Wojtyłę, który powiedział wówczas, że posyła mnie tutaj, bo w Kasinie trzeba wybudować kościół, a wykazałem zdolności budowlane przy wznoszeniu kościoła w Nowym Targu na Kowańcu, gdzie budowałem kościół w szczególnie trudnych warunkach, bez zezwolenia władz. Po przybyciu do Kasiny Wielkiej musiałem odrestaurować będący w ruinie zabytkowy kościół parafialny z XVII w. Trzeba było również przeprowadzić remont starej plebanii. Z czasem stary kościół stawał się coraz bardziej ciasny i trzeba było podjąć starania o budowę nowej świątyni". Pierwszą Mszę św. w dolnym kościele odprawił 13 listopada 1987 r. kard. Franciszek Macharski. 22 lipca 1999 r., w uroczystość św. Marii Magdaleny, patronki parafii, Metropolita krakowski dokonał poświęcenia nowej świątyni, w którym uczestniczyła cała społeczność parafialna, a także licznie przybyli kapłani. W Kasinie Wielkiej na wzgórzu stoi kaplica zwana "Na Brzegu" lub "Brzegowo". Znajduje się w niej Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który jest otaczany przez mieszkańców szczególną czcią. Według przekazów najstarszych mieszkańców, nieuleczalnie chory żołnierz rosyjski, mieszkający w domu pod Brzegiem, znalazł za szafą zrolowany obraz z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Zaczął się modlić do Matki Bożej, a kiedy został cudownie uleczony, wybudował z otoczaków rzecznych kapliczkę, w której umieścił obraz. Parafianie mają szczególne nabożeństwo do Matki Boskiej Częstochowskiej, od której otrzymali wiele łask. Przybywają tutaj także pielgrzymi z sąsiednich miejscowości. W szczególnie ważnych lub trudnych momentach życia wierni zamawiają Msze św. przed Cudownym Obrazem w tej kaplicy. Tu mają swoją małą Jasną Górę. To miejsce jest mi bardzo bliskie, bowiem tutaj razem z moją Mamą wielokrotnie pielgrzymowałam pieszo z Mszany Dolnej, aby prosić Maryję o potrzebne łaski. O Matce Bożej z "Brzegowa" układałam w dzieciństwie wiersze:
Na wzgórzu Brzegowa stoisz
otwierasz szeroko ramiona
i dzieci przyciskasz do łona
o Matko Niepokalana
otwierasz serce na żale
dusz chorych strapionych i biednych
ocierasz strumienie łez rzewnych
swą łaską o Matko
Obecna kaplica została wybudowana w 1945 r., a odnowiona - w 1995 r. W dowód wdzięczności za łaski, jakie otrzymali tu mieszkańcy, nowy kościół nosi imię Matki Bożej Jasnogórskiej. Dużym wydarzeniem było nawiedzenie parafii przez Matkę Bożą w kopii Cudownego Obrazu Jasnogórskiego. Peregrynujący po archidiecezji krakowskiej Obraz witaliśmy 23 sierpnia 1999 r. Czciciele Królowej Polski - parafianie, mieszkańcy sąsiednich miejscowości oraz wczasowicze - przybyli licznie, by oddać hołd swojej Matce. Obecni byli księża z całego dekanatu, zaś Liturgii Eucharystycznej przewodniczył bp Stanisław Smoleński. Ksiądz Proboszcz, witając Matkę Bożą, powiedział, że nowy kościół został wybudowany ku czci Matki Bożej Jasnogórskiej, której obraz od dawna czczony jest w kaplicy "Na Brzegu". O północy została odprawiona Pasterka Maryjna w intencji powołań kapłańskich. "Matka Boża, która nawiedza parafię, ożywia wiarę, pobożność, jedna zwaśnionych. To są prawdziwe owoce Nawiedzenia" - powiedział później Gospodarz parafii. Liczne uczestnictwo wiernych w nabożeństwach podczas Doby Nawiedzenia było wyrazem wielkiej czci dla Jasnogórskiej Matki i hołdu, jaki pragnęli Jej złożyć, było też świadectwem głębokiej, żywej wiary.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

1999-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

DZIĘKUJĘ, PRZEPRASZAM i KOCHAM

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Vatican Media

Rozważania do Ewangelii Łk 2, 41-51. <- KLIKNIJ

Sobota, 13 czerwca. Wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.
CZYTAJ DALEJ

Pobłogosławione przez papieża karetki pogotowia dotarły na Ukrainę

2026-06-12 20:20

[ TEMATY ]

Ukraina

karetka

Papież Leon XIV

Adobe Stock

Na Ukrainę dotarło 21 karetek pogotowia, dwie furgonetki i dziewięć innych pojazdów. Ten sprzęt, który będzie służył ratowaniu zdrowia i życia pobłogosławił w Barcelonie Leon XIV. Poprosiła go o to argentyńska dominikanka, która od początku rosyjskiej inwazji zapewnia wsparcie humanitarne dla cierpiących Ukraińców.

Pochodząca z Argentyny siostra María Lucía Caram Padilla od lat posługuje w Hiszpanii. W 2025 roku została uhonorowana przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego jednym z najważniejszych odznaczeń państwowych za swe zaangażowanie w niesienie pomocy Ukrainie.
CZYTAJ DALEJ

Rozmowa z Ojcem: Jedenasta Niedziela zwykła

2026-06-13 10:00

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Monika Książek

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję