Reklama

Wkład Czcigodnego Sługi Bożego abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego w formację maryjną Polaków

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W historii narodu polskiego kult Matki Bożej zajmuje szczególne miejsce. Nasi praojcowie chwalili Ją pieśnią Bogurodzica, królowie oraz prosty lud wzywali Jej imienia i wstawiennictwa u Boga. Przez wstawiennictwo Maryi zanoszono modlitwy w okresie chwały i świetności państwa polskiego, jak również w momentach szczególnych nieszczęść, wojen i klęsk żywiołowych. Cześć Maryi głosili polscy święci oraz kandydaci na ołtarze. Wśród tych ostatnich szczególne miejsce zajmuje Czcigodny Sługa Boży abp Zygmunt Szczęsny Feliński, który przyczynił się do wzrostu pobożności maryjnej, przez propagowanie nabożeństwa majowego, dzisiaj powszechnie znanego w Kościele. Ta forma pobożności cieszy się nadal dużym zainteresowaniem wiernych, również w archidiecezji przemyskiej.

Pobożność maryjną Zygmunt Szczęsny wyniósł z domu rodzinnego, gdzie szczególną czcią otaczano obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Z lat dziecinnych z rozrzewnieniem wspominał unicką kapliczkę w Haliczanach, dokąd cała rodzina uczęszczała na nabożeństwa, odległość od kościoła parafialnego w Beresteczku była znaczna. Opisuje, jak starsza siostra Paulina ubierała obraz Matki Bożej z tej kaplicy w białe lilie i róże. W czasie nauki gimnazjalnej, w obliczu zagrożeń moralnych, Zygmunt Szczęsny złożył warunkowy ślub czystości przed obrazem Matki Bożej w Klewaniu. W ważnych okolicznościach dalszego życia polecał swe sprawy Maryi, a przed nominacją na arcypasterza Warszawy "całą noc przemodlił i przepłakał, prosząc gorąco Pana Boga i Matkę Najświętszą o pokorę serca, o czystość uczuć, o oświecenie rozumu". Natomiast w drodze z Petersburga do Warszawy zatrzymał się na dłuższą modlitwę w Jasnogórskiej Kaplicy. I podobnie jak jego matka, Ewa Felińska, zabrała wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej na syberyjską tułaczkę, tak też abp Feliński z Czarną Madonną powędrował w 1863 r. na wygnanie w głąb Rosji, do Jarosławia nad Wołgą. Jej obraz był świadkiem jego wygnańczych modlitw, cierpień i ufnego zawierzenia Bogu. Po uwolnieniu, gdy zamieszkał w Dźwiniaczce w Galicji, często klęczał zatopiony w modlitwie przed obrazem Królowej Polski. Po jego śmierci, miejscowi wierni zawiesili biskupi krzyż jako wotum przy obrazie Pani Jasnogórskiej. I dziwnym, ale opatrznościowym zbiegiem okoliczności witraż Matki Bożej Częstochowskiej został umieszczony nad sarkofagiem abp. Felińskiego w katedrze warszawskiej, do której w 1921 powróciły jego prochy.

Działalność Sługi Bożego przypadła na czasy wyjątkowo trudne: ograniczanie praw Kościoła przez zaborców i ruchy rewolucyjne w społeczeństwie. Arcybiskup był realistą. Zbrojnej walki nie popierał, uważał, że trzeba najpierw umocnić się moralnie. Jednak, gdy trzeba było stanąć w obronie rodaków, uczynił to narażając się zaborcom. W trudnych chwilach szukał pomocy i wsparcia u Matki Najświętszej. Nabożeństwo do Niej wykorzystywał jako potężny środek duszpasterski, jako środek uświęcenia dusz i odnowy Kościoła. W roku 1863 rozpowszechnił w archidiecezji warszawskiej nabożeństwo majowe, a jego apel, aby wierni oddaleni od kościoła gromadzili się na nabożeństwa majowe w domach prywatnych przed ołtarzykiem rodzinnym, przy figurach i kapliczkach przydrożnych - znalazł szeroki oddźwięk i na trwałe zapisał się w tradycji narodowej.

Istotne znaczenie nabożeństwa majowego wyraźnie ukazuje treść listu pasterskiego, skierowanego do duchowieństwa i wiernych archidiecezji. Pisał go w warunkach wyjątkowych, 27 kwietnia 1863 r., będąc internowany za prowadzenie zakazanej przez rząd carski procesji pokutnej w dniu św. Marka. Jego pisane wtedy słowa nie straciły nic ze swej aktualności. Mogą i dziś służyć jako zachęta do szukania pomocy jedynie u Boga przez pośrednictwo Maryi - Matki Kościoła:

"Pan Bóg nawiedził nas, mili Bracia, ciężkimi próbami, znak to jest, że chce, abyśmy do Niego uciekali się jedynie. A ponieważ Bóg chce, jak zapewnia św. Ireneusz, aby Maryja była początkiem wszystkiego dobra, to czyż nie jest właściwe, abyśmy przez Jej pośrednictwo uciekali się do Niego, a kiedy sposobniejsza pora jeżeli nie w tym miesiącu czci Jej poświęconym... O czcijcie Maryję, strójcie Jej ołtarze w sercach waszych kwiatami niewinności, cnoty, lub przynajmniej łzami pokuty, nawrócenia i szczerej poprawy... Ale oprócz tych świętych ołtarzy, którymi są pobożne i cnotliwe serca, dla zachęcenia słabych w wierze, upadłych w nadziei, oziębłych w miłości Bogu, tudzież dla pobudzenia samych siebie rozważaniem cnót Maryi do czasu świątobliwego życia, nie zaniechajcie... oddawać Jej cześć nabożeństwem majowym... Dlatego też nadal przede wszystkim proszę Was i zaklinam, że jeżeli nie zawsze, to szczególnie przez miesiąc czci Maryi poświęcony... unikajcie pijaństwa, kłótni, klątwy nienawiści i wszystkich tych brzydkich występków, które czynią Was nieprzyjaciółmi Maryi i Jej Syna...".

Arcybiskup Feliński kończy list życzeniem, by nabożeństwa majowe, jako wyraz pobożności i czci Matki Najświętszej, przyczyniły się do wzrostu życia religijnego i moralnego, a zarazem podaje konkretny program pracy nad wykorzenieniem wad narodowych.

Podczas zesłania do Jarosławia nad Wołgą utwierdzał się w postawie zawierzenia Bogu przez Maryję. Korzystając z wolnego czasu odbywał długie przechadzki z różańcem, a swoje literackie zdolności wykorzystywał pisząc rozważania na miesiąc maj, z których każde poprzedzone było wierszem jego autorstwa. Tu należy zwrócić uwagę na poezję abp. Felińskiego oraz na mało znaną książeczkę Nabożeństwo Majowe, opublikowaną po jego śmierci, a obecnie wznowioną przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, którego jest założycielem.

Sługa Boży widział promienną przyszłość swojej uciemiężonej Ojczyzny w wiernym wypełnieniu ślubów maryjnych, złożonych przez króla Jana Kazimierza. Dał temu wyraz głosząc kazanie w katedrze lwowskiej 4 maja 1890 r.: "Ogłoszenie Niepokalanej Dziewicy Królową było uroczystym wyznaniem, iż wdzięczna za ratunek dziedzina Piastów i Jagiellonów pragnie pozostać na zawsze wierną córką Kościoła głoszącego cześć Maryi. Wręczenie to berła polskiego Bożej Rodzicielce oznacza nadto, iż wszystkie prawa rządzące podległym Jej krajem winny być tak zgodne z duchem Ewangelii, iżby je Matka Jezusowa za Swoje przyznać mogła, obyczaje zaś ludu tak skromne i uczciwe, by patrząc na nie, przeczysta Panienka rumienić się za swych poddanych nie potrzebowała..." .

Arcybiskup Feliński uważał pobożność maryjną za wybitny czynnik życia religijnego, podnoszący duchowo i moralnie człowieka. Wyczuwał tętno dziejów, wskazujące na włączenie się klas pracujących w czynne kształtowanie życia narodu i uważał odrodzenie moralne i duchowe za naczelne zadanie chwili, a także za obowiązek duszpasterski Kościoła. W pracy nad tym zadaniem miała służyć pobożność maryjna, głęboko zakorzeniona i trafiająca do serc wierzącego narodu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Elektrośmieci dla misji

2024-04-18 09:03

Ks. Stanisław Gurba

Kolejne kilogramy starych telefonów, tabletów i baterii zostały przekazane do Fundacji Missio Cordis w ramach projektu „Zbieram to w szkole” realizowanego przez Szkolne Koło Caritas przy Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim.

- Tym razem otrzymaliśmy wsparcie parafii Ćmielów i Szewna, bo tam młodzież licealna w okresie Wielkiego Postu zorganizowała kolejną już zbiórkę elektrośmieci. To właśnie dzięki temu, że do szkoły uczęszcza młodzież z różnych parafii możemy realizować akcję w różnych miejscach. Bardzo dziękuję księżom proboszczom za otwartość i umożliwienie realizacji akcji społecznych - mówił ks. Stanisław Gurba, koordynator projektu. Surowce zostały posegregowane i wysłane do Fundacji. Następnie trafią do firm recyklingowych, a pozyskane środki pieniężne zostaną przekazane na budowę studni w krajach misyjnych. Natomiast szkołom, które biorą udział w projekcie przyznawane są punkty, które potem można wymienić na drobne nagrody.

CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk do salezjanów: pokora istotna w dialogu synodalnym

2024-04-17 17:54

[ TEMATY ]

salezjanie

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Istotną postawą w dialogu synodalnym jest pokora, która skłania każdego do bycia posłusznym woli Bożej i sobie nawzajem w Chrystusie” - uważa bp Krzysztof Włodarczyk, który był gościem XV Kapituły Inspektorialnej, jaka odbywa się w Pile. Uczestniczą w niej salezjanie z wielu krajów.

Ważnym wydarzeniem, wpisującym się w obrady członków Inspektorii św. Wojciecha, jest głos przedstawicieli II Kapituły Młodych, jaka miała miejsce w 2023 r. w Lądzie nad Wartą. Pomaga on salezjanom zweryfikować jakość pracy i wierność powołaniu. - Od kapłanów oczekujemy przede wszystkim, by byli, uczestniczyli w naszym życiu. By byli autentyczni i żyli charyzmatami. Cieszymy się, że podczas takiego wydarzenia, jakim jest kapituła, mamy swój głos. Oznacza to, że jesteśmy ważni, a księża chcą usłyszeć to, co mamy do powiedzenia - powiedziała Ewa Budny, która zaangażowana jest na co dzień w bydgoskim Oratorium „Dominiczek”.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: młodzi diakoni słowa Bożego - etap diecezjalny konkursu biblijnego

2024-04-18 17:13

[ TEMATY ]

Jasna Góra

konkurs biblijny

BPJG

- By być nie specjalistą od Biblii, ale diakonem słowa Bożego, czyli jego sługą, żyć w jego rytmie, obrać je za program życia i głosić innym, bo tylko tak stajemy się chrześcijanami - zachęcał młodych uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej bp Andrzej Przybylski. Konkurs z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych arch. częstochowskiej rozpoczęła Msza św. na Jasnej Górze. To 28. edycja organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Dziś, w trwającym Tygodniu Biblijnym, w całej Polsce odbył się etap diecezjalny.

Po Mszy św. w Sali Papieskiej najpierw uczniowie przystąpili do części pisemnej wyłaniającej siedmiu finalistów, a po niej miała miejsce część ustna, która wskazała zwycięzców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję