Reklama

Polska

Gdańsk: Zakończył się wielki remont Bazyliki Mariackiej

Zakończył się największych po wojnie remont Bazyliki Mariackiej, finansowany głównie ze środków Unii Europejskiej. Remont, którego koszty wyniosły 19 mln 746 tys. zł., trwał ponad 3 lata i prowadzony był przez miejscową parafię. Wskutek realizacji projektu wzrosła atrakcyjność turystyczna bazyliki Mariackiej, estetyka świątyni, jak i całego Głównego Miasta.

2021-01-10 21:08

[ TEMATY ]

Gdańsk

bazylikamariacka.gdansk.pl /fb.com/dariuszkulaimages

Prace przeprowadzone zostały w ramach realizacji projektu pn. ”Rewitalizacja i ochrona dziedzictwa kulturowego zespołu Bazyliki Mariackiej w Gdańsku”. Działania prowadzone były w ramach 8.1. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Dofinansowanie, które przekazała na ten cel Unia Europejska, wyniosło ponad 16,5 mln. Kolejne środki w wysokości 2,2 mln zł pochodziły od Gminy Miasta Gdańska, a parafia dołożyła do budżetu remontu ponad 942 tys. zł.

Głównym celem projektu była renowacja, konserwacja bazyliki i zabezpieczenie jej przed degradacją. Pozwoliło to na przywrócenie pierwotnej wartości oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego świątyni dla przyszłych pokoleń.

Reklama

Wskutek realizacji projektu wzrosła atrakcyjność turystyczna bazyliki Mariackiej, estetyka świątyni, jak i całego Głównego Miasta. Bazylika Mariacka zaczęła pełnić nowe funkcje dzięki stworzeniu multimedialnej sali wystawowej w pomieszczeniach dawnej kotłowni. Niestety, okres pandemii, w którym kończono projekt, nie pozwolił w pełni wykorzystać potencjału turystycznego bazyliki.

W ramach projektu zrealizowano m.in. następujące zadania:

- rewitalizacja elewacji bazyliki oraz okien witrażowych - 7,8 mln zł

Reklama

- remont dachu kościoła - 6,2 mln zł

- wykonanie prac konserwatorskich ołtarza głównego bazyliki - 850 tys. zł

- adaptacja kotłowni na salę multimedialną - 3,2 mln zł

- wykonanie prac budowlano-konserwatorskich nowego wyposażenia sakralnego - 492 tys. zł

- budowa kanałów instalacyjnych w posadzce bazyliki - 381 tys. zł

- wykonanie filmów edukacyjno-informacyjnych - 61 tys. zł

"Bardzo dziękuję wszystkim, którzy brali udział w realizacji tego największego w historii po odbudowie ze zniszczeń II wojny światowej remontu. Szczególne podziękowania składam członkom rady naukowo-konserwatorskiej działającej przy bazylice Mariackiej. Dziękuję władzom Gdańska za pomoc w sfinansowaniu części wkładu własnego na realizację projektu. Dziękuję pracownikom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za współpracę. Dzięki współpracy bardzo wielu podmiotów i osób, które nie sposób tu wymienić, udało się szczęśliwie zakończyć remont, który przywrócił Koronie Miasta Gdańska jej pierwotne piękno" - napisał w opublikowanym liście ks. prał. Ireneusz Bradtke.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdańsk: Droga Krzyżowa w intencji Żołnierzy Niezłomnych

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

żołnierze wyklęci

Gdańsk

Ryszard Wyszyński

Późnym popołudniem setki gdańszczan, wśród nich wielu młodych ludzi, zebrały się pod bramą gdańskiego Aresztu Śledczego na Kurkowej, by tam rozpocząć nabożeństwo Drogi Krzyżowej. To miejsce symboliczne. Za drzwiami tego aresztu więzieni byli niezłomni bohaterowie niepodległościowego podziemia.

W tym otoczonym złą sławą areszcie „żołnierze niezłomni” byli torturowani, wielu straciło życie. Była wśród nich Inka- legendarna sanitariuszka AK, którą rozstrzelali komunistyczni oprawcy.

CZYTAJ DALEJ

Kęty: kolejna wyprzedaż klasztornych skarbów

2021-01-18 12:36

[ TEMATY ]

klaryski

źródło: https://kety.klaryski.org/

Klaryski z klasztoru w Kętach

Klaryski z klasztoru w Kętach

Kufry, kołowrotek, zabytkowe maszyny dziewiarskie, stara waga, maszyny do szycia, radio, zegar z wahadłem i ekran ze stojakiem – oferują na sprzedaż kęckie siostry klaryski od Wieczystej Adoracji w Kętach na Podbeskidziu. Kolejna wyprzedaż – po aukcji m.in. sprzętów RTV i AGD i instrumentów muzycznych z klasztornych magazynów – ma pomóc zebrać fundusze na remont klasztoru.

Aby odnowić budynek, w którym od ponad 110 lat trwa adoracja Jezusa Eucharystycznego, na początku listopada ub. roku siostry zachęcały do kupna atrakcyjnych staroci. Ich oferta okazała się sukcesem. Zainteresowanie magnetofonami szpulowymi i kastowymi, cytrą czy skrzypcami przerosło najśmielsze oczekiwania około mieszkanek klasztoru klauzurowego.

CZYTAJ DALEJ

Bp Jezierski: ekumenizm to nie tylko debaty ale przede wszystkim sposób myślenia

2021-01-19 11:57

[ TEMATY ]

ekumenizm

episkopat.pl

Ekumenizm to nie tylko wspólne działania, debaty, ustalenia. To przede wszystkim sposób wrażliwości i sposób myślenia – zaznacza w komentarzu dla KAI bp Jacek Jezierski. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną odnosi się też do niedawnych słów prawosławnego arcybiskupa Abpa, że w Polsce brakuje wspólnych działań w ramach ekumenizmu praktycznego, czemu towarzyszy stagnacja w debatach doktrynalnych.

Pod hasłem „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc“ zaczerpniętym z Ewangelii św. Jana, od dziś do 25 stycznia br. obchodzony będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję