Reklama

Polska

Kraków: „Ku przyszłości z Janem Pawłem II” – rozpoczęła się międzynarodowa konferencja online

Prelegenci z różnych kontynentów uczestniczą w międzynarodowej konferencji "Ku przyszłości z Janem Pawłem II", moderowanej z Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie i transmitowanej online. Wśród omawianych zagadnień są antropologia, etyka, rodzina, społeczeństwo, wiara i życie Kościoła. Trzydniową konferencję zorganizowaną z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły otworzył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

[ TEMATY ]

Kraków

konferencja

św. Jan Paweł II

on‑line

GRZEGORZ GAŁĄZKA

„Cały pontyfikat św. Jana Pawła II był jednym wielkim świadectwem, poprzez słowo i czyn, tej prawdy, że Chrystus stanowi najwyższy dla człowieka klucz, który pozwala mu odkryć to, co jest w nim nieredukowalne do świata” - mówił metropolita krakowski. Dodał, że ten klucz umożliwia człowiekowi zrozumienie samego siebie.

Abp Jędraszewski powiedział, że papież świadczył o Chrystusie jako kluczu do zrozumienia człowieka na niezliczonych areopagach i dodał, że szczególnie istotne wydają mu się cztery z nich.

Reklama

Pierwszym areopagiem był Plac św. Piotra w dniu 22 października 1978 roku, kiedy to polski papież wygłosił homilię podczas Mszy św. inaugurującej swój pontyfikat. Apelował wówczas: „Nie bójcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju! Nie bójcie się!”

Areopag II, to – jak ocenił metropolita krakowski - encyklika "Redemptor hominis" z 1979 r., w której Chrystus przedstawiony jest jako klucz dla każdego człowieka, aby mógł pojąć własne człowieczeństwo.

Trzecim areopagiem było przemówienie Jana Pawła II w siedzibie UNESCO w Paryżu, wygłoszone 2 czerwca 1980 r.. Papież wskazywał wówczas na fundamentalny związek Chrystusa z człowiekiem. Metropolita krakowski fragment przemówienia, w którym papież mówił m.in.: „Trzeba (…) człowieka po prostu miłować dlatego, że jest człowiekiem – trzeba wymagać dla niego miłości ze względu na szczególną godność, jaką posiada. Otóż ten zespół treści należy do samej istoty ewangelicznego orędzia Chrystusa i posłannictwa Kościoła, bez względu na wszystko, co w tej sprawie wypowiedziały krytyczne umysły oraz czego dokonały różne prądy niechętne religii w ogóle, a chrześcijaństwu w szczególności”.

Reklama

Areopagiem czwartym określił abp Jędraszewski przeżywane przez ciężko chorego papieża nabożeństwo Drogi Krzyżowej 25 marca 2002. Było to, mówił metropolita krakowski „osobiste wchodzenie Jana Pawła II w paschalną tajemnicę śmierci i zmartwychwstania Chrystusa” – mówił metropolita krakowski dodając, że tego wieczoru Jan Paweł II przemawiał do całego świata, nie wypowiadając ani jednego słowa.

Z kolei ks. prof. Livio Melina, były rektor Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną przy Uniwersytecie Laterańskim mówił o istocie miłości i odpowiedzialności w ujęciu Karola Wojtyły. Wskazywał na „prawo daru” czyli jedno z podstawowych sformułowań Jana Pawła II, który mówił, że miłość prawdziwa zakłada bezinteresowne ofiarowanie siebie - jako daru - drugiej osobie.

Temat „Tajemnica człowieka w tajemnicy Chrystusa” omawiał o. prof. José Granados z Hiszpanii, przywołując twórczość dramaturgiczną Karola Wojtyły.

Podczas sympozjum, które zakończy się w sobotę głos zabiorą m.in. kard. Peter Erdö - prymas Węgier, patriarcha Lizbony - kard. Manuel Clemente, biograf Jana Pawła II - George Weigel oraz ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z UKSW.

Konferencja „Ku przyszłości z Janem Pawłem II” odbywa się z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

Organizatorem wydarzenia jest Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Krakowskiej.

Sympozjum ma charakter online i jest międzynarodowe, a konferencje wygłoszą prelegenci z różnych kontynentów. Każda sesja będzie miała cztery wystąpienia. Pierwszy dzień poświęcony będzie antropologii, drugi rodzinie i społeczeństwu, trzeci natomiast życiu Kościoła i wiary.

2021-01-15 19:20

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Online o św. Janie Pawle II

Niedziela sandomierska 22/2020, str. I

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Nitkiewicz

on‑line

100‑lecie urodzin Jana Pawła II

Ks. W. Kania

Bp Krzysztof Nitkiewicz wspominał m.in. czas po śmierci Jana Pawła II

Bp Krzysztof Nitkiewicz wspominał m.in. czas po śmierci Jana Pawła II

W rocznicę 100. urodzin Papieża Polaka diecezjalna rodzina szkół jego imienia zorganizowała e-konferencję o jego roli w kształtowaniu i wychowaniu młodego pokolenia.

Szkoły zrzeszone w rodzinie szkół noszących imię św. Jana Pawła II w swoich programach wychowawczych i wydarzeniach szkolnych miały zaplanowany szereg wydarzeń, w których chciano uczcić Papieża Polaka oraz przypomnieć jego nauczanie. Ze względu na obostrzenia i zawieszenie zajęć dydaktycznych musiały one zostać odwołane lub przeniesione na późniejszy czas.

CZYTAJ DALEJ

Laryngolog: w okresie pandemii warto wzmacniać barierę ochronną nosa

2021-03-04 17:36

[ TEMATY ]

koronawirus

maseczka

nos

zatoki

Adobe.Stock.pl

Błona śluzowa nosa i zatok jest pierwszą barierą chroniącą przed drobnoustrojami powodującymi choroby, w tym koronawirusem, dlatego w czasie pandemii warto o nią szczególnie dbać – ocenia laryngolog dr Agnieszka Dmowska Koroblewska.

„Natura wyposażyła nas w wiele mechanizmów chroniących przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Pierwszym narządem naszego organizmu, który styka się z bakteriami i wirusami jest nos, przez który oddychamy. To on jest głównym filtrem dla drobnoustrojów” – przypomniała cytowana w informacji prasowej przesłanej PAP laryngolog i otorynolaryngolog Agnieszka Dmowska-Koroblewska z Centrum Medycznego MML w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Ku pełni kobiecości

2021-03-05 20:46

plakat organizatorów

    W dniach 21-24 marca w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbędą się rekolekcje wielkopostne pod hasłem „Spełniona kobiecość”. Poprowadzi je ks. dr Mirosław Smyrak.

    Rekolekcje to druga część biblijnej drogi z Maryją, która jest najdoskonalszą z kobiet. - Tym razem rekolekcyjne ścieżki połączą z sobą dwa wesela: to z Kany Galilejskiej i wiecznych zaślubin Wniebowziętej. Spotkamy na nich jednak nie tylko kobietę rozradowaną, ale także umiejącą łączyć wierną miłość z cierpieniem Golgoty i scalającą swym kobiecym charyzmatem powstającą w Wieczerniku rodzinę Kościoła w Wieczerniku – mówi ks. dr Smyrak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję