To pierwszy na świecie banknot pamiątkowy wydany z okazji jubileuszu, który zawiera w pełni polski motyw. Uzupełnieniem graficznym jest współczesny herb rodzinnego miasta papieża Polaka oraz stanowiąca tło przedwojenna panorama miasta. Banknot posiada wymiary 135 x 74 mm. Projektantką wszystkich polskich emisji banknotów pamiątkowych 0 Euro jest Małgorzata Pławecka-Jasek.
Obecnie banknot można jeszcze nabyć z zachowaniem obostrzeń sanitarnych w budynku Muzeum Miejskiego w Wadowicach, ale pod koniec stycznia planowane jest rozpoczęcie sprzedaży internetowej.
- Banknot kupują przede wszystkim kolekcjonerzy, którzy gromadzą tego typu wydawnictwa oraz osoby, które chcą mieć pamiątkę związaną z 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II. Dzięki naszym kanałom dystrybucyjnym na ten moment rozprowadzono już ponad 6 tys. egzemplarzy pamiątkowego banknotu z wizerunkiem młodego papieża Polaka - opisuje Piotr Wyrobiec, dyrektor Wadowickiego Centrum Kultury, którego działem jest Muzeum Miejskie w Wadowicach.
Koszt jednostkowy 1 banknotu wynosi 20 zł. Emitentem jest Muzeum Miejskie w Wadowicach, zaś partnerem emisji - Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o. Niewielka część każdej emisji nosi nazwę ANNIVERSARY EDITION, co jest nawiązaniem do jubileuszu 5-lecia funkcjonowania emisji banknotów pamiątkowych 0 Euro.
Wdzięczni za dar Opatrzności
Niedziela przemyska 23/2016, str. 4-5
Zofia Gierlach
[ TEMATY ]
Jan Paweł II
Archiwum rodzinne Agnieszki Czajki
Jan Paweł II w Przemyślu
Jaka byłaby Polska, Europa i świat, gdyby jego nie było? Każdy, kto zetknął się z Janem Pawłem II, został obdarzony ciepłem Bożej miłości. Wierzymy, że św. Jan Paweł II wyprasza potrzebne łaski Kościołowi, narodowi polskiemu, każdemu z nas i całemu światu
Każdemu z nas pozostały niezatarte wspomnienia związane ze św. Janem Pawłem II, dlatego chętnie do nich powracamy. Chętnie powracamy do wspomnień z jego pielgrzymek do Polski, powracamy do jego słów skierowanych do nas, do głębokich przeżyć i wzruszeń, jakich doznawaliśmy 2 kwietnia 2005 r., kiedy to zebrani na Placu św. Piotra pielgrzymi, a wraz z nimi miliony osób na całym świecie o godz. 21.37 usłyszało słowa: „Drodzy bracia i siostry, papież Jan Paweł II wrócił do domu Ojca”. Wtedy nikt nie wstydził się łez. Dalsze słowa były już niepotrzebne. Wszyscy pamiętamy te emocje i wzruszenia po śmierci Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ
Częstochowa: odbyło się ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego
„Trwanie, bycie w Chrystusie oznacza, że Chrystus staje się obecny w całym życiu człowieka, w jego czynach, słowach, myślach, pragnieniach” – mówił wieczorem 20 stycznia w kazaniu bp Marian Niemiec, biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego podczas ekumenicznego nabożeństwa Słowa Bożego, które odbyło się w kościele ewangelicko-augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie.
– Modlimy się o to, aby Chrystus był naszą Drogą, Prawdą i Życiem – mówił na początku nabożeństwa ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie. Duchowny przypomniał, że dokładnie 20 stycznia 1945 r. w Częstochowie, z inicjatywy ks. Leopolda Wojaka, proboszcza parafii ewangelickiej, spotkali się w mieście przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich. – Wspólnie się tutaj modlili. Wtedy już Częstochowa stała się stolicą polskiej ekumenii – podkreślił ks. Glajcar.
CZYTAJ DALEJ