Reklama

Niedziela Wrocławska

Na Jakubowym Szlaku w Małujowicach

W Niedzielę Chrztu Pańskiego odwiedziliśmy sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Małujowicach. Ustanowione kościołem stacyjnym w Roku Świętym Jakubowym, jest miejscem, w którym codziennie można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

2021-01-10 19:05

Marzena Cyfert

Eucharystię sprawował ks. Mieczysław Tomasz Sałowski, kustosz Śląskiej Sykstyny

Eucharystię sprawował ks. Mieczysław Tomasz Sałowski, kustosz Śląskiej Sykstyny

Eucharystię sprawował proboszcz i kustosz sanktuarium ks. Mieczysław Tomasz Sałowski. Witając zgromadzonych na Eucharystii, zaznaczył, że obecny Jubileuszowy Rok św. Jakuba będzie bardzo skromny, ponieważ z powodu pandemii nie można zbyt wielu rzeczy zaplanować. W homilii ksiądz kustosz podkreślił znaczenie chrztu św., który stanowi „bramę wszystkich sakramentów”. – Bez sakramentu chrztu św. innych sakramentów nie da się przyjąć. Chrzest stanowi bramę w drodze do Boga – to jest wyjście z pogaństwa, otrzymanie godności dziecka Bożego. To jest to, że człowiek przez decyzję swoich rodziców chce, by jak najszybciej rozkwitało w nim życie Boże. Chrzest jest nam potrzebny, ale jawi się pytanie po co był chrzest Chrystusowi, który nie miał grzechów. Postawa Jezusa pokazuje, że Bóg chce wejść w kondycję naszego świata, naszego życia, naszej cielesności. Chce nas nade wszystko uświęcić – mówił ks. Sałowski. Zwrócił następnie uwagę na prześladowania chrześcijan, które mają miejsce we współczesnym świecie. Nie tylko krwawe prześladowania, ale również te w wymiarze dyskryminowania w życiu publicznym, społecznym, ekonomicznym. – Świat bardzo często nie liczy się z tym, co Bóg chrześcijan ma do powiedzenia, co oferuje Jezus Chrystus – mówił kustosz sanktuarium.

Reklama

Na pytanie czym jest dla parafii ustanowienie sanktuarium kościołem stacyjnym w Jubileuszowym Roku św. Jakuba, ks. Sałowski odpowiedział: – Pierwsze słowo, które się nasuwa, to wyróżnienie. Jest wielkie wyróżnienie, zadowolenie, zaszczyt. Ale jest też druga strona – z powodu pandemii nie mamy możliwości pełnego wykorzystania tego wyróżnienia, ponieważ na chwilę obecną nie możemy nic zaplanować. Dlatego zapraszam chociaż w niedzielę, kiedy ludzie mają więcej czasu, by przyjeżdżali na Sumę, ponieważ tutaj każdego dnia można uzyskać odpust. I to jest to wielkie wyróżnienie dla nas.

Gotycka świątynia pw. św. Jakuba, znajdująca się na szlaku Via Regia Camino, znana jest z zachowanych średniowiecznych polichromii, dzięki którym nazywana jest śląską Sykstyną. Należy nadmienić, że w okolicach Brzegu występuje wiele gotyckich kościołów, w których można odnaleźć malarstwo ścienne. Małujowicka świątynia jawi się wśród nich jako najwspanialszy element Szlaku Polichromii Brzeskich. W 2016 r. decyzją abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego ustanowiona została Diecezjalnym Sanktuarium św. Jakuba. Uroczyste erygowanie i wprowadzenie relikwii św. Jakuba Apostoła miało miejsce 25 września 2016 r. Są to relikwie I stopnia. Od niedawna w domu parafialnym znajduje się też kaplica z relikwiami św. Andrzeja Boboli. 8 grudnia 2020 r. odbyło się jej poświęcenie i instalacja relikwii. Fundatorami kaplicy są Wojownicy Maryi.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Przychodzę, Boże, pełnić Twoją wolę

Niedziela Ogólnopolska 2/2018, str. 33

[ TEMATY ]

homilia

Graziako

Na różne sposoby Bóg powołuje tych, od których oczekuje, że będą Mu wiernie służyli. Są tacy, od których chce, by poświęcili Mu całe swoje życie. Jednym z nich był Samuel, który przyszedł na świat jako upragnione dziecko starzejącej się Anny, przeznaczone od dzieciństwa do służby Bogu. Jako dziecko doświadczył przeżycia, którego nie rozumiał, i potrzebował wyjaśnienia. Udzielił mu go kapłan Heli, a sprowadzało się do rady, by okazał pełne posłuszeństwo Bogu: „Mów, bo sługa Twój słucha”. W takiej postawie wyraża się gotowość wszystkich powołanych, którzy bez reszty zawierzają Bogu, a przyjmując Jego wolę, chcą ją z oddaniem pełnić.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do modlitwy o jedność chrześcijan

2021-01-17 16:45

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Catholic News Service/facebook.com

Papież Franciszek zachęcił do włączenia się w modlitwę o jedność chrześcijan. Po modlitwie „Anioł Pański”, transmitowanej z biblioteki Pałacu Apostolskiego w Watykanie, Ojciec Święty zapowiedział, że na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 25 stycznia odprawi nieszpory w rzymskiej bazylice św. Pawła za Murami.

- Jutro jest ważny dzień: rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym roku temat odwołuje się do napomnienia Jezusa: „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc”. W poniedziałek 25 stycznia zakończymy go celebracją nieszporów w bazylice św. Pawła za Murami wraz z przedstawicielami innych wspólnot chrześcijańskich obecnych w Rzymie. W tych dniach módlmy się zgodnie, aby wypełniło się pragnienie Jezusa: „aby wszyscy stanowili jedno” – wezwał papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję