Reklama

Kościół

Łagiewniki: Msza św. w intencji sportowców i kibiców Krakowa

W sobotę w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach została odprawiona Eucharystia w intencji sportowców i kibiców Krakowa. Mszy św. przewodniczył ks. infułat Bronisław Fidelus, kapelan Wisły, a homilię wygłosił archiprezbiter Bazyliki Mariackiej - ks. Dariusz Raś, kapelan Cracovii.

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Mazur/episkopat.pl

Przybyłych do świątyni powitał ks. Zbigniew Bielas, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. - Przeżywamy obecnie czas kolędowy i zimowy, więc to okres, kiedy pojawiają się szaliki, ale dziś te szaliki symbolizują również, że przybyli tu przedstawiciele kibiców i klubów sportowych Krakowa i Małopolski - powiedział.

Dodał, że sobotnie spotkanie nawiązuje do tradycji pielgrzymek organizowanych przez śp. ks. Henryka Surmę do łagiewnickiego sanktuarium oraz do pielgrzymki kibiców na Jasną Górę. - Wspominamy też rok 2005 i Mszę pojednania na stadionie Cracovii 4 kwietnia, dwa dni po śmierci Jana Pawła II. Dziś modlimy się również o ducha jedności i pojednania dla środowisk sportowych i klubów Krakowa oraz Małopolski - wskazał.

Reklama

W wygłoszonej homilii ks. Dariusz Raś wyraził radość, że kibice i sportowcy przybyli tak licznie, mimo trudnego czasu pandemii. - Byliśmy przyzwyczajeni do innych widoków - również na scenach sportowych widzieliśmy pełne hale sportowe, choćby te siatkarskie, pełne stadiony sportowe. Mogliśmy również siedzieć ramię przy ramieniu. I dzisiaj tak myślimy, że rzeczywiście trudzimy się już przy tej próbie, przy tym znaku, który daje nam epidemia. Trudzimy się, ale zawsze słyszmy głos Chrystusa przechodzącego obok nas, ku nam: „Odwagi, nie bójcie się. Ja jestem” - podkreślił.

Duchowny przyznał, że wielu tęskni za tym, co było. - Może teraz będzie trochę inaczej, ale chcemy się cieszyć, również z sukcesów sportowych, także z samego uprawiania sportu. Dlatego modlimy się za sportowców, za kibiców, za tych, którzy czynnie uprawiają turystykę i każdy sport. Przychodzimy tutaj, aby przygotować się do następnej ważnej epoki, która nastąpi po tym „zlodowaceniu”, zamrożeniu świata dzisiaj - zaznaczył.

Dodał, że ludzie często pomagają sobie w czasie zawodów sportowych i że trzeba porzucać wszystko to, co jest niewłaściwe w kibicowaniu. - Chcemy oglądać i wzmacniać to, co piękne, dobre I szlachetne. Takim działaniem fair play, może najpiękniejszym z możliwych, jest danie komuś krwi, tak jak to czynią krwiodawcy w wielu klubach sportowych - zauważył.

Jak ocenił, postępowanie fair play jest niedalekie od drogi Bożego miłosierdzia. - Dawanie krwi innym, kiedy inni są w potrzebie, to może najszlachetniejsze działanie fair play. Gratuluję tym, którzy są w klubach krwiodawców. Kibic z jednej strony Błoń daje krew innemu kibicowi choremu z drugiej strony Błoń. To niebywały symbol prawdziwego braterstwa i pojednania - podsumował kapłan.

2021-01-10 08:47

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Iskra miłosierdzia w diecezji

Niedziela sosnowiecka 16/2014, str. 5

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Łagiewniki

Wydział Katechetyczny Kurii w Sosnowcu

Przed kanonizacją Jana Pawła II Polacy jednoczą się w modlitwie przy Ogniu Miłosierdzia z Łagiewnik. Ogień w postaci Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia dociera do kościołów, instytucji i domów w całej Polsce. W diecezji sosnowieckiej za przekazanie iskry odpowiada ks. dr Michał Borda

Ksiądz Michał Borda – dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu powiedział, że do rozniecania iskry Bożej łaski i przekazywania światu miłosierdzia wezwał nas sam Jan Paweł II podczas konsekracji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w sierpniu 2002 r. Było to bezpośrednie nawiązanie do słów, które skierował Jezus do św. Faustyny Kowalskiej: „Z Polski wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Moje”. W grudniu 2003 r. Jan Paweł II pobłogosławił ogień, który od tamtej pory pali się nieustannie pod obrazem Jezusa Miłosiernego w łagiewnickiej świątyni.

CZYTAJ DALEJ

Aby ewangelizować świat potrzebujemy odnowionego Kościoła - konferencja o misjach

2021-06-22 17:53

[ TEMATY ]

misje

ewangelizacja

papież Franciszek

Joanna Mackieło

Podczas zajęć szkolnych z dziećmi na Filipinach

Podczas zajęć szkolnych z dziećmi na Filipinach

Aby ewangelizować świat potrzebujemy odnowionego Kościoła, który się wciąż nawraca – podkreślł o. dr Ryszard Szmydki OMI podczas Podczas sympozjum „Modele misyjne i areopagi współczesnego zaangażowania misyjnego”, które odbywa się na UKSW.

W popołudniowej sesji głos zabrał m.in. metropolita gdański abp Tadeusz Wojda SAC, który omówił „Modele i areopagi misji dzisiaj według św. Jana Pawła II i Benedykta XVI”.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: odsłonięcie i poświęcenie odnowionej Symbolicznej Mogiły Sybirackiej

2021-06-23 16:29

[ TEMATY ]

pomnik

Sybiracy

Warszwa

ipn.gov.pl

Odsłonięcie i poświęcenie Symbolicznej Mogiły Sybirackiej

Odsłonięcie i poświęcenie Symbolicznej Mogiły Sybirackiej

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia odnowionej Symbolicznej Mogiły Sybirackiej. W imieniu biskupa polowego poświęcenia pomnika dokonał ks. kpt Mateusz Korpak, administrator katedry polowej.

Symboliczna Mogiła Sybiraków znajduje się obok kwatery powstańców styczniowych. Upamiętnia Polaków zesłanych, więzionych, zmarłych i zgładzonych na ziemiach byłego imperium carskiego i sowieckiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję