Reklama

Wiadomości

Premier: przystępujemy do konsultacji i inwestowania środków z UE

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował w poniedziałek Umowę Partnerstwa Polski z UE na lata 2021-2027 o wartości 76 mld euro.

Środki mają być przeznaczone m.in. na projekty infrastrukturalne, energetyczne, ochronę zdrowia i rozwój obszarów wiejskich.

Szef rządu na poniedziałkowej konferencji prasowej podkreślił, że Umowa Partnerstwa o wartości ponad 350 mld zł jest częścią europejskiej puli o wartości ok. 770 mld zł.

Dodał, że główne obszary inwestycji zawarte w tym dokumencie to przede wszystkim infrastruktura, innowacje, ochrona środowiska, ochrona służby zdrowia. Środki mają trafić m.in. na drogi, koleje, odnawialne źródła energii, gospodarkę odpadami, termomodernizację, rozwój obszarów wiejskich.

Szef rządu dodał, że środki w ramach Umowy zostały podzielone ze względu na zamożność regionów, badania i rozwój, które są możliwe tam do wykonania.

Premier przekazał, że środki te powinny być zaangażowane "w najlepszy możliwy sposób dla ochrony gospodarki, ochrony i tworzenia nowych miejsc pracy, żeby młodzi ludzie mogli znaleźć tutaj pracę bez konieczności migrowania". "Chcemy zebrać opinie poszczególnych regionów" - dodał.

Podziel się cytatem

Reklama

Dlatego też dokument trafi teraz do konsultacji. W poniedziałek ma on zostać opublikowany na stronach resortu finansów, a od wtorku rozpoczną się konsultacje w regionach. Na początku w województwie śląskim, a skończą się 16 lutego w województwie kujawsko-pomorskim.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że unijne jak i krajowe środki mają posłużyć m.in. do rozruszania polskiej gospodarki w dobie koronawirusa.

"Leczenie gospodarki po epidemii to coś, co wszystkie kraje robią po raz pierwszy i co wymagać będzie szerokich konsultacji, ekspertyzy, specjalistów, ale także tempa działania i żeby to tempo było utrzymane, żeby Polska nadal również w tym roku i kolejnych latach miała jeden z najlepszych poziomów wzrostu gospodarczego w UE, a jest na to ogromna szansa, musimy we właściwy sposób zagospodarować wszelkie dostępne nam środki" - dodał premier.

Szef rządu zapowiedział, że w pierwszej kolejności w lutym/marcu mają ruszyć projekty, które będą realizowane ze środków krajowych. Na komponent unijny trzeba będzie poczekać przynajmniej kilka miesięcy.

Według Morawieckiego nowa Umowa Partnerstwa ma pozwolić Polsce w najbliższych 10 latach dogonić średnią unijną, "przynajmniej na poziomie 95 proc. średniej unijnej, a może nawet do 100 proc. średniej unijnej, gonić te najwyżej rozwinięte kraje, a niektóre z tych południowych, jak Włochy czy Hiszpania być może nawet przegonić". "Oczywiście w sile nabywczej pieniądza rzecz ujmując" - wskazał.

Podziel się cytatem

Reklama

Dodał, że rząd chce, by za 10 lat nakłady na badania i rozwój podwoiły się w proporcji do PKB. Celem rządu jest również, by w 2030 roku polska gospodarka stała się jedną z najbardziej produktywnych i innowacyjnych gospodarek w Europie - zaznaczył.

Uczestniczący w konferencji szef resortu finansów Tadeusz Kościński wyjaśnił, że z funduszy przeznaczonych na odbudowę po pandemii 30 proc. zostanie przeznaczonych na tzw. Zielony Ład, a 25 proc. na agendę cyfrową - zgodnie z warunkami Komisji Europejskiej.

Dodał, że w Umowie zaproponowano, że na Zielony Ład, czyli na obniżenie emisyjności polskiej gospodarki zaproponowano przydzielenie 20,5 mld euro. Pieniądze te trafią m.in. na OZE, efektywność energetyczną, inteligentne rozwiązania w infrastrukturze energetycznej, zarządzanie gospodarką odpadami oraz na transport i mobilność miejską.

Kościński wskazał ponadto, że na agendę cyfrową ma trafić 17,6 mld euro, na politykę "Europa w silniejszym wymiarze społecznym" - 14,8 mld euro, na politykę "bardziej inteligentna Europa" - 11,8 mld euro, a na "Europę bliżej obywateli", której celem jest wzmacnianie współpracy na poziomie regionalnym i lokalnym - 4,7 mld euro.

Na łagodzenie społecznych, gospodarczych i środowiskowych skutków transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu rząd proponuje przeznaczyć 4,4 mld euro. W tym przypadku pomoc zostanie skierowana do sześciu województw: śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, lubelskiego i małopolskiego. Dodatkowe 2,4 mld euro ma trafić do instytucji na tzw. pomoc techniczną.

Reklama

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak dodała, że na projekty związane z poprawą jakości powietrza, na gospodarkę niskoemisyjną i odpadową z POIiŚ trafi ponad 25 mld zł.

Jarosińska-Jedynak dodała, że na wzrost innowacyjności firm oraz badania i rozwój ma trafić ok. 8 mld euro; rozwój internetu szerokopasmowego 2 mld euro; na aktywizację społeczną, rozwój rynku 4,3 mld euro; na "Polskę Wschodnią" - 2,5 mld euro. W tym ostatnim przypadku program ma zostać poszerzony o region mazowiecki bez Warszawy i dziewięciu okalających ją powiatów.

Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że w latach 2021-2027 zostanie utrzymany podział środków z obecnej perspektywy finansowej - 60 proc. trafi do programów krajowych zarządzanych centralnie, 40 proc. do marszałków województw. (PAP)

autor: Michał Boroń, Aneta Oksiuta

mick/ aop/ pif/ sdd/ mfr/

2021-01-18 16:17

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Europa – kontynent jeszcze chrześcijański?

[ TEMATY ]

Unia Europejska

AR

Czy Europa jest jeszcze kontynentem chrześcijańskim, czy też sekularyzacja i islam zaczynają tę dominację podważać? Zastanawia się nad tym u progu wyborów do Parlamentu Europejskiego niemiecka agencja katolicka KNA i stwierdza, że statystyki przemawiają jednak za tym pierwszym, bowiem ciągle ponad połowę społeczeństw Unii Europejskiej stanowią katolicy. Są obok nich członkowie różnych Kościołów protestanckich oraz prawosławnych. Swoją wiarę wyznają w UE ponadto żydzi, muzułmanie oraz wyznawcy innych religii.

Liczący 273 miliony wiernych Kościół katolicki (stan na 2011 rok) skupia ok. 54 procent mieszkańców Unii Europejskiej i jest jej największą wspólnotą religijną. Niemal wszystkie Kościoły luterańskie, reformowane i metodystyczne utworzyły w 2003 roku Wspólnotę Kościołów Protestanckich w Europie (CPCE). Skupia ona ponad 100 Kościołów luterańskich, metodystycznych, reformowanych i unijnych z przeszło 30 krajów naszego kontynentu i reprezentujących ok. 50 mln wiernych. Wcześniej wspólnota działała jako Konkordia Leuenberska. Do tej grupy należy jeszcze doliczyć ok. 26 mln wiernych Kościoła anglikańskiego w Wielkiej Brytanii.

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2022-12-08 07:55

kl. Gabriel Patrylak

Obłóczeni klerycy z przełożonymi

Obłóczeni klerycy z przełożonymi

W Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu 6 alumnów przyjęło szatę duchowną. Uroczystym nieszporom przewodniczył bp Krzysztof Chudzio.

Przełom listopada i grudnia, to wyjątkowy czas dla seminaryjnej wspólnoty. Ma miejsce wówczas jedno z najbardziej uroczystych wydarzeń, a mianowicie dziewięciodniowa nowenna przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Piękne śpiewy seminaryjnego chóru i scholii oraz okolicznościowe kazania nowennowe gromadzą całą wspólnotę seminaryjną, a także licznych księży wykładowców na wspólną modlitwę brewiarzową. W tym roku rozważania maryjne głosił ks. dr hab. Dariusz Dziadosz, były rektor WSD oraz wykładowca Egzegezy Starego Testamentu. Cała nowenna była transmitowana codziennie przez archidiecezjalne radio FARA. Na jej zakończenie można było usłyszeć wywiady, w których klerycy III roku dzielili się świadectwem swojego powołania.

CZYTAJ DALEJ

Jestem - Pamiętam - Czuwam - dziś 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego

2022-12-08 18:39

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Apel Jasnogórski

BPJG

Dziś 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego. Modlitwa ta gromadzi rzesze Polaków w kraju i zagranicą, również dzięki transmisjom radiowym, telewizyjnym i internetowym.

Przed 69. laty, 8 grudnia 1953 r., w Kaplicy Matki Bożej kilka osób pod przewodnictwem ówczesnego przeora Jasnej Góry - ojca Jerzego Tomzińskiego, modliło się o uwolnienie internowanego wówczas kard. Stefana Wyszyńskiego oraz za Ojczyznę. Później Prymas stał się wielkim propagatorem tej modlitwy, zwłaszcza w okresie Wielkiej Nowenny w latach 1957-1966, przygotowującej do Millenium Chrztu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję