Reklama

Kościół

„Rwanda – Polacy na misjach”

Rwanda nazywana jest krajem tysiąca wzgórz ale i tysiąca kontrastów. W środę, 13 stycznia Telewizja Polska wyemituje film dokumentalny: „Rwanda – Polacy na misjach”.

[ TEMATY ]

misje

Materiały prasowe

Podążając śladami misjonarzy, którzy wspierają miejscową ludność, dowiemy się, jak ten kraj zmienił się na przestrzeni ostatnich lat. Dziś Rwanda jest jednym z najbezpieczniejszych państw Afryki.

O Rwandzie, małym państwie w środkowowschodniej Afryce, świat usłyszał w 1994 r., gdy rozpoczęła się tam wojna domowa. W sto dni brutalnie zamordowano nawet milion osób. Polski reporter, Ryszard Kapuściński pisał: „Rwanda jest pełnym czaru krajem i właśnie tam trwa rzeź. Natura jest przepiękna, ale działanie człowieka znajduje się w całkowitym kontraście do tej urody.” O tych tragicznych wydarzeniach i współczesnej Rwandzie opowiedzą w dokumencie polscy misjonarze, którzy od lat niosą pomoc mieszkańcom tego kraju.

Skrajne ubóstwo, sieroty, rozbite rodziny, choroby - to rzeczywistość, którą pozostawiła po sobie wojna. Wśród wielu wyzwań, którym w Rwandzie musieli stawić czoła misjonarze, największym była pomoc w uzdrowieniu relacji pomiędzy podzielonymi plemionami Hutu i Tutsi. „Wielkie rany, które spowodowały tak wiele cierpienia, mogą się zagoić, ale blizny pozostaną” – mówi ks. Leszek Czeluśniak MIC od kilkudziesięciu lat posługujący w Rwandzie.

Reklama

Mimo bolesnej przeszłości, dziś Rwanda jest jednym z najczystszych, najbezpieczniejszych i najszybciej rozwijających się państw Afryki. W Rwandzie powstał pierwszy na kontynencie afrykańskim smartfon, buduje się coraz więcej drapaczy chmur. Dokument ukazuje jednak olbrzymie kontrasty społeczne. Choć ulicami stolicy jeżdżą luksusowe samochody to wciąż większość Rwandyjczyków nie umie pisać ani czytać a posiłek spożywa tylko raz dziennie, wieczorem, bo z pełnym żołądkiem łatwiej zasnąć…

Twórcy dokumentu podążają śladami polskich misjonarzy, którzy wspierają miejscową ludność nie tylko w życiu duchowym, ale także w zakresie m.in. edukacji i ochrony zdrowia. Polscy duchowni niemal od początku otaczają również opieką pielgrzymów przybywających do Kibeho na południu Rwandy. To miejsce jedynych uznanych przez Kościół objawień Maryi w Afryce, które rozpoczęły się w 1981 r. O przesłaniu Matki Bożej z Kibeho opowiada Nathalie, jedna z widzących, której Maryja przedstawiła się jako Matka Słowa.

Dużym atutem filmu są nagrania ukazujące piękno przyrody Rwandy. Mówi się, że to kraina tysiąca wzgórz, a czasem nazywana jest nawet „afrykańską Szwajcarią”. Ekipa telewizyjna odwiedziła plantację herbaty oraz słynny Park Narodowy Akagera. Z filmu dowiemy się również jaką tajemnicę skrywa w swoich głębinach jezioro Kiwu, należące do grupy Wielkich Afrykańskich Jezior.

Premierowa emisja filmu dokumentalnego „Rwanda – Polacy na misjach” w środę, 13 stycznia o godz. 22:55 w TVP1.

Podziel się cytatem
2021-01-13 11:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadkowie Chrystusa w Rwandzie

Niedziela bielsko-żywiecka 37/2016, str. 4

[ TEMATY ]

misje

misjonarz

Monika Jaworska

Br. Zdzisław Olejko z Rwandyjczykami

Br. Zdzisław Olejko z Rwandyjczykami

W czasie wakacji gościł w naszej diecezji pallotyn, brat Zdzisław Olejko SAC – od 30 lat posługujący na misjach w Rwandzie, związany z sanktuarium Matki Bożej w Kibeho. Przyjeżdża do nas raz na 2 lata. Tym razem głosił w parafiach kazania o tematyce misyjnej – w Rychwałdzie, Gilowicach i Skoczowie

Trzeciego września br. o godz. 6.20 rano osiągnąłem 30 lat pracy na misjach. Jestem wdzięczny wszystkim za modlitwę i wszelaką pomoc – uśmiecha się br. Zdzisław. To 30 lat pięknej, ale trudnej, czasem niebezpiecznej posługi. Br. Zdzisław był świadkiem wojny domowej w 1994 r. – Rwanda jest znana nie tylko z ludobójczej wojny, lecz także jako kraj, w którym objawiała się Matka Boża. Objawienia z Kibeho są jedynymi w Afryce zatwierdzonymi przez Kościół (29 czerwca 2001 r.) objawieniami. Polska jest szczególnie związana z tym miejscem, ponieważ figurę Matki Bożej, która znajduje się w sanktuarium w Kibeho, wykonali artyści z Uniwersytetu Warszawskiego, a pobłogosławił Jan Paweł II. 28 listopada 2003 r. została zaprezentowana w sanktuarium. Figura z drewna lipowego to dar Polski dla Kościoła rwandyjskiego, w którym posługują pallotyni – mówi br. Zdzisław. Na główne uroczystości w Kibeho, przypadające 28 listopada, co roku wyruszają pielgrzymki z Polski organizowane przez Misjonarzy Pallotynów Prowincji Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego oraz przez Złotą Różę z Krakowa. Pallotyni również organizują pielgrzymki piesze w Rwandzie – z Butare do Kibeho w górach, w każdą 3. sobotę miesiąca. Br. Zdzisławowi szczególnie utkwiło w pamięci spotkanie z Piotrem Chomickim z Warszawy, który udał się w pieszą pielgrzymkę do Kibeho. Wyruszył 12 października 2012 r. z Gietrzwałdu k. Olsztyna – miejsca, gdzie też były objawienia. Tam kupił książkę dotyczącą objawień w Rwandzie i postanowił udać się tam pieszo. – Szedł 11 miesięcy – ponad 6 tys. km. Dał o tym świadectwo 8 września w sanktuarium w Kibeho w święto Matki Bożej. Ani księża z Kibeho, ani Rwandyjczycy nie wierzyli, że dał on radę przejść tyle kilometrów pieszo z Polski – mówi zakonnik. – Kiedyś Piotr miał pieniądze i dobre życie, ale dalekie od Boga. Kiedy jego firma zaczęła upadać przekonał się, że pieniądz nie jest najważniejszy w życiu. Spotkałem się z Piotrem przypadkiem w 2011 r. Dałem mu drewnianą figurę Matki Bożej, jeszcze wtedy nie wiedząc, że on pójdzie pieszo do Afryki. On z tą drewnianą figurką poszedł do Kibeho. Po powrocie założył w Warszawie grupy modlitewne modlące się m.in. za tych, którzy pogubili się przez dobrobyt, pieniądze – opowiada br. Zdzisław Olejko.

CZYTAJ DALEJ

Karmelici Bosi zapraszają!

2022-09-27 23:29

plakat organizatorów

    W najbliższą sobotę 1 października, o godz. 19:30 w sanktuarium św. Józefa Obrońcy Krakowa (przy ul. Rakowickiej 18) odbędzie się chóralno-organowy koncert misyjny.

    Jak informuje Tomasz Soczek, dyrektor artystyczny Festiwalu „Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową" w ramach uroczystości św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Karmelici Bosi zapraszają na chóralno-organowy koncert misyjny. Tym razem wystąpi chór „Královédvorský chrámový sbor“ pod dyrekcją Víta Havlíčka z Czech oraz organistka Mariola Brzoska z Gliwic.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Imieniny abp. Wacława Depo

2022-09-28 17:16

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

BPJG o. Michał Bortnik

We wspomnienie św. Wacława imieniny obchodzi metropolita częstochowski abp Wacław Depo, Konfrater Zakonu Paulinów. Rano sprawował Mszę św. w zakrystii na Jasnej Górze, gdzie znajduje się figura św. Wacława, ocalona od zniszczenia z jednego z czeskich kościołów w czasach komunizmu. Abp Depo dziękował za dar życia, zanurzenia w tajemnicy chrztu św., za wszystkich „ludzi jego drogi i służby”.

Solenizant podkreślił, że Patron uczy go ewangelicznego radykalizmu: „w duchu dzisiejszej Ewangelii, żeby nie być powierzchownym, przeciętnym, żeby nie zgadzać się na bylejakość i nie pozwalać ludziom takimi być. Ja też tak myślę o swojej posłudze”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję