Reklama

Na szlaku Maryi w Beskidzie Wyspowym

Niedziela Ogólnopolska 46/1999

Wiele mamy miejsc naznaczonych kultem Jasnogórskiej Matki. Jednym z nich jest "Brzegowo" w Kasinie Wielkiej w dekanacie Mszana Dolna, w archidiecezji krakowskiej. Kasina Wielka to malownicza letniskowa miejscowość, licząca ok. 3 tys. mieszkańców, leżąca w Beskidzie Wyspowym, między górami: Lubogoszcz, Śnieżnica i Ćwilin. W centrum wioski znajduje się, otoczony kilkusetletnimi lipami, drewniany XVII-wieczny kościół pw. św. Marii Magdaleny. Niedaleko wznoszony jest (od 1982 r.) kościół pw. Matki Bożej Jasnogórskiej, który - choć nowoczesny w stylu - nawiązuje do budownictwa podhalańskiego. Jest dwupoziomowy i bardzo obszerny, ale jeszcze niezupełnie ukończony. Jego budowniczym jest proboszcz - ks. Marian Juraszek, który przybył do Kasiny Wielkiej w 1971 r. "Zostałem przysłany - wspomina ks. Juraszek - przez kard. Karola Wojtyłę, który powiedział wówczas, że posyła mnie tutaj, bo w Kasinie trzeba wybudować kościół, a wykazałem zdolności budowlane przy wznoszeniu kościoła w Nowym Targu na Kowańcu, gdzie budowałem kościół w szczególnie trudnych warunkach, bez zezwolenia władz. Po przybyciu do Kasiny Wielkiej musiałem odrestaurować będący w ruinie zabytkowy kościół parafialny z XVII w. Trzeba było również przeprowadzić remont starej plebanii. Z czasem stary kościół stawał się coraz bardziej ciasny i trzeba było podjąć starania o budowę nowej świątyni". Pierwszą Mszę św. w dolnym kościele odprawił 13 listopada 1987 r. kard. Franciszek Macharski. 22 lipca 1999 r., w uroczystość św. Marii Magdaleny, patronki parafii, Metropolita krakowski dokonał poświęcenia nowej świątyni, w którym uczestniczyła cała społeczność parafialna, a także licznie przybyli kapłani. W Kasinie Wielkiej na wzgórzu stoi kaplica zwana "Na Brzegu" lub "Brzegowo". Znajduje się w niej Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który jest otaczany przez mieszkańców szczególną czcią. Według przekazów najstarszych mieszkańców, nieuleczalnie chory żołnierz rosyjski, mieszkający w domu pod Brzegiem, znalazł za szafą zrolowany obraz z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Zaczął się modlić do Matki Bożej, a kiedy został cudownie uleczony, wybudował z otoczaków rzecznych kapliczkę, w której umieścił obraz. Parafianie mają szczególne nabożeństwo do Matki Boskiej Częstochowskiej, od której otrzymali wiele łask. Przybywają tutaj także pielgrzymi z sąsiednich miejscowości. W szczególnie ważnych lub trudnych momentach życia wierni zamawiają Msze św. przed Cudownym Obrazem w tej kaplicy. Tu mają swoją małą Jasną Górę. To miejsce jest mi bardzo bliskie, bowiem tutaj razem z moją Mamą wielokrotnie pielgrzymowałam pieszo z Mszany Dolnej, aby prosić Maryję o potrzebne łaski. O Matce Bożej z "Brzegowa" układałam w dzieciństwie wiersze:
Na wzgórzu Brzegowa stoisz
otwierasz szeroko ramiona
i dzieci przyciskasz do łona
o Matko Niepokalana
otwierasz serce na żale
dusz chorych strapionych i biednych
ocierasz strumienie łez rzewnych
swą łaską o Matko
Obecna kaplica została wybudowana w 1945 r., a odnowiona - w 1995 r. W dowód wdzięczności za łaski, jakie otrzymali tu mieszkańcy, nowy kościół nosi imię Matki Bożej Jasnogórskiej. Dużym wydarzeniem było nawiedzenie parafii przez Matkę Bożą w kopii Cudownego Obrazu Jasnogórskiego. Peregrynujący po archidiecezji krakowskiej Obraz witaliśmy 23 sierpnia 1999 r. Czciciele Królowej Polski - parafianie, mieszkańcy sąsiednich miejscowości oraz wczasowicze - przybyli licznie, by oddać hołd swojej Matce. Obecni byli księża z całego dekanatu, zaś Liturgii Eucharystycznej przewodniczył bp Stanisław Smoleński. Ksiądz Proboszcz, witając Matkę Bożą, powiedział, że nowy kościół został wybudowany ku czci Matki Bożej Jasnogórskiej, której obraz od dawna czczony jest w kaplicy "Na Brzegu". O północy została odprawiona Pasterka Maryjna w intencji powołań kapłańskich. "Matka Boża, która nawiedza parafię, ożywia wiarę, pobożność, jedna zwaśnionych. To są prawdziwe owoce Nawiedzenia" - powiedział później Gospodarz parafii. Liczne uczestnictwo wiernych w nabożeństwach podczas Doby Nawiedzenia było wyrazem wielkiej czci dla Jasnogórskiej Matki i hołdu, jaki pragnęli Jej złożyć, było też świadectwem głębokiej, żywej wiary.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież odprawił Mszę św. ale odwołał audiencje

2020-02-28 10:33

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek sprawował dziś rano Mszę św. a na jej zakończenie, jak zwykle pozdrowił jej uczestników, nie mniej jednak odwołał dzisiejsze audiencje oficjalne – poinformował dziennikarzy rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.

Dyrektor Watykańskiej Sala Stampa zaznaczył, że zgodnie z planem kontynuowane są planowane spotkania Ojca Świętego w Domu Świętej Marty. Wczoraj natomiast papież z powodu lekkiej niedyspozycji nie udał się do bazyliki św. Jana na Lateranie na nabożeństwo pokutne z duchowieństwem Wiecznego Miasta.

CZYTAJ DALEJ

Co musisz wiedzieć o koronawirusie?

2020-02-28 20:39

[ TEMATY ]

plakat

koronawirus

Główny Inspektorat Sanitarny

Główny Inspektorat Sanitarny

W piątek 28. lutego Główny Inspektorat Saniterny zamieścił na swojej stronie internetowej materiały o koronawirusie SARS-CoV-2.

Są tam różne materiały do pobrania i wydrukowania, między innymi plakat, ulotka i film.

Zobacz także: Co musisz wiedzieć o koronawirusie?

Są też zamieszczone rekomendacje Ministra Edukacji Narodowej dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach przypadkami zachorowań na koronawirusa.

CZYTAJ DALEJ
Projekt Niedzieli na Wielki Post
#ODKUPIENI

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję