Reklama

Jasna Góra

Pielgrzymka dziennikarzy przybyła na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

dziennikarze

Mariusz Książek

ZOBACZ FOTOGALERIĘ Z PIELGRZYMKI

ZOBACZ MATERIAŁ WIDEO

Do obrony cywilizacji chrześcijańskiej we współczesnym świecie wezwał dziennikarzy bp Antonii Pacyfik Dydycz. Na Jasną Górę po raz drugi, w zorganizowanej grupie, przybyli przedstawiciele mediów. Spotkanie zorganizowały Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy.

Podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej bp Antoni Dydycz z Drohiczyna wzywał dziennikarzy do obrony cywilizacji chrześcijańskiej we współczesnym świecie. Wskazywał na dwa sposoby. – Najważniejsze jest to byśmy sami znali dobrze nasze fundamenty i całą rzeczywistość naszej cywilizacji. Dobra znajomość to połowa sukcesu. Dobra promocja tej cywilizacji to coś ważnego dla nas, nigdy nie przeceni się tej wagi – mówił bp Dydycz. Wyjaśniał, że drugą połowę stanowi „wysiłek, aby zasady tej cywilizacji starać się promować, ukazywać jej znaczenie, jej troskę o życie, o człowieka czyli wprowadzać te zasady w czyn”.

Kaznodzieja zauważył, że dziennikarze mają coraz więcej do powiedzenia. - Czujemy to wszyscy, doświadczamy na każdym kroku. Dziennikarze istotnie mogą wiele, są w stanie stać na straży prawdy, sprawiedliwości, miłości, ale też bywają groźni, kiedy złączą się ze złem – mówił bp Dydycz.

Reklama

Biskup drohiczyński podkreślił, że „Kościół ma świadomość środków społecznego przekazu a posługując się tego rodzaju nazwą, chce zwrócić uwagę wszystkich na zdrowe podejście do tych środków”. - Nie można dopuścić do tego, aby te, o wyjątkowej sile oddziaływania, narzędzia służyły złu, zło propagowały i promowały postawy łatwo poddające się złu – podkreślał kaznodzieja.

- Pielgrzymka gromadzi tutaj, u stóp Matki Najświętszej, tych dziennikarzy, którzy wyznają wartości chrześcijańskie, chcą tutaj przybyć, a nade wszystko chcą nabrać mocy Ducha – powiedział ks. Bolesław Karcz, prezes katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Dodał, że zaproszenie do udziału w niej kierowane jest do wszystkich dziennikarzy dobrej woli, którzy chcą rozmawiać z innymi, którzy chcą popatrzeć na swoją prace, na swoje życie z innej perspektywy.

- Widać jak ta pielgrzymka się rozrasta, jest już większa i to zaczyna być czymś ważnym dla środowiska, i o to chodzi – zauważył Krzysztof Skowroński, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Podkreślił, że „każda wizyta na Jasnej Górze jest głębokim przeżyciem”. - Człowiek wędrując po świecie czasami zapomina, że jest takie miejsce jak Jasna Góra. Kiedy tu przyjeżdża, to wraca to wewnętrzne przekonanie o sile, mocy, o zmartwychwstaniu, o tym wszystkim, o czym człowiek powinien myśleć – wyznał Skowroński. Wyjaśnił, że intencja pielgrzymki jest prosta: „by miłość zwyciężała i byśmy zło dobrem zwyciężali”.

Reklama

Dziennikarze uczestniczą teraz w spotkaniu programowym i uroczystości wręczenia statuetek Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy za rok 2013 prof. Wandzie Półtawskiej i prof. Andrzejowi Półtawskiemu w uznaniu całokształtu szczególnych dokonań w „publicystyce wiary dla dobra Kościoła, Ojczyzny i rodzin”. Odbył się także wykład ks. prof. Andrzeja Zwolińskiego z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie „Współczesna kultura jako wyzwanie dla mediów”. Z dziennikarzami spotkał się także metropolita częstochowski abp Wacław Depo, przewodniczący Rady Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu. Pielgrzymka potrwa do późnego wieczora.

Pomysł zorganizowania pielgrzymki ludzi mediów zrodził się rok temu w łódzkim oddziale Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, ale został podjęty także przez ogólnopolskie KSD, jak i Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

2013-10-12 16:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa różańcowa z Papieżem Franciszkiem

2020-05-29 18:49

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

różaniec

papież Franciszek

Vatican News

Franciszek zaprasza do wspólnej modlitwy różańcowej w grocie lurdzkiej na terenie Ogrodów Watykańskich. W ten sposób Papież chce zakończyć maryjny miesiąc maj, w którym gorąco zachęcał do wspólnej modlitwy różańcowej w rodzinach. Razem z Ojcem Świętym będzie można modlić się za pośrednictwem mediów Stolicy Apostolskiej.

Transmisja rozpocznie się 30 maja br. o godz. 17.30 na kanale YouTube i Facebooku Vatican News. Modlitwie towarzyszy hasło zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich: „Gorliwi i jednomyślni na modlitwie, razem z Maryją” (Dz 1, 14). Do modlitwy z Papieżem dołączą maryjne sanktuaria z całego świata w tym Jasna Góra.

Na początku maja Papież skierował do wiernych na całym świecie specjalny list, w którym zachęcał, aby w maju powrócić do modlitwy różańcowej i prosić, by Pan oddalił od nas pandemię koronawirusa. „Kontemplacja oblicza Chrystusa sercem Maryi, naszej Matki, sprawi, że będziemy jeszcze bardziej zjednoczeni jako rodzina duchowa i pomoże nam przezwyciężyć tę próbę” – napisał wówczas do wiernych całego świata Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Indie: Małpy ukradły próbki krwi chorych na Covid-19

2020-05-29 18:22

[ TEMATY ]

Indie

COVID‑19

małpy

Wikipedia

Na północy Indii grupa małp zaatakowała laboranta przenoszącego próbki krwi pacjentów chorych na Covid-19, wyrwała mu je i uciekła - poinformowały w piątek lokalne władze.

Do zdarzenia doszło w tym tygodniu na terenie państwowej uczelni medycznej w mieście Meerut w stanie Uttar Pradeś, 460 km na północ od stolicy regionu.

"Małpy uciekły z próbkami krwi czterech chorych na Covid-19 pacjentów, którzy są przez nas leczeni (...) musieliśmy pobrać im krew jeszcze raz"
- powiedział dyrektor uczelni dr S.K. Garg agencji Reutera.

Władze nie są pewne, czy małpy rozlały zakażoną krew, ale mieszkańcy terenów w pobliżu szpitala obawiają się rozprzestrzenienia się wirusa, jeśli zwierzęta przeniosły krew na tereny zamieszkane przez ludzi.

Według Garga nie jest jasne, czy małpy mogą zainfekować się SARS-CoV-2 przez kontakt z zakażoną krwią. "Nie znaleziono na to żadnych dowodów" - zaznaczył.

W Indiach małpy coraz częściej pojawiają się w miejscach zamieszkiwanych przez ludzi, zakłócając ich życie, a nawet ich atakując - opisuje agencja, przytaczając opinie ekologów twierdzących, że główną tego przyczyną jest niszczenie środowiska naturalnego, przez co poszukujące jedzenia dzikie zwierzęta przenoszą się na tereny zagospodarowane przez ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Odważnie poszli za głosem Chrystusa

2020-05-30 18:10

Paweł Wysoki

W sobotę, 30 maja, abp Stanisław Budzik udzielił święceń kapłańskich 10 alumnom Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie.

- Święcenia kapłańskie to wielka radość i wielkie święto dla całej wspólnoty diecezjalnej. Matka Kościół raduje się, że kolejnych 10 jej synów miało odwagę pójść za głosem Chrystusa, wołającym cicho, ale zdecydowanie: Pójdź za mną (…) Wołajmy do Ducha Świętego, by przemieniał i uświęcał serca diakonów, którzy wyjdą z tej Eucharystii jako kapłani Jezusa Chrystusa, posłani by rozdawać Jego słowo, Ciało i przebaczenie; by być świadkami tej miłości, którą nas Bóg umiłował - powiedział podczas Eucharystii abp Stanisław Budzik. Wraz z Metropolitą Mszę św. sprawowali bp senior Ryszard Karpiński, bp Mieczysław Cisło, bp Józef Wróbel, bp nominat Adam Bab oraz kapłani, w tym rektor MSD ks. Jarosław Marczewski i wychowawcy z seminarium, a także proboszczowie parafii, z których pochodzą neoprezbiterzy.

W homilii abp Stanisław Budzik przywołał kard. Stefana Wyszyńskiego, w latach powojennych biskupa lubelskiego. Cytując fragment jego „Listu do moich kapłanów”, wskazał na cztery filary duchowości kapłańskiej, wciąż aktualne. To jedność z Trójcą Świętą, jedność z Kościołem, jedność z biskupem oraz jedność z ludem Bożym. Metropolita przypomniał też pierwszą pielgrzymkę św. Jana Pawła II do Ojczyzny i jego wołanie, by „Duch Święty odnowił oblicze ziemi”. - Otaczając diakonów, którzy wkrótce staną się kapłanami, podejmijmy wołanie świętego papieża i prośmy Chrystusa, by spełnił swoją obietnicę i posłał im od Ojca Ducha Świętego. Niech odnowi ich serca i umysły, aby namaszczeni Jego mocą całemu światu głosili Ewangelię. Niech postępują w sposób godny powołania, do jakiego zostali wezwani, z całą pokorą i cierpliwością, znosząc siebie nawzajem w miłości”.

Po przyjęciu święceń kapłańskich neoprezbiterzy dziękowali Bogu i ludziom za dar życia, wiary i powołania. Słowa wdzięczności skierowali do rodziców: - „Gdyby nie wasza ofiarna miłość, nie byłoby nas na tym świecie. Gdyby nie wasza chrześcijańska wiara, nie cieszylibyśmy się łaską powołania. Dziękujemy wam za trud wychowania. Dziękujemy za wasze oddanie, za świadectwo składane słowem i przykładem życia”.

NEOPREZBITERZY 2020

ks. mgr Adam Blicharz – z parafii pw. św. Izydora w Topólczy, (diecezja zamojsko-lubaczowska)

ks. mgr Piotr Flis – z parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie

ks. mgr Robert Jabcoń – z parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łętowni (archidiecezja krakowska)

ks. mgr Marek Kuś – z parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy w Lublinie

ks. mgr Kacper Małek – z parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamionce

ks. mgr Michał Myśliwiecki – z parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie

ks. mgr Rafał Rechnio – z parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Wodyniach (diecezja siedlecka)

ks. mgr Paweł Saran – z parafii pw. św. Wojciecha w Wąwolnicy

ks. mgr Jakub Szajner – z parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Okszowie

ks. mgr Mateusz Wójcik – z parafii pw. św. Achacjusza w Skołatowie (diecezja płocka)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję