Reklama

Symbol Wielkiego Jubileuszu

Niedziela Ogólnopolska 48/1999

Kilka lat temu na niektórych publikacjach watykańskich, na przewodnikach po Rzymie, na pamiątkach z Wiecznego Miasta, a nawet na koszulkach i apaszkach zaczęto umieszczać barwny symbol Wielkiego Jubileuszu. W świadomości milionów ludzi Rok Święty 2000 kojarzy się już nierozerwalnie z tym właśnie rysunkiem. Mało kto jednak wie, że zaprojektowała go nikomu do tej pory nie znana młoda plastyczka włoska Emanuela Rocchi. Urodziła się w Umbrii i już od dzieciństwa pasjonowało ją malarstwo, dlatego więc postanowiła pójść do Szkoły Sztuki Medalierskiej przy Mennicy Państwowej w Rzymie. Gdy rozpisano międzynarodowy konkurs na symbol (logo) Wielkiego Jubileuszu, zdecydowała się wziąć w nim udział.
Poprosiłem Emanuelę Rocchi, by opowiedziała Czytelnikom " Niedzieli" swą "przygodę artystyczną", związaną z przygotowaniem projektu symbolu Roku Jubileuszowego.

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH: - Jak powstał projekt symbolu Wielkiego Jubileuszu?

EMANUELA ROCCHI: - W ciągu kilku dni wykonałam szkic symbolu, który z małymi zmianami został przedstawiony do konkursu. Mój rysunek miał symbolizować uścisk między wszystkimi ludźmi świata: najpierw przedstawiał pięć postaci, reprezentujących pięć kontynentów, trzymających się za ręce. Następnie zastąpiłam ludzkie figury gołębicami, które symbolizują pokój i Ducha Świętego. Każda z gołębic ma inny kolor, a wszystkie razem, łącząc się, tworzą kulę ziemską. Z gołębic wychodzą promienie, które mają kształt krzyża. Glob ziemski nakładający się na krzyż ma symbolizować związek między Bogiem a ludźmi. Rysunek ten umieściłam na niebieskim, kolistym tle, które przedstawia wszechświat. Wokół rysunku umieściłam napis:
IUBILAEUM A.D. 2000 (Jubileusz Roku Pańskiego 2000), natomiast w jego niebieskie tło wkomponowałam hasło Jubileuszu: CHRISTUS - HERI - HODIE - SEMPER (Chrystus - Wczoraj - Dzisiaj - Zawsze).

- Kiedy dowiedziała się Pani, że projekt ten został wybrany jako symbol Jubileuszu i jaka była Pani reakcja?

- Przez wiele miesięcy nie miałam żadnych wiadomości, następnie dowiedziałam się, że mój projekt przechodził przez kolejne etapy selekcji i trafił do finału wraz z kilkoma projektami wyspecjalizowanych agencji reklamowych. Pod koniec września poinformowano mnie, że wygrałam konkurs na symbol Jubileuszu. Była to dla mnie tak wielka niespodzianka, że z radości rozpłakałam się.

- Czy miała Pani okazję, by osobiście przedstawić swój projekt Ojcu Świętemu?

- Spotkanie z Papieżem było dla mnie największą nagrodą za moją pracę. Dane mi było osobiście pokazać mój projekt Ojcu Świętemu w czasie audiencji. Wtedy również podziękowałam Janowi Pawłowi II za wybranie mojego symbolu Jubileuszu. Papież był dla mnie bardzo serdeczny.

- Gratuluję Pani tego wielkiego sukcesu i dziękuję za rozmowę.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikWielkopostny: Spojrzenie na Krzyż

2021-02-28 21:30

[ TEMATY ]

krzyż

Wielki Post

#NiezbędnikWielkopostny

Red.

Wielki Post - czas kontemplacji tajemnicy odkupienia - kieruje nasze oczy i serca ku krzyżowi, na którym zawisła Największa Miłość: pełna miłosierdzia miłość Boga do grzesznego człowieka; Miłość, która umiłowała grzesznika do końca. Dlatego niepokoi nas spojrzenie na krzyż, bo budzi refleksję odnośnie przyjęcia tej Miłości i naszej odpowiedzi na Nią. Zastanówmy się dziś dlaczego akurat na krzyżu Bóg ofiarował nam swoje zbawienie.

Bł. Matka Maria Karłowska mówi: „To miłość Serca Jezusowego dla nas wyrwała Go z łona Ojca i przykuła do krzyża. I wszystkie gwoździe całego świata nie mogłyby tego uczynić, gdyby On sam nie zechciał wisieć na krzyżu, nagi i krwią zbroczony, aż do śmierci. Nikt nie mógłby Go dotknąć bez Jego woli, więc czego doznał - chciał doznać. Dlaczego? Bo nas ukochał od wieków i postanowił nas zbawić, a krzyż jaśniał Mu obietnicą miłości i zbawienia.

CZYTAJ DALEJ

Kolejna edycja rekolekcji „Wake-up”

2021-03-02 07:42

ks. Mateusz Rutkowski

Uczestnicy rekolekcji

Uczestnicy rekolekcji

Rekolekcje dla młodzieży przystępującej do Bierzmowania to jeden z najważniejszych etapów ich przygotowania do tego sakramentu. W Rzepedzi odbywała się kolejna edycja tych rekolekcji.

Niestety pandemia przeszkodziła w organizowaniu wyjazdów na owe dni skupienia. Ciekawą formą zastępczą są rekolekcje dla bierzmowanych online „Wake Up” prowadzone z Domu Rekolekcyjnego w Rzepedzi. Rekolekcje te odbyły się już w kilku seriach i skorzystało z nich wielu młodych z naszej diecezji, ale nie tylko. W ostatni weekend lutego w internetowej formie przygotowania do Bierzmowania wzięło udział blisko sześćdziesięciu młodych z Bełchatowa. Treści rekolekcji oparte na 6 prawach życia duchowego wygłosili ks. Michał Bester oraz ks. Mateusz Rutkowski przy pomocy animatorów. W programie rekolekcji, poza konferencjami, jest czas również na dzielenie się spostrzeżeniami i doświadczeniami z animatorem podczas spotkań w grupie, świadectwa oraz wspólną modlitwę poprzez transmisję Bieszczadzkich Strumieni Mocy. Jak się okazuje, dla Pana Boga forma zdalna nie jest przeszkodą w udzielaniu darów i łask, gdyż po każdych rekolekcjach uczestnicy przesyłają świadectwa o owocach przeżytych rekolekcji.

CZYTAJ DALEJ

USA wprowadziły sankcje przeciwko Rosji za Nawalnego

2021-03-02 17:05

[ TEMATY ]

USA

Rosja

sankcje

Adobe Stock

Stany Zjednoczone ogłosiły we wtorek sankcje przeciwko siedmiu przedstawicielom władz Rosji. To odpowiedź USA na próbę otrucia oraz uwięzienie przywódcy opozycji antykremlowskiej Aleksieja Nawalnego.

Od kilku tygodni zapowiadane sankcje blokują dostęp do aktywów finansowych w Stanach Zjednoczonych siedmiu osobom blisko związanym z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję